İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Kuraklığa bağlı ölümlerin önüne nasıl geçebiliriz?
Su Kuyusu 16.05.2017

_mg_7985_1.jpg

Afrika'da zaman zaman yaşanan kuraklıktan dolayı nehirler kuruduğunda açlık, susuzluk ve hastalık tehlikesi artmaya başlar. Su ve gıda kıtlığına bağlı ölümler meydana gelir.

Köylerde su tükendiğinde insanlar suyun olduğu bölgelere göç etmek zorunda kalır. Çünkü tarım ve hayvancılık neredeyse bitme noktasına gelmiştir ve su olmadan yaşamalarına imkan yoktur. Geride bıraktıkları köy giderek harabeleşir ve yaşam alanı olma vasfını yitirir. İnsanların evlerini terk etme pahasına ulaştıkları bölgelerde ise su kısıtlıdır. Yeni gelenlerle birlikte ihtiyaç artar ve bir süre sonra su kaynakları talebi karşılayamaz. Böylelikle yeniden göç başlar. Hasta, yaşlı ve çocuk ölümlerinin çoğu bu göçlerde meydana gelir. Açlık ve susuzluğa bağlı hastalıklardan dolayı çocukların vücutlarında ödemler oluşur. Kirli su tüketmek zorunda kalanlarda ölümcül kolera hastalığı baş gösterir. Yeterli tedavi imkanı bulunmadığı için kuraklık döneminde binlerce ve bazen yüz binlerce insan ölür. Bunu engellemenin yollarından biri ihtiyaç duyulan bölgelere su kuyuları açmaktır. Açılan temiz içme suyu kuyuları kuraklığa bağlı göçü, hastalıkları, köy ve kasabaların yok olmasını engeller.

KURAKLIK yazıp 3072’ye SMS göndererek 5 TL bağış yapabilirsiniz.

_mg_7519_1_1.jpg

Bizler su kuyularını açarken önce ihtiyaç tespiti yaparız. Önceliğimiz insanların yaşadığı bölgeyi terk etmeden suya ulaşmasıdır. Kuyu çalışmalarına başlandığı zaman suyun derinde olmadığı bölgelerde suya erişmek uzun sürmez. Ancak bazı bölgelerde su daha derindedir, daha çok emek gerektirir ve maliyet yükselir. Bazen de su kuyusu açmak yeterli olmaz. Örneğin kamplarda depolar ve tesisatlar da inşa etmek gerekir.

Suya ihtiyaç duyan bölgeler bazen şehrin çok uzağında, çöllerin ortasında, kimsenin ulaşmadığı ücralarda olabilir. İşte böyle durumlarda İHH'nın farkı ortaya çıkar. Meşakkatli ve tehlikeli olsa da ihtiyaç önceliğine göre çalışmalara başlanır, ücralara ulaşılır.

İnsanlığa su vermek, köylerin kasabaların yok olmasına engel olmak ve ölümlerin önüne geçmek ancak sizin desteklerinizle mümkün olabilir. Su kuyusu çalışmalarımıza destek verin, insanlığa hayat olun.

KURAKLIĞA VE SUSUZLUĞA ÇARE OL