İHH İnsani Yardım Vakfı
37 saat sonra enkazdan sağ çıktı
İHH ekipleri yaptıkları çalışmalar doğrultusunda enkazdan 6 kişiyi sağ çıkardı. En sevindirici olay ise 37 saat sonra enkaz altından 7 aylık hamile bir kadının çıkarılması oldu. Enkazdan sağ çıkarılan
Türkiye 25.10.2011

İHH İnsani Yardım Vakfı Van depreminin ardından başlattığı çalışmalara bütün hızıyla devam ediyor. Özel eğitimli İHH Acil Yardım ve Arama Kurtarma ekipleri şu ana kadar 6 kişiyi sağ bir şekilde enkaz altından çıkarmayı başardı.

Gün boyu Erciş Alkanat caddesi üzerinde çalışmalar yürüten İHH ekipleri yıkılan çok katlı bir binada özel cihazları ile dinleme yaparak enkaz altında hala yaşayanların olduğunu fark ettiler. Hızlı bir şekilde çalışmalara başlayan İHH ekipleri gündüz saatlerinde enkaz altından 3 kişiyi sağ olarak çıkarmaya başardılar.

Ancak hala enkaz altında sağ olanların bulunduğunun anlaşılması üzerine yardım çalışmaları devam etti. Umudunu hiç yitirmeyen İHH ekipleri tarafından akşam saat 12 sularında enkaz altından 9 yaşında ve isminin Şifa olduğu öğrenilen bir kız çocuğu ile başka bir bayan daha çıkartıldı.

37 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ ÇIKTI

Enkazdan çıkarılan Şifa’nın hamile olan annesinin de hala enkaz altında olduğu öğrenildikten sonra İHH ekipleri çalışmalara devam etti ve güzel haber gece 03:00 gibi geldi. Hamile kadın 37 saat sonra enkazın altından sağ olarak çıkarıldı. 7 aylık hamile olan kadına hemen sağlık ekipleri müdahalede bulundu ve devlet hastanesine kaldırıldı. Enkazdan çıkarılan kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu ancak hamile olan kadının karnındaki çocuğun hayatını kaybettiği açıklandı.

İHH ekipleri bina içerisinde başka yaşayan olmadığına kanaat getirdiği anda diğer binalara giderek çalışmalarına gece ve soğuk demeden devam etti. İHH nın işgücü dışında, enkaz altında canlı olup olmadığını tespit edecek cihazları tüm arama kurtarma ekiplerinin hizmetine sunularak çalışmaların hızlı ve etkin olması için destek sağlandı.

GEZİCİ AŞEVİ DAĞITIMLARA BAŞLADI

Deprem haberinin duyulmasının ardından bölgeye doğru yola çıkan İHH Gezici Aşevi dün akşam saatlerinde Van’a ulaştı. Günde 10 bin kişiye sıcak yemek imkanı sunan İHH Gezici Aşevi bugün itibari ile sıcak yemek dağıtımına başladı.

KÖYLERE DE YARDIM ULAŞTIRILIYOR

Bölgeye gönderilen 1 tır yardım malzemesinin dağıtımlarına da başlandı. Öncelikli olarak battaniye ile kışlık elbiseler ve gıda malzemeleri dağıtıldı. Yaklaşık 200 kişiden oluşan İHH ekipleri gruplara ayrılarak köylere de yardım ulaştırılmaya çalışılıyor.

VAN yazıp 3072'ye göndererek 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Online Bağış için tıklayınız

Banka Hesap Numaraları için tıklayınız

İlgili haberler
Tümünü gör
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Tayland’da yaşanan sel felaketinin ardından ülkeye yönelik yardım çalışmaları başlattı. Çalışmalar kapsamında, 170 aileye yastık, battaniye ve yorgandan oluşan barınma kiti ve 292 aileye de gıda kumanyası dağıtıldı.
22.03.2022
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Rusya’nın saldırısı altında kalan Ukrayna halkına ve komşu ülkelere göç eden mültecilere yönelik insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.
01.03.2022
Türkiye’den Afganistan’a ilaç yardımı
Türkiye’den Afganistan’a ilaç yardımı
İHH İnsan Yardım Vakfı, Afganistan’a 4 TIR ilaç yardımında bulundu. İlaçlar, Kabil, Herat, Mezar-ı Şerif ve Kandahar şehirlerindeki ilaç sıkıntısı yaşanan hastanelerde dağıtılacak.
17.02.2022