İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

37 saat sonra enkazdan sağ çıktı
İHH ekipleri yaptıkları çalışmalar doğrultusunda enkazdan 6 kişiyi sağ çıkardı. En sevindirici olay ise 37 saat sonra enkaz altından 7 aylık hamile bir kadının çıkarılması oldu. Enkazdan sağ çıkarılan
Türkiye 25.10.2011

İHH İnsani Yardım Vakfı Van depreminin ardından başlattığı çalışmalara bütün hızıyla devam ediyor. Özel eğitimli İHH Acil Yardım ve Arama Kurtarma ekipleri şu ana kadar 6 kişiyi sağ bir şekilde enkaz altından çıkarmayı başardı.

Gün boyu Erciş Alkanat caddesi üzerinde çalışmalar yürüten İHH ekipleri yıkılan çok katlı bir binada özel cihazları ile dinleme yaparak enkaz altında hala yaşayanların olduğunu fark ettiler. Hızlı bir şekilde çalışmalara başlayan İHH ekipleri gündüz saatlerinde enkaz altından 3 kişiyi sağ olarak çıkarmaya başardılar.

Ancak hala enkaz altında sağ olanların bulunduğunun anlaşılması üzerine yardım çalışmaları devam etti. Umudunu hiç yitirmeyen İHH ekipleri tarafından akşam saat 12 sularında enkaz altından 9 yaşında ve isminin Şifa olduğu öğrenilen bir kız çocuğu ile başka bir bayan daha çıkartıldı.

37 SAAT SONRA ENKAZDAN SAĞ ÇIKTI

Enkazdan çıkarılan Şifa’nın hamile olan annesinin de hala enkaz altında olduğu öğrenildikten sonra İHH ekipleri çalışmalara devam etti ve güzel haber gece 03:00 gibi geldi. Hamile kadın 37 saat sonra enkazın altından sağ olarak çıkarıldı. 7 aylık hamile olan kadına hemen sağlık ekipleri müdahalede bulundu ve devlet hastanesine kaldırıldı. Enkazdan çıkarılan kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu ancak hamile olan kadının karnındaki çocuğun hayatını kaybettiği açıklandı.

İHH ekipleri bina içerisinde başka yaşayan olmadığına kanaat getirdiği anda diğer binalara giderek çalışmalarına gece ve soğuk demeden devam etti. İHH nın işgücü dışında, enkaz altında canlı olup olmadığını tespit edecek cihazları tüm arama kurtarma ekiplerinin hizmetine sunularak çalışmaların hızlı ve etkin olması için destek sağlandı.

GEZİCİ AŞEVİ DAĞITIMLARA BAŞLADI

Deprem haberinin duyulmasının ardından bölgeye doğru yola çıkan İHH Gezici Aşevi dün akşam saatlerinde Van’a ulaştı. Günde 10 bin kişiye sıcak yemek imkanı sunan İHH Gezici Aşevi bugün itibari ile sıcak yemek dağıtımına başladı.

KÖYLERE DE YARDIM ULAŞTIRILIYOR

Bölgeye gönderilen 1 tır yardım malzemesinin dağıtımlarına da başlandı. Öncelikli olarak battaniye ile kışlık elbiseler ve gıda malzemeleri dağıtıldı. Yaklaşık 200 kişiden oluşan İHH ekipleri gruplara ayrılarak köylere de yardım ulaştırılmaya çalışılıyor.

VAN yazıp 3072'ye göndererek 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Online Bağış için tıklayınız

Banka Hesap Numaraları için tıklayınız

İlgili haberler
Tümünü gör
Sakaryalı çocuklara "Okula Merhaba" şenliği
Sakaryalı çocuklara "Okula Merhaba" şenliği
Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği tarafından, yetimler için yeni eğitim öğretim yılı öncesi şenlik düzenlendi. Şenlikte düzenlenen etkinlik ve oyunlar sayesinde çocuklar, eğlenceli anlar yaşadı.
07.09.2023
Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesi ülkeye ulaştı
Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesi ülkeye ulaştı
İHH, 15 Nisan'dan bu yana iç karışıklığın devam ettiği Sudan’a 15 konteynerlik yardım malzemesi gönderdi. Olayların başladığı tarihten bu yana ülkeye gönderilen en geniş kapsamlı yardım olma özelliği taşıyan çalışma ile, 200 bine yakın Sudanlı’ya destek ulaştırılması hedefleniyor.
16.08.2023
İHH’dan Sudan’a 15 konteynerlik yardım malzemesi
İHH’dan Sudan’a 15 konteynerlik yardım malzemesi
İHH, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmaların 15 Nisan'dan bu yana devam ettiği Sudan’a yönelik yardımlarına devam ediyor. Geçtiğimiz ay çatışmalardan etkilenenlere yönelik “Rotamız Sudan Yükümüz İyilik” sloganıyla büyük bir yardım kampanyası başlatan İHH; gıda, hijyen ve battaniyeden oluşan 15 konteyner yardım malzemesini deniz yoluyla ülkeye gönderdi. Yardımlardan, yaklaşık 200 bin kişinin istifade etmesi hedefleniyor.
19.07.2023