İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Zor yıl 2020 ve İHH
01.02.2021

Zor ve alışılmadık bir yıl geçirdik. Rutinimizi bozan, alışkanlıklarımızı değiştiren, kimilerine göre bizi birbirimize yabancılaştıran vakitlerdi. 2020 İHH için daha çok gayret edilmesi gereken bir yıldı. Çok çalıştık ve çalışma alanlarımızı, yardım faaliyetlerimizi bağışçılarımız sayesinde genişlettik. Bu, ihtiyaç sahipleri adına bizi çok sevindiren bir gelişme.

Koronavirüs döneminde ülkemizde ve diğer ülkelerde milyonlarca ihtiyaç sahibine yardım ulaştırdık. Türkiye’deki yetim sponsor sayımızı 14.871’e çıkarttık. Suriye’de bir yılda 153 milyon adet ekmek pişirdik ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

Size İHH’nın bir yılını özetlemek istedik. Neler yaşandı ve İHH ne yaptı bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Koronavirüs

koronavirus.jpg

Koronavirüsün yeni bir türü olan COVID 19, 2020’nin başından bu yana dünyaya etkisi altına aldı. 2021 yılındayız, aşı bulundu ancak virüsün etkisi devam ediyor. Koronavirüs dünyada iki milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine ve pandemi alarmına sebep oldu. Ülkemize geç gelmiş olmasına rağmen etkisini gün geçtikçe arttırdı ve yaklaşık 25 bin vatandaşımız koronadan dolayı hayatını kaybetti.
Vakfımız, vatandaşlarımıza destek olmak için Şimdi Dayanışma Vakti kampanyası başlattı ve ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı. Koronavirüs döneminde vakfımız;

- Ramazan çalışmalarını sadece ülkemizdeki 81 ilde ve Suriye, Yemen, Arakan gibi kriz bölgelerinde yaptı.

- 10 milyon TL nakdi yardımı yetim aileleri öncelikli olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.

- Dağıtımını Ramazan'da yapmayı planladığı 100 bin kumanyayı planladığı vakitten daha önce ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

- İlk etapta evde bakıma muhtaç, yaşlı ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza on binlerce gıda kolisini dağıttı.

- 10 bin hijyen paketini ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.

Yetim

yetim.jpg

BM verilerine göre bugün dünyada 140 milyon yetim var. Bu sayı, doğal afetler, şiddet ve savaş gibi nedenlerle her geçen gün artıyor. Her yıl 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor.

İHH sizlerin yardımı ile 2020 yılında Türkiye’de ve dünyanın 50 ülkesinde 107 bini aşkın yetime sahip çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Her ay düzenli olarak destekliyor. Binlerce hayırseverin desteği ile inşa edilen Yetim Sponsorluk Sistemi yetimlerin korunup kollanmasına ve güvenle kendi ayakları üzerinde durmasına katkı sağlıyor. Yalnız olmadığını bilen yetimler sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam ediyor.

Yetimlere sahip çıktığınız için teşekkür ederiz. Birlikte, daha fazla yetime sahip çıkabiliriz. Ne dersiniz?

Bir Yetime Sponsor Ol

Yetim Dayanışma Günleri

yetim-dayanisma-gunleri.jpg

İHH, yetim gerçeğine dikkat çekmek, yetimler için yapılan projeleri kamuoyuna duyurmak, korumasız kalan çocuklara toplumda duyarlılık oluşturmak için her yıl Yetim Dayanışma Günleri düzenliyor; yüzlerce proje hayata geçiriyor.

Gerçekleştirilen projeler yetim çocukların ve ailelerinin hayatlarını kolaylaştırmak ve geçimlerini kimseye muhtaç olmadan sağlayabilecekleri kalkınma projelerinden oluşuyor. Yetiştirebilecekleri hayvan alımı, meslek edindirme kursları, dükkan açılışları gibi birçok konuda sosyal projelerle hayatlarını değiştirmeyi amaçlıyoruz.

2020 Yetim Dayanışma Günleri projeleri, İHH’nın yetim çalışmalarını sürdürdüğü Türkiye dâhil 24 ülkede, 99 proje gerçekleştirdi. Uygulanan projelerden 22 binden fazla yetim ve yetim annesi faydalandı.

