İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Özgürlük Konvoyu Nerede?
02.11.2023

2009 yılında İsrail’in Filistin’e uyguladığı ambargoyu delmek için Londra’dan yola çıkan konvoya Türkiye’deki yüzlerce gönüllü onlarca araçla katıldık. Önce Suriye’ye, ardından Mısır’a ulaştık. Tüm engellemelere rağmen Refah Sınır Kapısı’ndan geçerek Gazze’ye girdik. 

kolaj_konvoy.jpg

Hedefimiz, bu konvoyu dünya kamuoyuna duyurmaktı. Bu konvoy, ambargonun delinebileceğini gösterdi. İsrail’e destek veren ülkelerin halklarının buna taraftar olmadığını ve önümüzdeki günlerde yönetimlerini zorlayacağını fark ettik. Adalet ve vicdan ekseninde, Türkiye’deki bütün kesimler birleşti, dünyada ise birçok STK, siyasetçi ve aydın konvoya destek verdi.  

Bülent Yıldırım, 2010

Neden İncirlik Üssü’ne gidiyoruz?

2009 yılında dünyaya sesimizi duyurduğumuz gibi şimdi de bu planlı soykırımı dünyaya haykırmak ve insanlığın vicdanını harekete geçirmek için İncirlik Üssü’ne gidiyoruz.

SMS VE MAİL BÜLTENİNE ÜYE OL

GAZZE'YE DESTEK OL

3 Kasım Cuma

11.00 Konvoy yola çıktı. İlk hedef Kocaeli. Yolculuk için toplanma alanı oldukça kalabalık. Her yaştan yüzlerce kişi araçlarıyla birlikte yolculuğa katılmak için gelmiş. Ailecek gelen de var arkadaşlarıyla birlikte gelen de. Ortak bir amaç için bir aradalar: Katliam dursun; Filistin özgürlüğüne kavuşsun.

gerd-von-der-lippe.jpg

Bu konvoya katılmak için Norveç'ten geldim. 2018’de Norveç’ten Filistin'e giden geminin sorumlusuydum. Gazze’de arkadaşlarım var. O zaman 22 kişiyle beraber İsrail hapishanesinde kaldım. Gazze için yapılan çalışmaların bir parçası olmaktan mutluyum ve gururluyum. İsrail'in yaptıklarını anlatmak için durmayacağım. Gençleri de bilinçlendirmek istiyorum.

Norveçli sosyolog Gerd von der Lippe (81)

 

13.00 Kocaeli Uluslararası Kongre Merkezi’nin bahçesinde Cuma namazı kılındıktan sonra Genel Başkanımız Bülent Yıldırım kısa bir açıklama yaptı.

bulent-yildirim1.jpg

Ülkemizin etrafındaki ABD askeri üsleri artıyor. Biz neden İncirlik Üssü’ne gidiyoruz? Çünkü ABD, İsrail’e askeri üslerden istihbarat bilgisi, yakıt ve yardım malzemesi gönderiyor. Bizim hedefimiz sadece İncirlik Üssü değil, dünyadaki tüm ABD üsleri. Farklı ülkelerde de ABD üslerine gidilmeli. 2009 yılındaki ilk kara konvoyumuz yola çıkarken bize Gazze’ye giremezsiniz dediler. Gittik, yardımlarımızı Gazze’ye ulaştırdık. Daha sonra Mavi Marmara yola çıkarken bir işe yaramaz dediler. Peki ne işe yaradı? Türkiye’yi İsrail’e bağımlılıktan kurtardı. Daha sonra Halep için konvoy yaptık. O konvoyla 50 bin masum insanı kurtardık. Bu konvoy da amacına ulaşacak inşallah. Bu sefer daha büyük sonuçlar alacağız. Ama kalabalık olmamız lazım. Herkesi Adana’ya davet ediyorum. Kalabalık olmamız onları korkutur.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım

 

14.30 Konvoy Ankara’ya doğru yola çıktı.

ankara-giris.jpg

Yüzlerce araç 19.45'te Ankara girişinde buluştu. Program için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'ne gidiyorlar.

 

ankara-salon1.jpg

Saat 21:10’da programın yapılacağı salona girdim. İçerisi tıklım tıklım dolu. Yediden yetmişe binlerce insan programa gelmiş. İçeriye girenler önce fotoğraf sergisine ve kermes alanına uğruyor, ardından salona geçiyor. Çocuklar her fotoğrafı inceliyor, Filistin’de yaşananları fotoğraflardan öğreniyorlar. Küçük-büyük fark etmeksizin herkesin yüzünde Filistin için bir şeyler yapmanın heyecanı var.

