İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Orta Afrika Cumhuriyeti Acil Yardım
Bireysel
Grup
Kurumsal
"Gıda yardımı ulaştırmak için ağustos ayında Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Boda şehrine gittik. Şehirler arası yolların toprak olması ve sürekli yağmur yağması nedeniyle bölgeye ulaşmamız çok uzun sürdü. Gıda taşıyan kamyonlarımız, yağmurlar nedeniyle balçığa dönüşen yolları aşmakta oldukça zorlandı. 200 kilometrelik zorlu yolu aşıp şehre ulaşmamız tam iki buçuk gün sürdü. Boda'ya vardıktan hemen sonra gıdaları paketleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladık. Hava karardığı için dağıtımları sabaha ertelemenin daha iyi olacağını düşündük. İhtiyaç sahiplerinden birkaç kişi: ''Eğer yardımları şimdi alamazsak birçoğumuz bu gece aç uyumak zorunda kalacağız,’ deyince karanlığa rağmen gıda paketlerini dağıtmaya devam ettik."
 
Mustafa İhsan Orhan / 2021, Boda
 

orta-afrika-detay.jpg

Farklı etnik kültürlerin bir arada yaşadığı Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2013'ün Aralık ayında başlayan çatışmalardan dolayı 1 milyondan fazla insan evini terk etti; 1.000’den fazla insan öldürüldü. 2 milyondan fazla insan temel insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Çatışmalardan etkilenen ve komşu ülkelere sığınan binlerce mülteciye gıda, barınma ve sağlık yardımları ulaştırıyoruz.

2013 yılından bu yana Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad’ın başkenti N’djamena ve güneydeki Doba bölgesi ile Kamerun’un Kenzou, Yakaduma ve Garoua Boulai bölgelerindeki mülteci kamplarında zor şartlarda yaşam mücadelesi veren ihtiyaç sahiplerine destek oluyoruz.

2021 yılında 13 bin 500'den fazla kişiye gıda, giyecek, battaniye, temizlik ve mutfak malzemesi yardımı ulaştırdık.

Ancak bölgedeki kriz hâlen çözüme kavuşmadı. Yüz binlerce kişi dışarıdan gelecek yardımlarla hayata tutunuyor. Desteğinizle, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde bizi bekleyenlere birlikte yardım ulaştıralım.

Bunlar da ilginizi çekebilir