İHH İnsani Yardım Vakfı
1 milyonu aşkın öğrenci “yetim kardeş” destanı yazdı
Türkiye’nin 81 ilinde uygulanan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi kapsamında 2015-2016 eğitim – öğretim yılı ilk dönemi itibariyle toplamda 5 bin 971 okuldan 20 bin 260 yetim çocuğa destek verilirken, bin 87 Kur’an kursundan da 1,589 yetim çocuğa destek verildi.
29.01.2016

Türkiye’nin 81 ilinde uygulanan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi kapsamında 2015-2016 eğitim – öğretim yılı ilk dönemi itibariyle toplamda 5 bin 971 okuldan 20 bin 260 yetim çocuğa destek verilirken, bin 87 Kur’an kursundan da 1,589 yetim çocuğa destek verildi.

Türkiye’nin güzel yürekli çocukları paylaşma, yardımlaşma ve kardeşlikte destanlar yazıyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir Sen işbirliğiyle yürütülen Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi, 2015-16 eğitim döneminde de büyüyerek sürüyor.
 
Türkiye’nin çocuklarının merhamet ellerini 4 kıtada 56 ülkeye uzatan proje ile müthiş bir kardeşlik köprüsü kuruluyor.
 
 
Anaokulları, ilkokul, ortaokul, lise ve Kur’an kurslarında eğitimlerini sürdüren öğrencilerimizin gönüllülük esası ile katıldıkları ve her ay sınıflarında topladıkları 100 TL ile seçecekleri ülkedeki bir yetim kardeşlerinin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve kısmen de barınma ihtiyacına önemli bir destek sundukları “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi, geleceğin iyiliksever Türkiye’sinin bugünden inşasını amaçlıyor. 
 
1 milyonu aşkın öğrenci iyilikte yarıştılar
 
Üç yıldır sürdürülmekte olan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var – İyilikte Yarışan Sınıflar” projesinin 2015 – 2016 eğitim - öğretim yılının ilk dönem sonuçları belli oldu.  Toplamda 7 bin 560 okuldan 21 bin 347 yetim çocuğa destek verilirken, bu desteğin bin 589 tanesi ise bin 87 Kuran kursu tarafından sağlandı. Öğrencilerin katılım durumlarıyla ilgili olaraksa 5,000’i Kuran kursu sınıflarından olmak üzere 35,000 civarı sınıf tarafından toplamda 1,050.000 civarı öğrencimizin bir yetimi kardeş edindiği tahmin edilmekte.
 
İyilikte yarış Türkiye sınırlarını aştı
 
Azerbaycan, Avusturya ve Suudi Arabistan’daki okulların da katılım gösterdikleri proje Türkiye sınırlarını çoktan aşmış durumda. Proje kapsamında Türkiye’de bulunan büyükelçi ve fahri konsolosluklara da projenin tanıtımları gerçekleştirildi.
 
Devletlerin sadece 2014 yılında 14,3 trilyon dolarlık silahlanma ve savunma sektörü harcaması yaptıkları dünya üzerinde, 200’ü aşkın devletin toplam bütçeleri bu miktara ulaşmıyor. Dünya gelirlerinin yarısının yüzde 1’lik zengin azınlık, diğer yarısının ise yüzde 99’luk halk kesimi tarafından kullanıldığı bir dünyada savaşların, afet ve yoksullukların yetim bıraktığı çocuklar için Türkiye’nin kocaman yürekli öğrencilerinin gösterdiği bu paylaşma, dayanışma, fedakârlık ve duyarlılık her türlü takdirin üzerinde görülüyor. 
Projeye katılım gösteren öğrenciler ve onları bir iyiliğin paydaşı olmaları hususunda yüreklendiren tüm öğretmen ve velilere teşekkürler.
 
 
Proje nasıl yürüyor?
 
Türkiye'deki öğrencilerin öğretmenleri aracılığıyla İHH'ya yetim sponsoru olmak için başvuruda bulunması ile İHH'nın "Yetim Sponsorluk Destek Sistemi" kapsamındaki Filistin, Irak, Lübnan, Yemen, Suriye, Burkina Faso, Somali, Sierra Leone, Etiyopya, Çad, Gana, Sudan, Tanzanya, Cibuti, Moritanya, Malavi, Ruanda, Açe, Pakistan, Arakan, Bangladeş, Sri Lanka, Filipinler-Moro, Afganistan, Patani, Keşmir, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Çeçenistan, Kırım, Gürcistan, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Preşova, Bosna Hersek, Ekvador, Haiti, Türkiye, Nepal, Mısır ve Zimbabve'den bir veya birden fazla yetim üstlenebilen sınıflar, her ay topladıkları 90 lira ile yetim kardeşlerini en az bir yıl destekliyor.
 
Ayrıca "www.yetimkardes.org" sitesinden online başvuruda bulunarak da bir yetime sponsor olabiliyorlar. Çocukları, küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever, başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirmeyi hedefleyen projeyle ilgili ayrıntılı bilgiye 0212 631 21 21 (Dahili: 236, 241) numaralı telefondan vakfımızı arayarak ulaşabilir.
 
İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021