İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Şimdi Nohut Ekim Zamanı
Bireysel
Grup
Kurumsal

Küresel ısınma sebebiyle yaşanan kuraklık, bitki hastalıkları ve zararlıları gibi birçok faktör dünyanın bütün ülkelerinde tarımı etkilemeye başladı. Günümüzde artık ülkeler kendi ihtiyaçlarını kendi üretimleriyle karşılamakta zorlanıyor ve ürün azlığından dolayı tüm dünyada gıda fiyatları hızla artıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak tarımsal üretimi desteklemek amacıyla 2021 yılında Afganistan ve Suriye’de buğday tohumu dağıtımları yaptık.

nohutdet.jpg

Suriye’de 10 yıldır devam eden savaş sebebiyle yeterli girdi (tohumluk, gübre ve tarım ilacı) olmaması tarımsal üretimi durma noktasına getirdi. 2021 yılı hasadında yaşanan kuraklık nedeniyle İdlib, Azez, Tel Abyad ve Rasulayn bölgelerinde nohut üretimi yaklaşık %50 düştü.

Bölge halkının tüketiminde en önemli baklagil olan nohut üretimin artırılması hayati önem taşıyor. Biz de İHH olarak, 2021 yılında, Türkiye’den gönderilen nohut tohumları ile yapılan deneme üretimlerini gerçekleştirdik. Bölge şartlarına adapte olmuş, kuraklığa ve hastalıklara dayanıklı, makineli hasada uygun tohumların araştırma çalışmalarını tamamladık.

Yerinde üretim yaptırılarak bölge halkının gıda güvenliğinin kendi coğrafyası içerisinde, kendi insanının emek ve gayretiyle sağlanmasını hedefliyoruz.

Tarıma son derece elverişli olan bu topraklarda 1 kilo nohut tohumu ekimi yaptırmak, bölgeye 15-20 kilo nohut göndermekle eşdeğerdir.

Şimdi Nohut ekim zamanı….

Bir Nohut tohumuyla binlerce umut yeşerecek.

Bir nohut tanesi kadar da olsa iyiliğin mutlaka karşılığı olacaktır.

1 kg Nohut tohumu : 20 TL

Bu kampanyaya bankadan bağış yapmak isterseniz açıklama kısmına 15763 yazmanız yeterli.