Bitmeyecek bir iyilik: Gayrimenkul Bağışı

patani-furkan-dogan-yetimhanesi-acilisi-kasim-.jpg

Gayrimenkul Bağışı nedir?

Bir defalık yapacağınız bir iyilik uzun yıllar ihtiyaç sahiplerine hizmet verebilir. Gayrimenkul bağışı ile değeri ömrünüzü aşacak, sizden sonraya kalacak bir hayra vesile olabilirsiniz. Bağışladığınız bina, dükkan, daire ve arsalar sayesinde yapılan çalışmalara ve hayırlara ortak olabilirsiniz.

Bağışınızı belli bir amaç doğrultusunda şartlara bağlayarak yapabileceğiniz gibi, herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın da yapabilirsiniz.

Gayrimenkulümü hangi şekillerde bağışlayabilirim?

1. Şartsız bağış: Dini ve hayri hizmetlerde değerlendirilmek üzere herhangi bir bedel olmaksızın bağış yapabilirsiniz.

2. Şartlı bağış: Gayrimenkullerinizi bağışlarken özel bir amaca bağlı olmasını şart koşabilirsiniz. Bağışınızın hangi faaliyet için kullanılacağını seçebilirsiniz. Gayrimenkulun belli bir miktarını bağışlayabilir, yüzde kaçını bağışlayacağınızı belirleyebilirsiniz.

3. Kullanım (intifa) hakkı şartı ile bağış: Dilerseniz tapunuza şerh koyarak kullanma hakkı sizde kalarak yalnızca mülkiyet hakkını İHH’ya devredebilirsiniz. Gayrimenkulünüzün mülkiyeti İHH’ya geçer ancak bağışçı olarak bağışlanan yeri hayatınızın sonuna kadar kullanabilir, kiraya verebilir, tasarruf edebilirsiniz.

Bedel Belirleme

İHH, gayrimenkul bağışları sonucu elde edilen mülklerin satışı ve kiralanması gibi durumlarda bedel tespiti için kendi araştırmasını, bağışçı araştırmasını ve SPK onaylı bağımsız iki firmadan gelen ekspertizleri vakfımızı zarara uğratmayacak şekilde dikkate alarak belirlemektedir.

Bağışların Değerlendirilmesi

Gayrimenkul bağışlarından elde edilen satış gelirleri yeniden gayrimenkul yatırımlarında değerlendiriliyor. Kira gelirleri ise vakfımızın bütün faaliyetleri için kullanılıyor.

“İnsan ölünce, şu üç ameli dışında bütün amellerinin sevabı kesilir: Sadaka-i câriye, kendisinden istifade edilen ilim, arkasından dua eden hayırlı evlat.” (Müslim, Vasiyye, 14; Tirmizî, Ahkâm, 36)

*Sadaka-ı Câriye: Vakıf kurmak ya da cami, sebil, çeşme, köprü, medrese gibi taşınmaz mülklerin sadaka olarak verilmesiyle yapılan ibadet.

Sizden sonraya bitmeyecek bir iyiliğinizin kalması için,

0212 631 21 21 ’den ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bağışta bulunmak isterseniz sürecin tamamında gayrimenkul biriminden arkadaşlarımız size yardımcı oluyor.