İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Bir yetim hikayesi: Rabiül Hasan
Burak Berberoğlu Yetim 03.02.2017

rabiul-hasan.jpgKaç yaşında olduğunu sorduğumda “Bilmiyorum ama yedi veya sekiz herhalde.” cevabını verdi. Belli ki şimdiye kadar ne yaşını soran olmuş ne de kendisinin durup bunu düşünecek zamanı.

Yaklaşık 3 yıl önce Arakan’da Budist rahiplerin, köylerine saldırması sonucu babası şehit edilen Hasan, annesi ve küçük kardeşiyle Bangladeş’e kaçmak zorunda kalmış.

YETIM yazıp 3072'ye göndererek yetim çocuklar için 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Yiyecek yemek bulamayan ailesi için çalışmaya başlamış Hasan. Yaşıtlarının okula gittiği dönemde yokuşların başında beklemeye başlamış. Olur da tepeyi çıkamayan rikşalar (3 tekerlekli bisiklet) kendisine bir-iki Taka verir diye. Böyle kazanmış bir süre hayatını, tepeye ittiği her rikşadan 2 Taka alabilmiş en fazla, yani 5 kuruş.

darul-iman-yetimhanesi-5.jpg

Yine rikşa ittiği günlerin birinde arkasından çarpan bir araç yaralamış Hasan’ı. Tedavi olacak parası da yokmuş, bulunduğu yerde kendisini tedavi edecek birileri de. İHH’nın partner kuruluşu el uzatmış kendisine, önce tedavi ettirilmiş sonra yetimhaneye yerleştirilmiş.

Hasan’la Darul İman Yetimhanesinde karşılaştık. Kaç yaşında olduğunu sorduğumda “Bilmiyorum ama yedi veya sekiz herhalde.” cevabını verdi. Başkalarından öğrendim hikayesini. Hiç okula gidememiş. Henüz Elif-ba okuyor ve hafız olmak istiyor. Hasan, iki aydır yetimhanede kalıyor. Yemekleri, yatağını ve arkadaşlarını çok seviyor.

YETİMLERE BAĞIŞTA BULUN