Yetimlerin ihtiyacını karşıla

Suriye

suriye.jpg

Savaşın başlangıcından bu yana, hem Suriye içerisinde yerinden edilen hem de ülke dışına göçmek zorunda kalan mültecilerin mağduriyetlerini gidermek için çalışmalar yapıyoruz. Barınma, giyim, eğitim, sağlık, gıda gibi insani ihtiyaçların karşılanması için gerçekleştirilen yardımlar, koordinasyon merkezlerimiz aracılığıyla Suriye halkına ulaştırılıyor.

Yaptığımız kalıcı eserlerle savaşın mülteciler üzerindeki yıkıcı etkisini hafifletmek için çaba sarf ediyoruz. Kalıcı eser projelerinin, evlerine dönemeyen Suriyeliler için önemi kriz derinleştikçe daha da artıyor. 

Geliştirdiğimiz projelerle 2020 yılında, Suriye’deki savaştan etkilenmiş 1 milyon 250 bin kişiye yardım ulaştırdık. 2 bin 704 insani yardım malzemesi taşıyan TIR Suriye’ye gönderildi. Suriye içerisinde ve sınırda kurduğumuz 12 fırın ve un desteği verdiğimiz 27 fırında toplam 153 milyon adet ekmek ürettik ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. 

Suriye’ye destek ol

Su Kuyusu

su.jpg

İHH 2020 yılında 22 ülkede 1.311 su kuyusu açtı. Bu kuyular 535 bin kişinin temiz suya ulaşmasına vesile oldu. Bağışçılarımızın desteğiyle bu kuyular Çad, Gana, Mali, Gine, Sierra Leone, Nijer, Kamerun, Somali, Togo, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Uganda, Sudan, Zimbabve, Nijerya, Benin, Liberya, Afganistan, Nepal, Bangladeş ve Tayland’da açıldı.

Su kuyuları, açıldığı bölgelerde insanları her gün kilometrelerce yürümekten ve ölümlere sebep olan kirli suları tüketmekten kurtarıyor. Hayvancılık ve çiftçiliğin gelişmesine katkı sağlıyor. İHH’nın 41 ülkede 9.880 su kuyusu bulunuyor. Desteğinizle açılan kuyularla 3 milyondan fazla kişiye temiz suya ulaşma imkanı sağlıyor. Bir kuyuyla yaklaşık 400 kişi temiz ve sağlıklı su ihtiyacını karşılıyor.

Kuraklığa çare ol

Ramazan

ramazan.jpg

2020 yılında Ramazan koronavirüsten dolayı ihtiyaç sahipleri için zor geçti. Biz de ihtiyaç sahiplerine destek olmak için Ramazan kampanyamızı daha erken başlattık ve ihtiyaç sahiplerine binlerce gıda kolisi ulaştırdık. Çalışmalarımızda ülkemizi ve kriz bölgelerini merkeze aldık. 

Destek ve bağışlarınızla, 2020 yılı Ramazan ayında Türkiye ile birlikte kriz bölgelerinde 2 milyondan fazla kişiye ulaştık. 246.857 kumanya paketi dağıttık, kurulan sofralarda 601.940 kişiyle iftarımızı paylaştık. 137.244 ihtiyaç sahibine zekât, fitre ve fidye emanetlerinizi ulaştırdık. 100.396 yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğa bayramlık elbise hediye ettik.

Kurban

kurban.jpg

2020 yılı Kurban Bayramı'nda Türkiye ile birlikte 52 ülkeye ulaştık. Destek ve bağışlarınızla kesilen 82 bin 440 hisse kurbandan 4 milyondan fazla ihtiyaç sahibi faydalandı. 184 bin 552 yetim ve ihtiyaç sahibi çocuğun yüzü yeni bayramlık kıyafetiyle güldü.

Katarakt

katarakt.jpg

Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor. İHH bu durumu değiştirmek için dünyanın dört bir yanında çalışmalar yapıyor.

Bağışçılarımız 2020 yılında 14 bin 55 kişinin gözlerinin açılmasına vesile oldu. Bu ameliyatlar Mali, Uganda, Güney Afrika, Çad, Bangladeş, Hindistan, Pakistan ve Sri Lanka’’da yapıldı. Desteklerinizle 13 yılda 140 binden fazla kişi görmeye başladı. Hedefimiz ihtiyaç sahibi herkese ulaşmak.

