İHH İnsani Yardım Vakfı
Afgan başkonsolostan İHH ziyareti
Afganistan’ın İstanbul Başkonsolosu Zekria Barakzai ve beraberindeki heyet, İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret ederek İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım’la görüştü.
Afganistan 13.11.2018

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret eden Afganistan’ın İstanbul Başkonsolosu Zekria Barakzai ve beraberindeki heyeti, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ve İHH Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Şahin karşıladı.

ic1.jpg

Türkiye - Afganistan dostluk ilişkileri

Ziyarette, Türkiye ve Afganistan arasındaki dostluk ilişkileri dile getirildi. Bu kapsamda Zekria Barakzai, Çanakkale Savaşı’nda 103 Afganın Osmanlı Ordusu ile birlikte şehit olduğunu, Kurtuluş Savaşı’nda ise tüm Afgan halkının küpe ve bileziklerine varana kadar satarak Türklere destek verdiğini ifade etti. Barakzai, Kurtuluş Savaşı sonrasında Türkiye’yi ilk olarak Afganistan’ın tanıdığını da hatırlattı. Başkonsolos, bin 500 Afgan polisin Sivas’ta eğitim aldığını ve 5 bin Afgan öğrencinin de yine Türkiye’de eğitim gördüğünü de belirtti.

ic2.jpg

Türkiye’deki Afgan mülteciler

Ziyarette ayrıca Türkiye’deki Afgan mültecilerin durumu da konuşuldu. Zekria Barakzai, “Türkiye’de çok sayıda Afgan mülteci var. Mültecilerin durumları epey zor. Aylık olarak 2 bin civarında Afgan mülteci bize müracat ediyor ve ülkemize geri dönmek istiyorlar. Biz İHH’dan Türkiye’de zor şartlarda yaşayan Afgan mültecilere yardım edilmesi konusunda destek talep ediyoruz” dedi.

Bülent Yıldırım ise İHH olarak Türkiye’deki tüm mültecilere köken ayırt etmeden yardım ulaştırdıklarını söyledi. Gelen talep üzerine Türkiye’nin 81 ilindeki Afgan mültecilerle alakalı kapsamlı bir rapor hazırlayacaklarını ifade eden Yıldırım, muhtaç durumdaki Afganlara yardımları artıracaklarını açıkladı. Yıldırım, “Bu konuda Afganistan Konsolosluğu ve Afgan öğrencilerle işbirliği yapacağız” dedi.

ic3.jpg

Görüşme, karşılıklı hediye takdiminin ardından son buldu.

hediye.jpg

İlgili haberler
Tümünü gör
1. Balkan STK Buluşması
1. Balkan STK Buluşması
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da "1. Balkan STK Buluşması" düzenlendi.
27.12.2021
AFAD ve İHH arasında işbirliği protokolü
AFAD ve İHH arasında işbirliği protokolü
AFAD ve İHH arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokole göre bundan böyle AFAD, ihtiyaç duyduğu durumlarda İHH bünyesinde faaliyet gösteren akredite ekiplerle ortak çalışma konularında etkin işbirliği yapacak.
Ankara
24.11.2021
Merhamet Derneği’nden İHH’ya ziyaret
Merhamet Derneği’nden İHH’ya ziyaret
Bosna Hersek’in en köklü kurumlarından Merhamet Derneği Başkanı Kenan Vrbanjac ve beraberindeki heyet, İHH İnsani Yardım Vakfı genel merkezine nezaket ziyaretinde bulundu.
30.09.2021