İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
6 İnsan, 6 Değişen Hayat
21.06.2022

İHH Yetim Dayanışma Günleri’yle her yıl onlarca ülkede, yetimlerin yüzünü güldürecek projeler yapıyor. Bu kimi zaman bir dikiş makinası, kimi zaman sütünü sağabilecekleri bir inek, kimi zaman da işlerini kolaylaştıracak bir tekne oluyor.

Projeler sayesinde yetimlerin ve ailelerinin hayatları değişiyor. Kendi ayakları üzerinde durmayı başaran yetimler, hayata sımsıkı sarılıyor ve sağlıklı bireyler olarak yaşamlarına devam ediyor.

Hani nerede değişen hayatlar diye sorar gibisiniz. İsterseniz gelin projelerden birkaçına göz atalım. Yetim ve ailelerinin hayatında neler değişmiş birlikte görelim.

asiye.jpg

Asiye - Afganistan

Biri 8, diğeri 12 yaşında iki çocuğum var. Kocam yıllar önce vefat etti. İHH geçtiğimiz yıl bana 20 tane tavuk hediye etti. Onunla neler neler yaptım bir bilseniz. Günde 6 ila 10 yumurta alıyorum, birazını tüketiyoruz. Kalanını pazarda satıyorum. Kazandığım para ile mutfak ihtiyaçlarını alıyorum. Çocuklarımın okulu için gerekli malzemeleri alıyorum. Hatta evime küçük bir güneş paneli dahi taktırdım. Artık geceleri karanlıkta oturmak zorunda kalmıyoruz. Çocuklarım gece ders çalışabiliyor. En büyük isteğim oğlum Muhammed’in iki yıldır istediği bisikleti alabilmekti. Sonunda istediği mavi bisikleti alabildim. Hepsi tavuklar sayesinde. Eskisi kadar ay sonunu dert etmiyorum ve çocuklarımın istediği şeyleri alabiliyorum.

selamu.jpg

Selamu - Nijer

Eşim beş yıl önce vefat etti ve üç çocuğumla baş başa kaldım. Evin ihtiyaçları fazlaydı. Kardeşlerimden destek almak zorundaydım. Hayatımı bir dikiş makinası değiştirdi. Artık ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. İşim büyüdü ve dört dikiş makinası daha aldım. Yeni öğrencilerim oldu. Hepsine dikiş-nakışı ücretsiz öğretiyorum. Bunların içinde benim gibi yetim anneleri de var. İşlerim düzeldikten bir süre sonra ablam vefat etti. Düzgün bir işim olduğu için yeğenlerimden bir tanesinin bakımını üstlenebildim. Çok güzel bir şey. Önceden böyle bir şey aklımdan bile geçmezdi.

YETİM AİLELERİNE DESTEK OL 

violeta.jpg

Violeta - Arnavutluk 

Eşim 11 yıl önce hastalıktan dolayı vefat etti. Küçük oğlum Fabio, o zaman daha 1 yaşındaydı. Kızımı ve iki oğlumu tek başıma büyüttüm. Çok zorlandım ama hep sabrettim. Şimdi çocuklarım İHH’nın Yetim Sponsorluk Sistemi’nden faydalanıyor. Böylece onların gıda, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarını karşılarken yüküm hafifliyor. Yetimlerime sponsor olunması bana güç veriyor, yalnız olmadığımı hissettiriyor.  

yusriyye.jpg

Yusriyye Abdulkerim - Sudan

Eşim beni terk ettiğinde başka bir ülkede dört çocukla kimsesiz kalmıştım. Uzun yıllar dul kadınlar için kurulan bir kampta yaşamak zorunda kaldım. Sudan’a döndüğümde çocuklarımla ailemin yanında yaşamaya başladım. Onlara bakabilmek için her gün onlarca kilometre yürüyerek ev işlerine gitmem gerekiyordu. Bazı günler ise iş bulamıyordum. Bir gün İHH’dan geldiler ve evimizin yanına bir bakkal dükkanı açabileceklerini söylediler. Böylece hem çocuklarımın yanında kalabilecek hem de onları geçindirebilecek bir işe sahip olacaktım. Türkiye’den de misafirler geldi ve dükkanı beraber süsledik. Bakkal dükkanının açılışını yaptık. Artık ailemi geçindirebilecek olmak beni çok mutlu ediyor.

abdurrhman1.jpg

Abdurrahman - Nijer

Babam iki yıl önce vefat ettiğinde 11 kardeşim ve annemle başımızın çaresine bakmak zorunda kaldık. O yıllar üniversite okuyordum ancak babamın yerini alma sırası bana gelmişti. Okulu bıraktım. İçimde bir istek olarak kaldı üniversiteyi tamamlamak ama evin ihtiyaçları daha acildi. Şimdi ben çalışıyorum, kardeşlerim okuyor. İHH iki yıl önce bize bir balıkçı teknesi hediye etmeden önce başkalarının teknesini kiralamak ve günlük kazancımın yarısını tekne kirası olarak ödemek zorundaydım. Artık kendi teknemiz var ve bütün kazanç bize kalıyor. Kardeşim Ali ile birlikte balığa çıkıyoruz. Bir tekne daha alıp işleri büyütmeyi düşünüyoruz. Böyle bir hayale sahip olabilmek çok güzel.

vogulma.jpg

Vogulma - Afganistan

60 yaşındayım, üç torunum ve gelinimle birlikte yaşıyorum. Oğlum bir yıl önce trafik kazasında vefat etti. İHH keçileri hediye etmeden önce komşuların ve akrabaların yardımı ile geçiniyorduk. 3 tane keçim var, biri hamile. Keçilerin sütünü içiyoruz, kalanı pazarda satıyorum. Evin diğer ihtiyaçlarını alıyorum -çay, ekmek, un. En büyük hayalim keçilerin çoğalması. Böylelikle torunlarımın okumasını kolaylıkla sağlayabilirim. Keçilerin gelmesine en fazla büyük torunum Cemile sevindi. Onları besliyor, oyunlar oynuyor. Eskiden bana ev işlerinde yardım ederdi, şimdi daha az yardım ediyor.

 YETİM AİLELERİNE DESTEK OL