İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Afyon'dan Suriye'ye 5 TIR yardım malzemesi
Afyon'dan Suriye'ye Yardım Platformu tarafından yardıma muhtaç Suriyeliler için toplanan 5 TIR ihtiyaç malzemesi, Suriye'ye gitmek üzere yola çıktı.
Suriye 01.01.2014

İnsani yardıma muhtaç durumda olan Suriyeliler için, "Afyon'dan Suriye'ye Yardım Platformu" tarafından başlatılan kampanya kapsamında, 5 tırdan oluşan yardım konvoyu, Suriye'ye gönderildi.

Konvoy yola çıkmadan once bir konuşma yapan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Suriye'de mazlum bir millet olduğunu ve oradaki insanların her gün adeta kan ağladığını söyledi.

Türkiye'den başka kimsenin buradaki insanlarla ilgilenmediğini ifade eden Balkanlıoğlu, Suriyeli'lerin dünyanın her yerine dağıldığını, en büyük yükü de Türkiye'nin çektiğini dile getirdi.

"Şu soğuklarda oralarda aç, muhtaç ve perişan halde bekleyen kardeşlerimiz var" diyen Balkanlıoğlu, şunları kaydetti:

"Onlar, orada o zulmü çekerken, bizim başka gündemlerle uğraşmamız bile doğru değil. Gerçek gündem bu aslında. Dünyadaki mazlum insanlara yardım için hiçbir kazanç gütmeksizin, Allah rızası için çalışan, değerli yardım kuruluşu yöneticilerine ve gönüllülerine teşekkür ediyorum. Afyonkarahisar'daki gönüllü arkadaşlara da çok teşekkür ederim, onları tebrik ediyorum. Destek veren Afyonkarahisar halkına da saygılar sunuyorum. Allah kabul etsin."

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da kentteki sivil toplum kuruluşlarının güzel bir birliktelik ortaya koyduğunu, bunun da herkesi çok umutlandırdığını ve sevindirdiğini söyledi.

"Allah dünyada hiçbir insanı aç ve açıkta bırakmasın" diyen Çoban, platform çağrısı üzerine ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Çocuk maması alımı için çalışma başlattıklarını aktaran Çoban, yakın bir zananda 200 bin tl değerinde 3 kamyon çocuk mamasını Suriyeli çocuklara göndereceklerini kaydetti.

Afyon'dan Suriye'ye Yardım Platformu sözcüsü ve İHH Afyonkarahisar gönüllüsü Ahmet Ertürk ise, platform olarak ayni yardımları sahiplerine ulaştırmak üzere çalışma başlattıklarını dile getirdi.
Afyonkarahisar'da, duyarlı sivil toplum kuruluşları olarak 13 Kasım Çarşamba günü çalışmaya başlandığını anlatan Ertürk, şöyle devam etti:

"Tamamen insana dair parolasıyla, onun rızasından gayrısını hedeflemeden, acı çeken masum insanlara yardım için, birlik ve beraberliğin bereketinden istifade edebilmek için yola çıktık. Adı belki Suriye'ye yardım idi, aslında işin gerçeği, biz kendimize yardım ettik. Allah'a hamd olsun, ümmetin birlikteliğindeki gayreti yaşadık. Duyarlı hemşehrilerimiz her geçen gün desteklerini artırarak devam ettirdi. Köy, kasaba, ilçe ve il merkezinde çeşitli mahallelerde mini yerler oluşturduk. Ayni yardımları buralarda kabul ettik. Bugün 5 tır kapının önünde. Salonda bekeleyn eşyalarla birlikte 6. tırımızı inşallah yakın zamanda göndereceğiz. Bunun yanında organize sanayi bölgesinden 1 tır ve çeşitli yerlerden de yine yardım tırları yükleniyor. Onları da daha sonra göndereceğiz."

Ertürk, yardımların İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından dağıtılacağını, gıda ve malzemesi yüklü tırların ilk olarak Reyhanlı'daki toplama merkezine ulaşacağının bilgisini verdi.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Çad’a göç eden Sudanlılara insani yardım
İHH’dan Çad’a göç eden Sudanlılara insani yardım
Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalar 15 Nisan'dan bu yana devam ediyor. 550 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bine yakın kişinin ise yaralandığı iç savaş sürecinde 700 binden fazla Sudanlı ise farklı noktalara göç etti. Ülkede sivillere yönelik acil yardım çalışmalarında bulunan İHH, bu kapsamda son olarak sınır ülkesi Çad’a göç eden Sudanlılara sıcak yemek ve gıda kumanyası dağıttı.
10.05.2023
İHH Sudan’daki iç çatışmaların ardından yardım çalışmalarına başladı
İHH Sudan’daki iç çatışmaların ardından yardım çalışmalarına başladı
Sudan'da, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan'dan beri devam eden çatışmalar sonucunda tahmini verilere göre 500'e yakın kişi hayatını kaybetti. 4 bin kişi yaralandı ve yüz binlerce kişi de farklı noktalara göç etmek zorunda kaldı. İHH, yaşanan çatışmaların ardından ülkede acil yardım çalışmaları başlattı.
28.04.2023
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 943 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 3 bin 28 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de gıda, barınma ve giyecek gibi birçok alanda yüzbinlerce kişiye destek ulaştırdı.
21.02.2023