İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Filistin Acil Yardım Bekliyor

İsrail, Nekbe (Büyük Felaket) ve ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararını protesto edenlere ölüm yağdırıyor. Yaklaşık 8 haftadır devam eden protestolarda 110 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 5 bin kişi de yaralandı.

Filistin işgalinin 70 yılında ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, İsrail terörünü daha da azdırdı. 8 haftadır ABD’nin kararını barışçıl şekilde protesto eden göstericilere silahla müdahale eden Siyonist rejim, 110 kişinin ölümüne yaklaşık 5 bin kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Filistin’de neler oldu?

Filistin, 1948 yılından bu yana İsrail’in işgali altında. Son 70 yılda Filistin topraklarına 5 milyon Yahudi yerleştirildi, buna karşın 7 milyon Filistinli Müslüman farklı ülkelerdeki mülteci kamplarına mahkum edildi. Uluslararası hukuka göre yasa dışı olan Yahudi yerleşimleri ve işgal sebebiyle Filistinli Müslümanlar topraklarını kaybetmeye devam ediyor. Bu sayede Filistin şehirleri İsrail tarafından sistematik bir şekilde Müslümanlardan arındırılıyor. Müslümansızlaştırılan şehirlerin başında ise Kudüs geliyor.

İsrail’in baskılarıyla Müslümanların yaşadığı mahallelere Yahudi yerleşimciler yerleştiriliyor, evlere zorla el konuluyor, sahiplerinin ölümleri bahane edilerek evler kamulaştırılıyor. Üstelik pahalılığı sebebiyle dünyanın sayılı şehirlerinden biri olan Kudüs’teki Müslümanlara karşı planlı yıldırma politikası uygulanıyor. Kudüs’ten ayrılmaya direnenlerin maddi olarak ayakta kalabilmeleri için tüm aile fertleriyle birlikte çok fazla çalışmaları gerekiyor. Filistinli Müslümanların zaten zor olan hayatı, gün geçtikçe tahammül edilemez bir hale geliyor.

İHH’dan acil yardım çalışması

İHH İnsani Yardım Vakfı yaralılara tıbbı yardım, şehit ailelerine ise insani yardım ulaştırmak için harekete geçti.

İHH, ilk etapta;

- Geri Dönüş Yürüyüşü esnasında İsrail askerlerince vurulan yaralı ve şehit ailelerine nakdi yardımda bulunacak.

- Yaralı tedavilerinin gerçekleştirildiği hastanelere ve sağlık merkezlerine tıbbi destekte bulunacak.

Ramazan’da Gazze unutulmayacak

İsrail’in öncelikli hedef olarak belirlediği Gazze, İHH’nın Ramazan yardımlarından da istifade edecek. İHH, Ramazan yardımları kapsamında yine ilk etapta Gazze’de;

 - Günlük bin 500 kişiye iftar verecek.

 - 4 bin 375 aileye kumanya yardımında bulunacak.

 - Binlerce aileye fitre ve zekat dağıtımı gerçekleştirecek.

İHH, ayrıca elektriğin sıklıkla kesildiği Gazze’de bulunan Cenin Hastanesinde güneş enerji panellerinin kurulumuna devam edecek.

Ne Yapabilirim?

İHH’nın Filistinliler için başlattığı çalışmaya zekât ve fitrelerinizle bağışta bulunabilirsiniz. FILISTIN yazıp 4072’ye göndererek fitrenizi (19 TL) bağışlayabilir veya FILISTIN yazıp 3072’ye göndererek 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAP