İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Afganistan Geleceği Düşünce Forumu’nun 8’nci toplantısı İstanbul’da düzenleniyor
Afganistan Geleceği Düşünce Forumu’nun (Afghanistan Future Thought Forum) 8. Tur Toplantısı İstanbul’da düzenleniyor. 3 gün sürecek forumun ev sahipliğini Dışişleri Bakanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı yapıyor.
Afganistan 26.12.2023

Afganistan hükümeti, uluslararası sivil toplum, akademi ve eski hükümet temsilcileri dâhil olmak üzere çeşitli alanlardan temsilcilerin katıldığı forumun 8. tur toplantısı İstanbul’da gerçekleştiriliyor. 3 gün sürecek forumda, ülkenin kalkınma ve istihdam başta olmak üzere çeşitli sorunları ve çözüm önerileri ele alınıyor.

Forumun ilk gün toplantısında, Dışişleri Bakanlığı Güney Asya Genel Müdürü Büyükelçi Oğuzhan Ertuğrul, Afganistan Geleceği Düşünce Forumu Başkanı Fatima Gailani, Hamad Bin Khalifa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sultan Barakat, Birleşmiş Milletler Afganistan için Özel Değerlendirme Misyonu Koordinatörü Feridun Sinirlioğlu, İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım, İHH İnsani Diplomasiden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Altay ve çok sayıda katılımcı yer aldı.

Problemler için istişare çağrısı

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım yaptığı konuşmada, problemlerin hak ve adalet temelinde istişare ile halledilmesinin önemini vurguladı. Yıldırım, “Bu şekilde asgari müştereklerimiz ortaya çıkar ve ortak akılla hareket etme imkânı buluruz. Aksi takdirde ülkemizin kalkınması, gençlerimizin eğitimi ve halkımızın refahı için vereceğimiz enerjiyi birbirimizi yenmek için kullanırız ki bu da zayıf düşmemize sebep olur” dedi.

“Afganistan’ı izole etmeyin”

Devletlere, Birleşmiş Milletler’e ve uluslararası kurumlara çağrıda bulunan Yıldırım, “Afganistan’ı izole etmeyin. Ekonomik, siyasi veya diplomatik ambargo uygulamayın. 40 yıldır savaşlarla yorulmuş bu halka destek olun. Acil insani yardım ve kalkınma projelerinin önündeki engelleri kaldırın.

Forumun ilk günkü programı katılımcılar tarafından yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

İlgili haberler
Tümünü gör
Özgürlük Filosu’nun Mart ayı sonunda yola çıkması hedefleniyor
Özgürlük Filosu’nun Mart ayı sonunda yola çıkması hedefleniyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze'deki ablukanın kalkması, ateşkesin sağlanması ve şehre insani yardım ulaştırılması amacıyla hazırlıklarını sürdüren Uluslararası Özgürlük Filosu ile ilgili basın açıklaması düzenledi. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Gemileri satın alıyoruz, gemi sayısı Mavi Marmara’dakinden az olmayacak ve hedefimiz Mart sonunda gemilerin yola çıkması” dedi.
10.02.2024
4 farklı ülkeden kurum temsilcilerine Sphere eğitimi
4 farklı ülkeden kurum temsilcilerine Sphere eğitimi
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, vakfın Bayrampaşa Temsilciliği’nde Sphere Standartları Eğitim Programı düzenlendi. Arapça olarak verilen ve 5 gün süren eğitimlere Türkiye, Katar, Kuveyt ve Yemen’den 4 farklı kurumun görevlileri katıldı.
07.02.2024
“Olası Marmara Depremi’nden 40 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor”
“Olası Marmara Depremi’nden 40 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor”
İHH İnsani Yardım Vakfı, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde basın açıklaması düzenledi. İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Olası bir Marmara Depremi’nden 40 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor. Bütün STK’lara çağrıda bulunuyorum. Arama kurtarma alanına özel önem vermemiz gerekiyor. Eğer Marmara’da böyle bir deprem yaşanırsa 6 Şubat’ta yaşanan depremden daha büyük etkisi olur” dedi.
06.02.2024