Serdar

 

22.00 Salonda coşku yüksek. Hep bir ağızdan sloganlar atılıyor, marşlar söyleniyor, dualar ediliyor ve bayraklar heyecanla dalgalandırılıyor. Rotamız Adana olsa da aslında herkesin yüreğinde Filistin’e gitme ve kardeşlerine sahip çıkma arzusu var. Siyasi partilerin ve STK’ların temsilcileri konuşma yaptıktan sonra Genel Başkanımız Bülent Yıldırım konuşmasına başladı.

bulent-yildirim2.jpg

Füzelerden, bombalardan kaçan bir tane Filistinli çocuk göremezsiniz. Gazze’de insanlar eşini, dostunu şehit veriyor ama üzülmüyor. Her konvoy seferimizde iyiliklere ve hayırlara vesile olduk. Daha öncekilerin hepsinde başarıya ulaştık, bu sefer de ulaşacağız. Tüm bu zulmün başı ve en büyük destekçisi ABD olduğu için bu sefer ABD’nin İncirlik Üssü’ne gidiyoruz.

Biz sadece Türkiye’deki değil, dünyanın farklı yerlerindeki 800’den fazla ABD üssüne karşı tüm dünyayı bilinçlendirmek ve uyandırmak istiyoruz. Bu programda yanımızda Almanya’dan, Yunanistan’dan, İsviçre’den ve Norveç’ten aktivistler var. Onlar buradan ülkesine dönüp benzer programlar yapacaklar. 

Bülent Yıldırım

 

23.00 Bülent Yıldırım, 'Bizim uluslararası insani yardım sözleşmelerine göre savaş bölgelerine gemi gönderme hakkımız var. Gazze’ye yardım göndermek için yeni gemiler alacağız inşallah. Sizden bunun için destek istiyoruz.' deyince bir konvoy katılımcısı ayağa kalktı ve 'İlk bağış benden olsun!' diyerek cebindeki parayı İHH görevlisine teslim etti.

bagis-adam.jpg

Torunlarımın adı Enes ve Muhammed. Ben, Gazze’de katledilen çocukların hepsini birer Enes ve Muhammed olarak görüyorum. Onların hepsi benim torunum sayılır. Bülent Bey yardım gemisi için bağış istediğinde hemen elimi cebime attım ve ilk bağışı ben yapmak istedim. Filistin’in özgürlüğü için gerekirse malımızı gerekirse canımızı vermekten çekinmeyiz.

İrfan Amca

 

4 Kasım Cumartesi

08.00 Konvoyun ikinci gününde herkes erkenden uyandı ve yola çıkmak için heyecanla hazırlandı. Katılımcılar geceyi kongre merkezi ve camide, yanlarında getirdikleri battaniyelerin üstünde ve uyku tulumlarında geçirdi. Sunay Hanım daha önce Vicdan Konvoyu ve Halep Konvoyu’na da katılmış.

konvoy_katilimci_11.jpg

Önceki konvoylarda amaçlarımıza ulaştık ve on binlerce kişinin zulümden kurtulmasına vesile olduk. Bugün de Filistin’de direnen insanlara destek olmak için de arkadaşım Elif'le birlikte bu konvoya katılmak istedim.

Sunay Hanım

 

10.00 Konvoy, Ankara ve çevre illerden gelen katılımcılarla daha da büyüyerek Konya’ya doğru yola çıktı.

hurlerin-yuruyusu.jpg

Konya’ya giderken yolda Filistin ve Türkiye bayraklarıyla yürüyen “Hürlerin Yürüyüşü” ekibiyle karşılaştık. 14 gün önce İstanbul’dan 7 kişiyle yola çıkan ekip şu an 13 kişiyle yolculuğuna devam ediyor.

 

14.00 Konya’nın Cihanbeyli ilçesinden onlarca insan, konvoyu coşkuyla karşıladı.

konya-ugurlama.jpeg

Yol üstündeki ilçelerden geçerken zaman zaman onlarca insan konvoyu karşılıyor, bayraklarla ve sevinçle bizi uğurluyor. Konvoya katılamayanlar, en azından konvoydakileri selamlayarak katkı yapmaya çalışıyor.

