İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Ölüm bekleyişine şahitlik etmek
03.01.2018

ag7a0609_1.jpg

Olayların başladığı günlerde Kurban Bayramı vesilesiyle Arakan’da bulunan İHH ekipleri, bir yandan mazlumlara yardım eli uzatırken bir yandan da yaşananlara tanıklık etti. 4 aylık süreçte bölgeye giden onlarca kişi, şahit oldukları olayları yazdı.

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin giriştiği katliamda 6 bin 700 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi yaralandı. Yüzlerce kadının tecavüze uğradığı olaylar sonrası 600 binden fazla Rohingya Müslüman'ı Bangladeş'e göç etmek zorunda kaldı. 21 yıldır Rohingyalara yardım ulaştıran İHH ise son olaylardan sonra nüfusları 1 milyonu aşan mülteciler için çalışmalarını arttırdı. 24 Ağustos - 31 Aralık 2017 tarihleri arasında bölgeye onlarca ekip gönderen İHH, 612 bin mülteciye yardım ulaştırdı.

Hasan Öğütlü

Kurban Bayramı’nın arefesinde Bangladeş'e gittik. Amacımız bizlere emanet edilen kurban hisselerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktı. Fakat biz bölgeye varmadan Myanmar’ın katliamlara başladığı ve durumun giderek kötüleştiği haberi geldi. İHH olarak bayram süresince kestiğimiz tüm kurbanları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Ayrıca yeni gelenlere barınma, giyim ve mutfak malzemesinin yanı sıra nakit para yardımında bulunduk. Fakat göç o kadar hızlı devam ediyordu ki yetişmek imkansızdı. Günlerce yol yürüyenler çıplak ayaklarla sınırdaydı ve üzerlerindeki kıyafetlerden başka hiçbir şeyleri yoktu.

Ali Asan

Sınırı geçen Arakanlılar ilkin bizden kaçar gibiydi. Onlara yardım etmek için orada olduğumuzu anladıklarında bize sarılmaya başladılar. Sınırdan döneli çok oldu fakat sığındıkları naylondan çadırlarda 7-8 kişinin iç içe yaşamasını hâlâ unutamıyorum.

Ünsal Altan

İnsanlar birbirlerinin elinden tutup meçhule gidiyor gibiydi. Yardım götürdüğümüzde öyle bir sarılıyorlardı ki anlatmak imkansız. Sanki yıllarca o uzak yollardan bekledikleri yardım ulaşmıştı.

Bekir Arslan

Arakan benim için vatansızlık demek. Vatandaş olmadıkları için kimlikleri yok, resmi olarak hiçbir vatana ait değiller. Herhangi birine hesap sorma, zulmü duyurma gibi bir imkanları da yok. Merak ettikleri tek şey dünyanın geri kalanının ne düşündüğü. Dünya bu zulümden haberdar mı, Müslümanların olanlardan haberi var mı, bunları bilmek istiyorlar.

Abdullah Kibritçi

Ben Arakan’a erkeklerin ağladığı yer diyorum. Arakanlılar dünyanın en mazlum insanları çünkü kaçabilecekleri hiçbir yer yok, tamamen kıstırılmış durumdalar ve ölüme yolculuk yapıyorlar. Oradaki sorun sadece Budistlerle Müslümanlar arasında değil. Müslümanların o verimli topraklardan sürülmesi için devlet eliyle bir kışkırtma söz konusu.

Sebahattin Aydın

Orada insanların ölümü beklediklerine şahit oldum. Gerekli yardımları yapıp döndüğümüzde o tablo gözlerimin önünden silinmedi. Hâlâ bir yük gibi omuzlarımda, bir utanç olarak içimde taşıyorum.

Serdar Gürçay

Yardım kumanyası almaya gelenlerin bunları taşımaya gücü yetmiyordu. Verdiğimiz kıyafetleri hemen denemeye çalışan çocukları unutamıyorum.

ARAKAN'A YARDIM ET

Talha Aslan

Arakan sınırındaki 12. günümdü. Rohingyalar için kurulan kampta fotoğraf çekiyordum. Bangladeş askerleri gelen yardımların kontrolünü sağlıyor, ihtiyaç sahiplerini sıraya diziyordu. O esnada yardım fişini kaybeden bir kadının gözyaşlarına şahitlik ettim. Kadın bir yandan ağlıyor bir yandan da askerleri  yardım fişini kaybettiğine ikna etmeye çalışıyordu. Askerleri inandırabilse kucağında ağlayan çocuğa bir mama alabilecekti.

1.jpg

Olayların başlangıcından bugüne kadar 612 bin Arakanlı Müslüman’a yardım ulaştırdık. Siz de Arakan yazıp 3072’ye göndererek 5 TL bağışlayabilir ve daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.