İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
2 Kasım 1917: İngiltere’den Siyonistlere Filistin’de vatan sözü
2 Kasım 1917’de yayımlanan Balfour Deklarasyonu ile İngiltere Yahudilere Filistin’de bir devlet vaad ediyor; İngiliz desteği ile Filistin toprakları Siyonist işgale açılıyordu.
Filistin, Filistin-Gazze 02.11.2014

İngiliz Dışişleri Bakanı Arthur Balfour, 2 Kasım 1917’de Siyonist lider Lord Rothschild’e bir mektup göndermişti.“Balfour Deklarasyonu” olarak adlandırılacak, bu mektupta İngiltere’nin Filistin’de bir Yahudi devletinin kurulması için tüm imkânlarını kullanacağını bildiriyordu.

Balfour Deklarasyonu tam olarak şunları vaad ediyordu:

1-Filistin’de Yahudiler için bir ulusal vatanın temini konusunda İngiliz desteği, 

2-Bu amacın gerçekleşmesi için İngilizlerle işbirliği, 

3-Filistin’de Yahudilerin sahip olduğu haklara ve statüye zarar verecek herhangi bir şeyin yapılmaması.

Balfour Deklarasyonu, Siyonist hareketin İngiliz desteğini sağlamak için gerçekleştirdiği planlı bir girişimin sonucuydu. Deklarasyon aynı zamanda ABD tarafından da kabul edilmişti. Birinci Dünya Savaşı galiplerinden olan ABD’nin Kongre ve Temsilciler Meclisi’nin 21 Eylül 1922 tarihli oturumunun karar bildirgesinde “ABD, Filistin’de Yahudilere milli yurt kurulmasına taraftardır.” ifadeleri yer almıştı.

Siyonist hareketin Filistin işgalini hızlandıran planlı bir girişim olan Balfour Deklarasyonu 1917 yılının 2 Kasım günü imzalanmıştı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Ortadoğu’da İngiltere ve Fransa arasındaki Sykes-Picot paylaşımı ve bir sene sonra 1917 Balfour Deklarasyonu, Yahudilere bu toprakları resmen açarken, aynı zamanda İngiliz mandası ile birlikte bölge yavaş yavaş anarşinin kucağına bırakılıyordu.

İlgili haberler
Tümünü gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022