İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Bir iyilik elçisi: Behnan
Erhan İdiz 27.06.2018
bagis-behnan-erkilic-04.05.2018-11.jpg
Behnan bir ortaokul öğrencisi. 8 yaşındayken Gana’da bir su kuyusu açtırdı, şimdiyse Sudanlı hafızlar için Kuran topluyor.

Dünyanın dört bir yanında yüz binlerce gönüllüsü bulunan İHH, bazen farklı iyilik hikayelerine şahit oluyor. Ev satıp cami yaptıranlar, simitçilikten kazandığı parayı mazlum kardeşiyle paylaşanlar ve iyilik yapmayı alışkanlık haline getiren minik yürekler. 13 yaşındaki Behnan da onlardan biri. İstanbul Fatih’te yaşayan Behnan, 8 yaşındayken Gana’da bir su kuyusu açtırdı. Annesinin teşvikiyle başladığı çalışmada nice gönle değen Behnan iyilik yolculuğunu şöyle anlatıyor:

“Annem Afrika’daki çocukların fotoğrafını gösterince çok etkilendim. Onlar için bir şeyler yapmak istedim. Annem ile kırtasiyeye gidip kalemler aldım ve bunları her yerde sattım. Doğrudan para verenler de olunca 1.5 yıl sonra hedeflediğim miktara ulaştım. Bu parayı İHH’ya getirip su kuyusu açtırmak istediğimi söyledim. Onlar da Gana’da su kuyusu açtılar. Bir süre sonra kuyunun fotoğrafları geldi, çok sevindim. Keşke gidip o insanları görebilseydim.”

bagis-behnan-erkilic-04.05.2018-6.jpg

Behnan iyilik yolculuğuna Sudanlı hafızlar için devam ediyor. Sudanlı çocukların luh denilen tahtalara yazı yazarak Kuran’ı öğrendiklerini söyleyen Behnan, bunu okuldaki tüm arkadaşlarıyla paylaştığını anlatıyor. Behnan onlar için Kuran topladığını ifade ederek, “Bugüne kadar 445 Kuran gönderecek miktara ulaştım. Bu Kuran’lar İHH aracılığıyla kendilerine ulaşacak. Ayrıca İHH’nın elektriği olmayan yerler için aydınlatma çalışmasına başladığını öğrendim. Bundan sonra ışığı olmadığı için akşam ders çalışamayan çocuklara destek olmaya çalışacağım.” diyor.

BİR KURAN ARMAĞAN ET