 

16.00 Konvoy Konya’ya ulaştı.

zehra.jpg

Zehra, konvoyun belki de en küçük katılımcısı. Ablasının onun için boyayıp hazırladığı küçük bayrağıyla Konya girişinde kısa bir mola vermiş. Bu bayrağı Adana’ya kadar taşıyacak.

 

hanifi.jpg

Konvoydaki kardeşlerimizi buraya gelip karşılamak istedim. Sizinle birlikte burada olmak beni daha mutlu ediyor. Bu konvoyun bereketinden ve rahmetinden geri kalmak istemedim.

Hanifi

 

20.00 Konya’daki buluşma Mevlana Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla başladı. İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerden gelen katılımcılar Konya’daki Filistin sevdalılarıyla buluştu. Sultan Selim Camii’nin gölgesinde her yaştan insan görmek mümkün. Bazı çocuklar elinde bayrakla etrafta koşturuyor, bazıları ise babasının omzunda Filistin için edilen dualara eşlik ediyor. Buluşma programı Kuran-ı Kerim tilaveti ve hep bir ağızdan söylenen ezgilerle başladı.

uc-cocuk.jpg

Hasan Mert, Hasan Eymen ve Hüseyin Emre Konya’daki mitinge birlikte gelmiş. ‘Neden buraya geldiniz?’ diye sorunca: ‘Orada yaşlılar, kadınlar ve çocuklar öldürülüyor. Biz de ona karşı çıkmak için buraya geldik.’ diyorlar.

 

20.45 Bülent Yıldırım mitinge katılanlara teşekkür ederek konuşmasına başladı.

bulent-yildirim-konya.jpg

Yarın tüm Türkiye’den on binlerce insanla birlikte İncirlik Üssü’nde olacağız. Onlar bizi susarız, yaşananları unuturuz zannediyor. Yarın ABD Müslümanları tanıyacak! Vicdanlı insanları tanıyacak! Size bir müjde vereyim. Şu an İsrail’de dahi Netanyahu'ya tepki gösteriliyor. Netanyahu'nun konutunun önünde büyük bir protesto gösterisi var.

Dünyada Gazze’ye haksızlık yapan herkese lanet ediyorum. Bu katliama destek verenlerden, göz yumanlardan da hesap soracağız. Gazzeliler Çanakkale’de can verdi, biz de Gazze’de can vermeye hazırız bunu bilin!

Bülent Yıldırım

 

konya-meydan.jpg

Biz Cumhurbaşkanımızı tanıyoruz. Gazze'de katledilen kadınlar ve çocuklar için ağlar. Gayretlerini biliyoruz. Buradan ona çağrı yapıyoruz: Gazze'ye göndereceğimiz yardım gemileri için bize destek olun. Buradaki binlerce kişi sizden bunu talep ediyor. Gelin birlikte Gazze’ye gidelim.

Bülent Yıldırım

 

21.50 Mevlana Meydanı’ndaki buluşma, Konevi Derneği Genel Başkanı Ramazan Sönmez’in duasına 15 bin katılımcının eşlik etmesiyle tamamlandı. Yarın sabah erkenden İncirlik Üssü’ne yolculuğumuz başlayacak.

 

5 Kasım Pazar

08.00 Konvoy, binlerce araçla ve coşkuyla Konya’dan Adana'ya doğru yola çıktı.

photo_2023-11-05-13.25.55.jpeg

Genel Başkanımız Bülent Yıldırım, 2009’da Gazze Kara Konvoyu’nu selamladığı yerden Filistin İçin Özgürlük Konvoyu'nu da selamladı.

 

10.30: Konya’nın Karapınar ilçesinden geçiyoruz. 

konya_konvoy_4.jpg

 Biz katılamasak da konvoydaki kardeşlerimize selam vermek istedik. Bir saattir buradayız. Elhamdulillah, çok uzun ve kalabalık bir konvoy. İnşallah amacına ulaşacak.

Erhan Abi

 

14.00 “Filistin İçin Özgürlük Konvoyu” İncirlik Üssü’ne ulaştı.

incirlik.jpg

Türkiye’nin her yerinden Adana’ya gelen on binlerce Filistin sevdalısı ABD ve İsrail’e tepkisini gösterdi.

 

Kilometrelerce yol katederek mitinge katılan, destek veren, gelemeyip dua eden, yollarda konvoyumuzu selamlayan, emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederiz.