İHH İnsani Yardım Vakfı
Ankara’da Suriyeli Yetimlerle Dayanışma Gecesi
Ankara İnsani Yardım Derneği İHH’nın başlatmış olduğu 1 Şubat-31 Mart tarihleri arasında devam eden Yetimlere Dünyanızda Yer Açın kampanyası kapsamında Yetimlerle Dayanışma Gecesi düzenledi.
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 19.03.2013

Ankara İnsan Hakları ve Hizmet Derneği, Suriye'deki direnişin 3. yılında, Kocatepe Kültür Merkezi'nde ''Suriyeli Yetimlerle Dayanışma Gecesi'' düzenledi. Suriye bayraklarıyla süslü salonda yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlik, Kur'an tilaveti ve sinevizyon gösterimiyle başladı.

Dünyada 200 milyon civarında yetim olduğuna dikkat çeken İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Av. Bülent Yıldırım, yaptığı konuşmada savaş ve afet bölgelerine, yoksulların olduğu yerlere yardım dernekleri nasıl gidiyorsa suç örgütlerinin de gittiğini ifade etti.

Yıldırım, Kur'an-ı Kerim'de ve hadislerde geçen yetimlerle ilgili ''Bir yetimin ihtiyacını gören bir ömür boyu gece sabaha kadar namaz kılmış gibidir. Bir ömür boyu her gün oruç tutmuş gibidir, bir ömür boyu yalın kılıç Allah yolunda cihat etmiş gibidir'' uyarıları hatırlatarak Peygamber Efendimizin yetimin başının okşanmasını tavsiye ettiğini, çünkü saç teli kadar sevap alındığını söylediğini bildirdi. Yıldırım, israf konusuna da değindiği konuşmasında, bir yetime ayda 90 lira yardım edilebileceğini kaydetti.

''Zalim zalimdir, adının Ahmet, Mehmet olması önemli değil''

Savaşın en kirli yönünün kadınların kirletilmesi olduğunu dile getiren Yıldırım, Suriye'deki zulme sessiz kalanların, zulmü görmeyenlerin Allah'a hesap vereceğini belirtti.

Suriye'de kadınlara kötülük yapıldığını anlatan Yıldırım, ''Zalim zalimdir, adının Ahmet, Mehmet olması önemli değil'' diye konuştu.

Suriye'deki insanlara yardım edilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, ''Yüreğiniz kadınları kurtarmaya yetmiyorsa, oturduğunuz yerde sadece ayda 90 lira vererek Suriyeli yetimlere bakın'' dedi.

Yıldırım, ABD ve İsrail'in savaşın sürmesini istediğini, çünkü silahların direnişçilerin eline geçmesinin İsrail için iyi olmayacağını bildiklerini anlattı.

Ebu Abdurrahman: ''Biz Suriye halkının katiliyle mi pazarlık yapacağız?''

Programa katılmak üzere Suriye'den gelen, İslami Özgür Şam Hareketi Basın Sözcüsü Ebu Abdurrahman konuşmasında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in, eski devlet başkanı babası Hafız Esed'in zulümlerini devam ettirdiğini söyledi.

''Arap baharı'' olarak adlandırılan ayaklanmaların Suriye'yi de etkilediğini ve Suriye halkının direnişe başladığını anlatan Abdurrahman, bu direnişlerinin desteklenmediğini belirtti.

Abdurrahman, Suriye'deki direnişin barışçıl gösterilerle başladığını, namuslarına, şereflerine, ırzlarına yapılan saldırılardan korunmak için silah kullanmaya başladıklarını kaydetti.

Kendilerine Esed ile pazarlık yapmalarının söylendiğini ancak Suriye halkının eşi görülmemiş bir katliam yapan Esed ile pazarlık yapmak istemediğini vurgulayan Abdurrahman, ''Biz kiminle, Suriye halkının katiliyle mi pazarlık yapacağız?'' ifadelerini kullandı.

Abdurrahman, kendilerine ''pazarlık masasına otur'' diyenlere karşı Esed ve yandaşları uzaklaştırılmadan, yargılanmadan, pazarlık yapmayacaklarını kaydetti.

Direnişlerine devam edebilmek için yardıma ihtiyaçları olduğunu bildiren Abdurrahman, Türk halkına da yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Ankara İnsani Yardım Derneği yetkilileri program çerçevesinde düzenlenen kermeste elde edilen bağışların Suriyeli yetim çocuklar yararına kullanılacağını açıkladı.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021