İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Afganistan'da ihtiyaç sahibi onbinlerce kişiye destek
Afganistan'daki yardım çalışmalarına devam eden İHH, son bir aylık süreçte ülkenin 12 farklı vilayetinde 5 bin gıda kolisi dağıttı. Deprem meydana gelen Host ve Paktika şehirlerinde de 35 bin kişiye sıcak yemek ikramında bulunulurken, ayrıca Kabil'de bir eğitim kompleksi inşa edilmesine ilişkin de Eğitim Bakanlığı ile protokol imzalandı.
Afganistan 19.08.2022

123 ülkede yardım çalışmaları yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı, Afganistan'daki faaliyetlerine de devam ediyor. İHH, son bir aylık süreçte ülkenin farklı şehirlerinde ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırdı.

12 vilayette gıda dağıtımı

Çalışmalar ile ülkenin 12 farklı vilayetinde 5 bin aileye gıda kumanyası dağıtıldı. Toplam ağırlığı 100 kilo olan gıda kumanyalarının içerisinde çeşitli miktarlarda un, makarna, pirinç, barbunya, tuz, hurma ve yağ yer aldı. Kandahar vilayetinde ise, çiftçiliğin gelişmesi ve ailelerin ekonomik olarak kendi ayakları üzerinde durabilmeleri amacıyla yetim aileleri ile ihtiyaç sahibi ailelere toplamda 25 tonluk safran tohumu ulaştırıldı.

8.jpg

15 bin aileye un ve hurma ulaştırılacak

Ülkenin 10 farklı şehrinde yaşayan 15 bin ihtiyaç sahibi aileye ise 50'şer kilo un ve 6'şar kilo hurma dağıtılacak. Dünyanın farklı pek çok ülkesinde eğitime yönelik çalışmalarda bulunan İHH, Afganistan'ın Gazne şehrinde de bir medresenin tadilatını gerçekleştiriyor. İhtiyaca binaen yemekhane, tuvalet ve banyo yapımı da projeye eklendi. Medresenin yanında ayrıca camii inşaatına da başlandı ve inşaatın yüzde 70'lik kısmı tamamlandı.

egitim.jpg

Eğitim kompleksi kurulacak

İHH, geçtiğimiz günlerde Afganistan Eğitim Bakanlığı ile protokol imzaladı. Protokol çerçevesinde, Kabil şehrinde bin öğrencinin eğitim alması hedeflenen bir kompleks inşa edilecek. Kompleks projesi içerisinde; cami, yetimhane, yemekhane ve oyun sahası da yer alıyor. İnşaata yakın zamanda başlanılması planlanıyor.

photo_6032723627197183896_y.jpg

Deprem sonrası 35 bin kişiye sıcak yemek ikramı

İHH, 22 Haziran'da deprem meydana gelen Host ve Paktika vilayetlerinde de yardım çalışmalarında bulundu. Çalışmalarda, 35 bine yakın kişiye sıcak yemek dağıtılırken, depremden etkilenen 430 ihtiyaç sahibi aileye de 100'er dolar nakdi yardım ulaştırıldı. Ayrıca, 770 aileye gıda kumanyası, 70 adet bebek beslenme paketi, 70 adet hijyen paketi, 50 adet çadır ve 400 adet de battaniye dağıtımında bulunuldu.

destek.jpg

Destek olmak için

İHH’nın Afganistan’daki yardım çalışmalarına destek olmak isteyen hayırseverler, AFGANİSTAN yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL yardımda bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise, İHH’nın internet sitesi üzerinden ya da banka hesaplarına açıklama kısmına “AFGANİSTAN” yazarak destek olabiliyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, bir aylık süreç içerisinde 7 bin 21 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile depremden etkilenen illerde faaliyet gösterdi. Vakıf; gıda, barınma, giyecek gibi birçok alanda milyonlarca insana destek ulaştırdı. İHH depremin yaşandığı 10 ildeki yardım çalışmalarına devam ediyor.
09.03.2023
Uluslararası öğrenciler deprem bölgeleri için seferber oldu
Uluslararası öğrenciler deprem bölgeleri için seferber oldu
Sefire-i Alem Derneği öncülüğünde 19 farklı ülkeden 50’yi aşkın öğrenci depremden etkilenen vatandaşlara destek olmak amacıyla örnek bir çalışma gerçekleştirdi. Öğrenciler, dernek binasında kurulan atölyelerde İHH İnsani Yardım Vakfı’nın kermesinde satılması için sarma ve mantı hazırladı. Ürünlerin satışından elde edilen gelir Kahramanmaraş’ta kurulması planlanan konteyner mahallesinde kullanılacak. Öğrenciler tarafından ayrıca, çocuklar için oyuncak kampanyası başlatılırken, deprem bölgesine gönderilmek üzere toka ve çeşitli giyecekler de dikildi.
18.02.2023
Türkiye’den Ukrayna’ya mobil aşevi
Türkiye’den Ukrayna’ya mobil aşevi
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Rusya’nın saldırısı altındaki Ukrayna’ya gönderilen mobil aşevi İstanbul’dan yola çıktı. Aşevinin günde 30 bin kişiye yemek dağıtması planlandı. Ayrıca İHH’nın geçtiğimiz haftalarda Ukrayna’ya gönderdiği 3 TIR dolusu yardım malzemesi de savaş mağdurlarına ulaştırıldı.
Ukrayna
27.01.2023