İHH İnsani Yardım Vakfı
2 Kasım 1917: İngiltere’den Siyonistlere Filistin’de vatan sözü
2 Kasım 1917’de yayımlanan Balfour Deklarasyonu ile İngiltere Yahudilere Filistin’de bir devlet vaad ediyor; İngiliz desteği ile Filistin toprakları Siyonist işgale açılıyordu.
Filistin, Filistin - Gazze 02.11.2014

İngiliz Dışişleri Bakanı Arthur Balfour, 2 Kasım 1917’de Siyonist lider Lord Rothschild’e bir mektup göndermişti.“Balfour Deklarasyonu” olarak adlandırılacak, bu mektupta İngiltere’nin Filistin’de bir Yahudi devletinin kurulması için tüm imkânlarını kullanacağını bildiriyordu.

Balfour Deklarasyonu tam olarak şunları vaad ediyordu:

1-Filistin’de Yahudiler için bir ulusal vatanın temini konusunda İngiliz desteği, 

2-Bu amacın gerçekleşmesi için İngilizlerle işbirliği, 

3-Filistin’de Yahudilerin sahip olduğu haklara ve statüye zarar verecek herhangi bir şeyin yapılmaması.

Balfour Deklarasyonu, Siyonist hareketin İngiliz desteğini sağlamak için gerçekleştirdiği planlı bir girişimin sonucuydu. Deklarasyon aynı zamanda ABD tarafından da kabul edilmişti. Birinci Dünya Savaşı galiplerinden olan ABD’nin Kongre ve Temsilciler Meclisi’nin 21 Eylül 1922 tarihli oturumunun karar bildirgesinde “ABD, Filistin’de Yahudilere milli yurt kurulmasına taraftardır.” ifadeleri yer almıştı.

Siyonist hareketin Filistin işgalini hızlandıran planlı bir girişim olan Balfour Deklarasyonu 1917 yılının 2 Kasım günü imzalanmıştı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Ortadoğu’da İngiltere ve Fransa arasındaki Sykes-Picot paylaşımı ve bir sene sonra 1917 Balfour Deklarasyonu, Yahudilere bu toprakları resmen açarken, aynı zamanda İngiliz mandası ile birlikte bölge yavaş yavaş anarşinin kucağına bırakılıyordu.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022