İHH İnsani Yardım Vakfı
Amasya’da yetimler yararına kermes
İHH İnsani Yardım Vakfı Amasya Gönüllü Temsilciliği ile Özgür-Der Amasya Temsilciliği, Yetim Dayanışma Günleri kapsamında yetimlere destek olmak amacıyla ortaklaşa bir kermes düzenledi.
Türkiye 22.03.2014

Kocacık Çarşısı Kültür Merkezi üzerindeki alanda açılan kermeste hayırsever hanımların kendi el ürünleri olan yağlı, tuzlu ve tatlı çeşitlerinden olan yiyecekler satışa sunuluyor.

Kermesten elde edilen gelirin bir kısmı İHH Genel Merkezi Yetim havuzuna aktarılacak. Yetim havuzu, İHH’nın yetim sponsorları vasıtasıyla düzenli olarak yardım yaptığı 40 bin civarında yetimden, sponsoru tarafından eksik ödenen yada ödemeyi kesenlerin yetimlerinin, yeni bir sponsor bulunana kadar desteklenmesi amacıyla kullanılacak.

Kermeste elde edilen gelirin diğer kısmı ise, Suriyeli yetimlere ulaştırılacak. Bilindiği gibi 4. Yılına giren Suriye direnişinde yüz binlerce Suriyeli çocuk yetim duruma düşmüş olup, İHH bu yetimlerin önemli bir kısmını, kurduğu yetim kampları aracılığıyla ve başka şekillerde destekliyor.

Amasya Gönüllü Temsilcisi Serdal Benli kermesle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“İHH tüm bu coğrafyalarda 40 bin civarında yetime bakıyor. Türkiye’de ise 5 bin yetimi destekliyor. Oysa milyonlarca yetim var bakıma muhtaç olan ve aylık 90 TL gibi düşük bir rakamla bir yetimin dünyasını ve ahiretinin kurtuluşuna vesile olmak mümkün. Türkiye’de imkanı olan her aile, aylık 90 TL gibi düşük bir rakamla bir yetime sponsor olsa, en azından Müslüman yetim çocukları kurtarmak mümkün. Tabi ki sadece Müslüman olanlar değil, olmayanlardan da sorumluyuz.

Yetimler konusunda ki bu Kur’an’daki pek çok ayette bize hatırlatılmıştır. Yani yetimlerle ilgilenmek ve onlara kol kanat germek bizim için, olsa iyi olur bir sorumluluk değil, mutlaka yerine getirmemiz gereken, tıpkı namaz gibi bir kulluk görevidir. Hatta öyle ki, namazlarda okuduğumuz Maun Suresinde Yüce Allah, namaz kıldığı halde yetimi itip kakanların kıldığı namazların kendi katında bir anlamı olmadığını ifade etmiştir.

Bizler hem yukarıda kısaca açıkladığım yetim sorununa, hem de yetimlerle ilgili kaçınılmaz sorumluluğumuza dikkat çekmek ve hem de bu konuda karınca kararınca katkı sağlamak amacıyla bu kermesi düzenledik. Sorumluluğun bilincinde olan tüm halkımızı kermesimize katılarak katkıda bulunmaya ve ecrinden pay almaya davet ediyoruz.”

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kermes, 23 Mart Pazar gününe kadar açık kalacak.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021