Babam öldüğünde henüz üç yaşındaydım
Ramazan 21.06.2020

Adım Rizkina. Endonezya Açe’de yaşıyorum. Babam vefat edip yetim kaldığımda henüz 3 yaşındaydım. Babamdan sonra hayatımız çok zor geçti. En büyük zorluğu annemin yaşadığına emin olabilirsiniz. Güzel bir hayatımız olması için çok uğraştı. 

6 yaşında ilkokula başladım ve başarıyla bitirdim. Annem başarılı ve istekli olduğumu görünce beni daha iyi bir okula göndermek istedi ancak bunun için maddi imkanımız yoktu, çaresiz kalmıştık. 2010 yılında evimize uzak bir yerde kızlara özel bir yetimhane olduğunu öğrendim. İHH ile işte böyle tanıştım. 

ace-720.jpg

Yetimhanede kalmaya başladığımda henüz ortaokula gidiyordum. İyi bir geleceğim olması için çok çalışmam gerektiğinin farkındaydım. Ortaokulu tamamladıktan sonra Açe’nin en iyi liselerinden birine arkadaşım Wasmiani ile birlikte kabul aldık. İlk başlarda lise bana biraz zor geldi ama çok çalışarak bunları aştım ve derslerimde başarılı olmaya devam ettim. Kaldığım yetimhanedeki ablaların bunda payı çok büyüktü. Her zaman bana destek oldular.  

Liseyi bitirdikten sonra Açe’deki bir devlet üniversitesinde Ekonomi bölümünü kazandım. Bunun için çok mutluydum. Üniversite yıllarımda yetimhanede kalan küçük kız kardeşlerime ve ablalarıma sürekli destek olmaya ve işlerini hafifletmeye çalıştım. 4 yılın sonunda, 2020’de üniversiteden çok iyi bir ortalama ile mezun oldum. Artık istediğim mesleği yapabilir ve daha iyi imkanlara sahip olabilirdim. Ancak ben yetimlere ablalık yapmaya karar verdim ve İHH’nın yetimhanesinde  çalışmaya başladım. Hayatım çok çalışarak bir şeyleri başarmak ile geçti. Şimdi de yetimlere örnek bir abla ve ileride onlarca yetime sponsor olmak için çalışacağım. Türkiye’deki abi, ablalarıma ve İHH’ya bize destek olduğu için çok teşekkür ederim. Ömrüm boyunca onlara layık olmaya ve yetimlerin yanında olmaya devam edeceğim.

Rizkina; İHH’nın, kendi ayakları üzerinde durana kadar, yıllarca, sponsor olduğu 100 bin yetimden sadece biri. Babası vefat ettikten sonra hayatı vakfımız ile kesişti ve artık hiç ayrılmamak üzere perçinlendi. 

Siz de Rizkina gibi bir yetime, 18 yaş üstü yetim sponsorluğu ile eğitim bursu desteği verebilirsiniz. Hayatını değiştirdiğiniz binlerce yetim adına size teşekkür ederiz.

YETİMLERİ SEVİNDİR