İHH İnsani Yardım Vakfı
Adana’da ‘Her Camiye Bir Yetim’ kampanyası başladı
Türkiye’de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde 30.000’in üzerinde yetim çocuğun bakımını üstlenen İHH İnsani Yardım Vakfı, daha fazla yetim çocuğa ulaşmak için yürüttüğü yardım faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor.
Türkiye 04.06.2013

Adana İnsani Yardım Derneği (ADYAR), İHH İnsani Yardım Vakfı Adana Temsilciliği ve Seyhan Müftülüğü tarafından hayata geçirilen ‘Her Camiye Bir Yetim’ kampanyası başlatıldı. Seyhan Müftülüğü toplantı salonunda gerçekleşen kampanyanın tanıtım toplantısına Seyhan İlçe Müftüsü Halil Uzun, müftülük personeli, ADYAR Yetim Birimi Başkanı İlhan Geyik, ADYAR Yönetim Kurulu, ADYAR üyeleri ve gönüllüleri, cami imamları, Kur’an Kursu hocaları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Toplantıda konuşan Seyhan İlçe Müftüsü Halil Uzun, “Yetimlere sahip çıkmak imanımızın bir gereğidir. Doğmadan babasını, altı yaşında da annesini kaybeden Peygamber Efendimiz (S.A.V.), yetimlerin himaye edilmesi hususunda hassasiyetle durmuştu” dedi.

Uzun, “Bizlere düşen görev de bakıma muhtaç, korumasız yetim yavrulara sahip çıkmaktır. İnanıyorum ki din görevlisi arkadaşlarım ve cami cemaatimiz bu konuya sahip çıkacaktır. Müftülük olarak sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket etmenin önemine inanıyorum. Dünya genelinde İHH’nın, şehrimiz özelinde ise Adana İnsani Yardım Derneği’nin yaptığı hayırlı çalışmalardan haberdarız. Bu kampanyayı başlatmak suretiyle yetimler ve aileleri için hayırlı neticeler alacağımıza inanıyorum’’ dedi.

Adana İnsani Yardım Derneği Yetim Birimi Başkanı İlhan Geyik ise yaptığı konuşmada, “Dünyada yaklaşık 200 milyon, Türkiye’de 2 milyon, Adana’da ise 40 binin üzerinde yardıma muhtaç ve yetim çocuk olduğunu tahmin ediyoruz. Bu çocukların önemli bir bölümü çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır. Gerek Afrika’da, Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de ve dünyanın birçok bölgesindeki yetimlere; gerekse Türkiye’de ve Adana’da bulunan yetim çocuklara elimizi uzatmak, onlar adına bir şeyler yapmaya ve onların kalbine dokunmaya çalışıyoruz. Bu, Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in bize yüklediği büyük bir sorumluluktur” dedi.

İHH’nın dünya genelinde 33.399’u sponsor sistemiyle olmak üzere 100 bin yetim çocuğa elini uzattığını belirten Geyik, “ İHH, devletten sonra Türkiye’nin en büyük yetim organizasyonuna sahip, ancak bu rakam yeterli değil. Adı Muhammed, Ahmed olan rahipler; adı Ayşe, Fatma olan rahibeler yetişmemesi için ve bu çocukların uyuşturucu madde, kumar ve alkol kullanmaması için; kendi ayakları üzerinde durabilecek, her yönden kendini geliştirmiş bireyler haline gelebilmesi için, bu çağrıyı duyan herkesi bir şeyler yapmaya davet ediyoruz. Bu çağrımıza hassasiyetle cevap veren Seyhan İlçe Müftüsü Halil Uzun’a, mesai arkadaşlarına, hanım ve erkek hocalarımıza; yetimler adına, ADYAR adına, İHH adına çok teşekkür ediyoruz. Rabbimizin sizleri ve bizleri çıktığımız bu hayırlı yolda muvaffak kılmasını ve bize yardım etmesini diliyoruz” dedi.

Programın sonunda konuşan yetkililer ‘Her Camiye Bir Yetim’ kampanyasını, Adana merkez ve diğer ilçe müftülüklerinde de başlatmak istediklerini sözlerine eklediler.

İlgili haberler
Tümünü gör
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
Konya
10.05.2021