Işık Ol 

Kuran-ı Kerim

kuran-i-kerim.jpg

Vakfımız 2020 yılı içerisinde 7 ülkede 25 bin 600 adet Kur'an-ı Kerim dağıttı. Ukrayna, Nijer, Kamerun, Sierra Leone, Çad, Gine ve Gana’da dağıtılan Kur’an-ı Kerim’lerle birlikte Müslümanların Kuran-ı Kerim ihtiyaçlarının giderilmesini hedefledi. 2020’de yapılan Kur’an-ı Kerim dağıtımlarıyla birlikte bugüne kadar 242 bin kişi Kuran-ı Kerim’e kavuşmuş oldu.

Desteklerinizle on binlerce Müslüman Kur’an’ı daha kolay öğrenebilecek ve okuyabilecek.

Kur'an hediye et

Filistin/Gazze

filistin-gazze.jpg

Filistin’de yaşam, 1948’deki İsrail işgalinden bu yana her geçen gün daha da zorlaşıyor. Gazze’de ağırlaşarak devam eden abluka altındaki yaklaşık 2 milyon insan temel ihtiyaçlarından mahrum yaşıyor. Uzun yıllardır yaptığımız çalışmalarla Gazze’de yüz binlerce kişiye ulaştık.

Sadece 2020 yılında eğitim, gıda, sağlık ve yetim çalışmalarımızdan 320 bin 760 kişi yararlandı.

Filistin’e destek ol

Yemen

yemen.jpg

Yemen, yıllardır iç savaşla mücadele ediyor. İnsani yardımın bile güçlükle ulaştırılabildiği Yemen’de gıda yetersizliği salgın hastalıkları ortaya çıkarıyor. Çatışmalardan dolayı hastaneler harabeye dönüyor, barınma şartları her geçen gün daha da kötüleşiyor, milyonlarca insan gıdaya ulaşmakta sıkıntı yaşıyor.

2020 yılında, en çok ihtiyaç duyulan gıda ve sağlık alanları başta olmak üzere, Yemen’de 690.085 ihtiyaç sahibine yardım ulaştırdık.

Yemen’e destek ol

Elazığ Depremi

elazig-depremi.jpg

2020 yılının hemen başlarında merkez üssü Elazığ ve Malatya olan 6.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Arama kurtarma ve acil yardım desteklerini hemen bölgeye gönderen vakfımız depremin etkisi geçene kadar bölgede kaldı. 314 kişilik bir ekiple Elazığ depremzedelerinin yaralarını sardı.

Vakfımız Elazığ’a;

- 5 TIR, 4 kamyon ve 2 minibüsle acil yardım malzemeleri ulaştırdı.

- Bot, mont, eldiven, atkı, battaniye, soba, tüp, katalitik, hazır gıda, bebek maması, kahvaltılık, hijyen paketleri, çocuk bezi ve su dağıtımını gerçekleştirdi.

- 250 adet ısıtıcı ulaştırdı.

- 2 adet mobil aşevinde halka sıcak yemek hizmeti verdi, 9 binden fazla vatandaşımız sıcak yemek imkanı buldu. 

- AFAD’la koordineli bir şekilde çadır kurulumuna destek verdi. 950 çadır kuruldu ve depremzedeler yerleştirildi.

Arama Kurtarma çalışmalarına destek ol

2020 Mavi Marmara yılı

2020-mavi-marmara-yili.jpg

Gazze’ye insani yardım ulaştırmak amacıyla 2010 yılında yola çıkan Mavi Marmara ve beraberindeki gemilerden oluşan Gazze Özgürlük Filosu uluslararası sularda İsrail’in saldırısına uğradı. Bu saldırılarda 10 insani yardım görevlisi hayatını kaybetti, 56 kişi ağır yaralandı. Bu olayın üzerinden 10 yıl geçti. İHH 2020’yi  Mavi Marmara yılı olarak belirledi ve çeşitli etkinliklerle Mavi Marmara’yı andı.

Edirne mültecileri

edirne-multecileri.jpg

Senenin başlarında Türkiye mülteciler için Avrupa ile olan sınır kapılarını açmış ve mültecilerin geçişine izin vermişti. Ancak Yunanistan’ın sert müdahaleleri sonucu binlerce mülteci sınırı geçememiş, Pazarkule ve Kastanies kapıları arasında sıkışan mülteciler zor durumlar yaşamıştı. Kimisi açlıktan, kimisi soğuktan dolayı ölüm tehlikesi yaşamıştı.

Vakfımız, Edirne’deki mülteciler için olayların başladığı ilk andan itibaren insani yardım çalışmaları başlattı. 50 bin kişiye yemek, 5 bin kişiye battaniye, süt, bebek bezi, kadın temizlik malzemesi yapılan yardımlardan bazıları.

Lübnan patlaması

lubnan-patlamasi.jpg

2020’nin en acı olaylarından biri Ağustos ayında Lübnan, Beyrut’ta yaşandı. Beyrut Limanı’nda bir amonyum nitrat deposunun patlaması sonucunda 154 kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı.

İHH, patlamanın hemen ardından başlattığı acil yardım kampanyası ile binlerce Lübnanlıya yardım ulaştırdı. Yardımlar un, gıda kumanyası, sıcak yemek, hijyen paketi, hasar görmüş evlerin onarımı ana başlıklarından oluşuyor. Bu yardımlardan 50 binden fazla kişi yararlandı.

İzmir depremi

izmir-depremi.jpg

Yılın son aylarında İzmir’de 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İHH Arama Kurtarma ekipleri 32 ilden 287 kişi ile bölgeye sevk edildi. Ekipler 52 araç, 1 arama kurtarma botu, 1 mobil aşevi ile arama kurtarmanın yanında acil yardım çalışmaları da yaparak depremzede vatandaşlarımızın yarasını sardı. Binlerce kişiye battaniye, sıcak yemek, su, maske ve çikolata dağıtımı yaptı. Vakfımız depremin etkisi geçene kadar bölgede kaldı.

Arama Kurtarma çalışmalarına destek ol

Giresun sel felaketi

 giresunsel.jpg

İHH Arama Kurtarma ekipleri, Ağustos ayında yaşanan sel felaketinin ilk gününden itibaren Giresun’da kaybolan kişileri bulmak için 10’u dalgıç olmak üzere 60 kişilik ekiple arama kurtarma çalışmalarına destek oldu. Giresun’un Dereli, Doğankent, Çaldağ ve Yağlıdere bölgelerinde kayıp olan yedi kişiye ulaşmak için dere boylarında ve su içinde arama kurtarma çalışmaları yapıldı. Kayıp vatandaşlar için AFAD koordinasyonunda arama kurtarma çalışmaları sürdüren İHH ekibi, bölgeye gönderilen gezici aşevi ile günlük bin kişilik sıcak yemek ve kahvaltı dağıtımı gerçekleştirdi.

Briket Evler

briketevler.jpg

Suriye’deki savaş, vahim bir insani krize sebep oldu. 6.6 milyon kişi ülke içinde yerinden edildi. Savaştan kurtulanlar çadırlarda ya da metruk binalarda yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. Çadır kentlerde 1.5 milyon insan yaşıyor ve yüzde 80’ini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Bu sorunu çözmek içine çeşitli yöntemler geliştirdik. Bunlardan biri de briket evlerdi. 2020’de Briket Ev projemizi hayata geçirdik, 14 bin ev inşa ettik ve aileleri yerleştirdik.

Azerbaycan'a destek konvoyu

azerbaycanadestek.jpg

Vakfımız, Ermenistan'ın saldırıları karşısında Azerbaycan'a destek olmak için konvoy düzenledi. Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla süslenen, Gardaşlık Zamanı sloganıyla gerçekleşen konvoyda, sivil araçlar, Saraçhane Parkı'ndan, motorize ve Off-Road araçları ile genel merkezimizden hareket etti. Konvoy, Saraçhane, Şişhane, Taksim, Harbiye, Şişli, Mecidiyeköy, Barbaros Bulvarı, Beşiktaş, Dolmabahçe, Tophane, Karaköy ve Eminönü güzergahını takip ederek turunu Edirnekapı'da tamamladı.