İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Bardaktaki Gri Su
Serdar Gürçay 17.06.2024

“Kuraklık dönemi geldiğinde su çok azalıyor. O zaman daha dikkatli kullanmak zorunda kalıyoruz. Bazen de kullanamayacağımız kadar çamurlu oluyor.”

Başkent Bamako’dan 112 km uzaktaki Kolonda köyüne ulaştık. Ana yoldan köye giden yol çukurlarla doluydu. Yüksek bir arabada olmamıza rağmen bazen altı yere sürtüyor, su birikintilerinden zor geçiyorduk. 

mali-su-3.jpg

Buraya su kuyusu açmak için geldik. Köylüler kuyunun etrafında toplanmış bizi bekliyordu. Orada Seriba ile tanıştım. Beni, normalde kullandıkları su kuyusunu göstermeye götürdü. Mısır tarlasından geçerek kuyuya ulaştığımızda gri bir suyla karşılaştım.

mali-su-4.jpg

Seriba şöyle anlatıyor: “Bu kuyu yaklaşık 30 yıllık. Eskiden kendi imkanlarımızla yapmıştık. Küçük tulumbayla defalarca su çekip leğenlere dolduruyoruz. Bir leğen 4-5 seferde doluyor. Kuraklık dönemi geldiğinde ise su çok azalıyor. O zamanlar daha dikkatli kullanmak zorunda kalıyoruz. Bazen de kullanamayacağımız kadar çamurlu oluyor.

Şimdi İHH köyümüze yeni bir kuyu açtı. Su sıkıntımızı çözdü. Hem de bu kuyudan su almak daha kolay. Artık tulumbayla su çekmeyeceğiz.”

mali-su.jpg

Bu kuyudan 800 kişi faydalanacak. Köyün tam ortasında, temiz ve sağlıklı suya ulaşacaklar. 1-2 saat kaldığımız bu köyde öyle güzel bir muhabbet kurduk ki, giderken birçok çocuk bizi köyün çıkışında yolcu etti.

SUSUSUZLUĞA ÇARE OL