İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Fatma'nın Evi
Ahmet Fatih Madanoğlu 16.01.2021

İdlib’teki bombardımandan kaçıp Deir Hassan’daki çadır kente sığınanlardan biri de Fatma. Eşi dokuz yıldır hapiste olduğu için iki çocuğuyla birlikte göç etmek zorunda kalmış. Bizi çadırına davet etti. Küçücük çadıra dört aile sığmışlar. İçeride, 11’i çocuk, toplam 17 kişi var. Çocukların ortalama yaşı beş. En büyükleri Fatma’nın dokuz yaşındaki oğlu Hamza.

fatmavecocuklariyeni.jpg

Fatma ve oğulları Hamza ve Süleyman. Hamza 9, Süleyman 8 yaşında.

cocuklaryeni.jpg

Çadır soğuğu geçirdiği için sobasız ısınmak imkansız. Hamza ve Süleyman biraz olsun ısınmaya çalışıyor.

Yaşadıkları çadırda hiç erkek yok. Savaş, Fatma’nın eşini hapse düşürdüğü gibi, hepsini bir yerlere sürüklemiş. Bütün işleri babaanne idare etmeye çalışıyor. Kimi zaman çadıra yakacak bulmak için uğraşırken kimi zaman da hastalanmış bir torununu sağlık merkezine yetiştiriyor. Çok yorulduğu yüzündeki derin çizgilerden anlaşılıyor. “Çadır yağmur geçiriyor ve çok kalabalık. Elektrik olmadığı için akşam karanlıkta oturmak zorunda kalıyoruz. İdlib’te evimiz var. Bombardıman durursa geri döneceğiz ama hiç umudumuz kalmadı. Burada korku içinde yaşıyoruz. Normal bir hayat istiyoruz” diyor babaanne.

cadiriciyeni.jpg

Çadırda dört aile -11’i çocuk, toplam 17 kişi- yaşıyor.

Bütün bunlara rağmen çadıra bir sevinç de hakim çünkü Fatma ve iki çocuğu yapımını tamamladığımız yaşam evlerinden birine yerleşmeye hazırlanıyor. Haberi aldıklarında bütün aile hiç olmazsa içlerinden birileri daha iyi şartlarda yaşayacağı için mutlu oldu. Çatısı akıtmayan, iki odalı, geceleri ışık altında muhabbet edebilecekleri bir evleri vardı artık. Kim bilir belki bu evde misafir bile ağırlayabilecekler.

Çadırdan çıkıp yeni evlerine doğru koşarken Fatma’nın iki oğluna takıldı gözüm. İkisi de ayaklarına bakarak koşuyordu. Hediye ettiğimiz yeni çizmelerini çok sevmişlerdi. Bir umudun koşusuydu bu belki de. Fatma da eşini daha güvenli bir evde bekleyecekti.

briketevyeni.jpg

Fatma gibi yüzlerce ailenin yerleştirildiği yaşam evleri.

İdlib’ten göç etmek zorunda kalan aileler için yapımını tamamladığımız yaşam evi sayısı bini aştı. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Hedefimiz 15 bin ev inşa edip ihtiyaç sahibi ailelere hediye etmek. Siz de yaşam evi çalışmalarımıza destek olarak onlara sıcak bir yuva kurabilirsiniz.