İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

15 insani yardım TIR’ı Suriye’ye uğurlandı
Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılından bu yana milyonlarca ihtiyaç sahibine yardım götüren İHH, “İyilik Soğuk Geçirmez” sloganıyla yeni bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya çerçevesinde, İHH Ümraniye Temsilciği tarafından Suriye’ye 15 TIR’lık yardım malzemesi gönderildi. TIR’lar için Ümraniye Belediyesi Merkez Garaj’ında uğurlama programı düzenlendi.
Suriye 20.01.2023

Suriye’de 2011 yılından bu yana devam eden savaş sebebiyle yüz binlerce insan zor şartlar altında hayatlarına devam ediyor. Ülkenin çeşitli bölgelerinde yüzlerce çadır kamp bulunuyor. Bu kamplarda, maddi imkansızlıklar sebebiyle bot, mont, battaniye, soba ve kömüre ulaşamayan on binlerce aile var. 

18.jpg

İHH çalışma başlattı

12 yıldır Suriye’de insani yardım çalışmalarında bulunan İHH, yeni bir yardım kampanyası başlattı. “İyilik Soğuk Geçirmez” ismi verilen proje ile kış süresince yüzbinlerce ihtiyaç sahibine destek ulaştırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında STK’lar ve bağışçıların destekleriyle İHH Ümraniye Temsilciği tarafından hazırlanan 15 insani yardım TIR’ı İstanbul’dan Suriye’ye doğru yola çıktı.

ali-fistik.jpg

Ümraniye Belediyesi Merkez Garajı’nda yapılan uğurlama töreni, Hafız Ali Fıstık Hocaefendi’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

“TIR’larda temel ihtiyaç ürünleri bulunuyor”

Tilavetin ardından İHH Ümraniye İlçe Temsilcisi Yavuz Aydoğan açılış konuşması yaptı. İHH’nın çadır kentlerde zor şartlarda yaşayan mazlumlara destek olmak için çalışmalarına devam ettiğini belirten Aydoğan, “İnsanlar soğuktan titrerken biz sıcak evlerimizde rahat oturamayız, oturmamalıyız” dedi.

yavuz-aydogan.jpg

“İHH 12 yılda 26 bin TIR dolusu yardım gönderdi”

İHH İstanbul İl Başkanı Mehmet Kesmen, savaş sebebiyle Suriye’deki evlerin üçte biri, hastane ve okulların ise en az yarısının bombardımana maruz kaldığını hatırlattı. Kesmen, “En az 7 milyon Suriyeli başka ülkelere iltica ederken, ülke içerisinde ise 6,5 milyon kişi zorla göç ettirildi. Şu anda 13,5 milyon insan Suriye’de insani yardıma ihtiyaç duyuyor. İHH tarafından Suriye’ye son 12 yıl içerisinde temel gıdadan elbiseye, ilaçtan hijyen ürünlerine kadar çeşitli insani yardım malzemelerinden oluşan yaklaşık 26 bin TIR dolusu insani yardım malzemesi ulaştırıldı” dedi.

mehmet-kesmen.jpg

“Türkiye’nin gönül coğrafyasının sınırları fiziki sınırlarından geniş”

AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Mahmut Emin Mollaoğlu, Türkiye’nin gayrisafi milli hasılasına göre dünyada en fazla yardım yapan ülkelerden biri olduğunu söyledi.

ismet-yildirim.jpg

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ise, Batılı ülke ve kuruluşların Suriye’ye taahhüt ettikleri yardımları göndermediklerinin altını çizerek, Türkiye’nin savaş mağdurlarına önemli desteklerde bulunduğunu belirtti. Yıldırım, gönderilen TIR’ların hazırlanmasına katkı veren herkese teşekkür etti.

abdulaziz-aydin.jpg

Ümraniye Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Türkiye’nin gönül coğrafyasının sınırlarının fiziki sınırlarından geniş olduğunu belirtti. Aydın, çalışmalarından dolayı İHH’ya teşekkür etti.

hasan-kargi.jpg

Program, Ümraniye Müftü Vekili Hasan Kargı tarafından yapılan duanın ardından, içerisinde gıda, giysi, ayakkabı gibi çeşitli yardım malzemelerinin yer aldığı TIR’lar, mazlumlara ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere Suriye’ye uğurlandı.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH ve Bosna kurumlarından Suriye’de yardım çalışmaları
İHH ve Bosna kurumlarından Suriye’de yardım çalışmaları
İHH İnsani Yardım Vakfı, Islamska zajednica Bosna Hersek Rijaset ve HO Merhamet Bosna kurumları ile birlikte Suriye'de Şubat ayında yaşanan depremde yıkılan okul, cami ve yaşam evleri projelerin temellerini attı.
13.09.2023
İHH Sudan’a gönderdiği yardımların dağıtımına devam ediyor
İHH Sudan’a gönderdiği yardımların dağıtımına devam ediyor
İHH tarafından, iç karışıklıkların yaşandığı Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesinin dağıtımları devam ediyor. Gıda, battaniye ve hijyen malzemelerinden oluşan yardımlar, şu ana kadar ülkenin 5 farklı bölgesinde hastaneler, barınma merkezleri, çocuk esirgeme kurumları ve 120’den fazla kampta dağıtıldı. Hartum ve Darfur eyaletlerindeki dağıtımlar ise sürüyor.
11.09.2023
İHH Nijer’de çok sayıda projeyi hayata geçirdi
İHH Nijer’de çok sayıda projeyi hayata geçirdi
İHH İnsani Yardım Vakfı, Batı Afrika ülkesi Nijer'deki yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf, Temmuz ayı içerisinde İnegöl İnsani Yardım Derneği’nin destekleriyle, ülkede çok sayıda projeyi hayata geçirdi.
26.07.2023