İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Orta Afrika Cumhuriyeti Acil Yardım
Bireysel
Grup
Kurumsal
"2021 yılının Ağustos ayında gıda dağıtımları için Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Boda şehrine gittik. Şehirler arası yolların toprak olması ve sürekli yağmur yağması nedeniyle bölgeye ulaşmamız çok uzun sürdü. Gıda taşıyan kamyonlarımız, yağmurlar nedeniyle balçığa dönüşen yolları aşmakta oldukça zorlandı. 200 kilometrelik zorlu yolu aşıp şehre ulaşmamız tam iki buçuk gün sürdü. Boda'ya vardıktan hemen sonra gıdaları paketleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladık. Hava karardığı için dağıtımları sabaha ertelemek daha iyi olacak diye düşündük. Orada bulunan bir grup aile: "Eğer yardımları şimdi alamazsak birçoğumuz bu gece aç uyumak zorunda kalacağız,’’ deyince karanlığa ve iki buçuk günlük yorgunluğa rağmen gıda paketlerini dağıtmaya devam ettik."
Mustafa İhsan Orhan, 2021, Boda
 

orta-afrika-detay.jpg

Farklı etnik kültürlerin bir arada yaşadığı Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2013 Aralık ayında başlayan olaylarla birlikte 1 milyondan fazla insan evini terk etti, 1.000’den fazla insan öldürüldü. 2 milyondan fazla insan ise temel insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde devam eden bu insani kriz için İHH İnsani Yardım Vakfı, bir yandan hazırlamış olduğu kriz raporuyla ülkenin geleceği ve insanların hayatlarının güvende olabilmesi için çözüm yolları üretirken bir yandan da komşu ülkelere sığınan binlerce mülteci için yardım faaliyetlerinde bulunuyor.

2013 yılından itibaren Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad’ın başkenti N’djamena ve ülkenin güneyinde yer alan Doba bölgesi ile Kamerun’un Kenzou, Yakaduma ve Garoua Boulai bölgelerinde bulunan mülteci kamplarında zor şartlarda yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine destek oluyoruz. Sadece 2021 yılında 13.500'den fazla kişi için gıda, giyecek, battaniye, temizlik, mutfak malzemesi dağıtımı gibi projeler üreterek mültecilerin yanında olduk.

Ancak bölgedeki kriz henüz çözüme kavuşmuş değil. Yüz binlerce kişi dışarıdan gelecek yardımlara muhtaç bir şekilde bekliyor. Destek olun Orta Afrika Cumhuriyeti'nde bizi bekleyenlere birlikte yardım ulaştıralım.