İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Bir Tohum Bin Umut
Bireysel
Grup
Kurumsal

Küresel ısınma sebebiyle tüm dünyayı etkileyen kuraklık,  özellikle işgaller ve savaşlar ile tarımsal üretimleri azalmış ülkelerde yıkıcı etkiler oluşturuyor. Günümüzde ülkeler, ihtiyaçlarını kendi üretimleriyle karşılamakta zorlanıyor. Tarımsal üretim yetersizliğinden dolayı tüm dünyada gıda fiyatları hızla artıyor. Bu durum kitlesel göçlere sebep oluyor.

Afganistan, 40 yıl süren savaşın ardından toparlanmaya çalışırken geçtiğimiz yıl büyük bir kuraklık yaşadı. Çiftçiler, maddi imkânsızlıklar sebebiyle ve ülkelerinde tohum üretilmediği için tohuma ulaşamadı. En temel gıda maddesi olan sebze ve tahıl üretimi Afganistan’da ciddi miktarlarda azaldı, temel tüketim maddelerinin fiyatlarında büyük artışlar oldu.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Afganistan’da tarımsal üretimi desteklemek için 2021 yılında kışlık buğday tohumu, 2022 yılının bahar döneminde yazlık buğday ve nohut tohumu dağıtımları gerçekleştirdik. Gönderilen anaç tohumluklar çoğaltılarak bu hasat sezonunda tekrar çiftçilere dağıtılacak.

‘Afganistan’ın Kırmızı Altını’

Afganistan dünyada en kaliteli safranın üretildiği iklime sahip ülkelerden birisidir. Safran Afganistan’da çok eski yıllardan beri üretiliyor ve istihdama, dış ticarete ve ekonomiye katkı sağlıyor. Safranın ekim, üretim ve hasat gibi işlemelerinin kolay olması safranın avantajlarından biridir. Ayrıca ülkede işsizlik oranının düşmesine ve ekonominin büyümesine neden olmaktadır. Afganistan’da safran için Afganistan’ın kırmızı altını ve haşhaşı mağlup eden bitki denilmektedir.

Ancak safran tarlasının ilk kurulumu maliyeti yüksektir. Yaklaşık 1000 metrekare bir alan için 300 kilogram safran soğanı kullanılmaktadır. Çiftçilerin kendi topraklarından göç etmeden geçimlerini temin etmeleri için planlanan safran tarlası tesisi kırsal kalkınma projemizle, yerinde üretim yaptırılarak bölge halkının tarımsal gelirinin kendi coğrafyasında, kendi insanının emek ve gayretiyle sağlanmasını hedefliyoruz.

Afganistan’daki temsilciliğimiz aracılığıyla, 500.000 metrekare alanda ekim yapmayı hedefliyoruz. Projeden 500 çiftçi ailesi istifade edecek. 1 dönüm safran tarlası kuran ailenin kendi geçimini sağlaması mümkün. 

Siz de bir tohum umut ekin, 40 yıllık bir savaştan çıkan Afganistan’a destek olun. 1 kilogram safran tohum bedeli 25 TL‘dir.

Bu kampanyaya bankadan bağış yapmak isterseniz açıklama kısmına 16245 yazmanız yeterli.

*Her aile için 1000 metrekare tarlaya ekilmek üzere 300 kilogram safran tohumu verilecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir