İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Arakanlı mülteciler İHH ile sevindiler
İHH İnsani Yardım Vakfı, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Bangladeş’te geçtiğimiz aylarda açlıktan 104 kişinin öldüğü Kutupalog bölgesinde yaşayan Arakanlı mültecileri gıda yardımıyla sevindir
GüneyAsya, Myanmar 30.03.2010

Baraka şeklindeki evlerde sefalet içerisinde yaşayan Arakanlı mülteciler, Anadolu’dan gelen yardımlarla büyük bir mutluluk yaşadılar. Mülteciler, en fazla tüketilen gıda maddelerinin başında gelen pirinci çuvalla almanın mutluluğunu yaşadılar.

[video-33]

İHH İnsani Yardım Vakfı Yardım Koordinatörü Said Demir, Kutupalog mülteci kampında 50 bin kişinin yaşadığını, bölgeye hâlâ Myanmar’dan mültecilerin gelmeye devam ettiğini söyledi. Bu kampın son 6 ay içerisinde oluştuğunu ifade eden Demir, Myanmar’dan göç etmek zorunda kalan mültecilerin bu kamplarda çok zor şartlar altında hayat mücadelesi verdiğini kaydetti.

Kampa geçen aylarda 100’ün üzerinde kişinin yiyecek bulamamak ve açlıktan hayatını kaybettiğini anlatan Demir, “Çok trajik bir olaydı, biz bunun üzerine yardım etmeye karar vererek harekete geçtik ve yardımlarımızı ulaştırdık” diye konuştu. Demir, şunları söyledi: “Burası ne Birleşmiş Milletlerin ne de başka bir yardım kuruluşunun kontrolünde. Biz, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak buradaki mültecilere 5 aileye 1 çuval olmak üzere 10 bin aileye gıda dağıttık. Yani aile başına 10’ar kilo pirinç olmak üzere, yaklaşık 50 bin kişiye gıda yardımı yapmış olduk.”

Myanmar sınırları içerisindeki Arakan’da 4 milyon Müslüman nüfusunun olduğu belirtiliyor. Müslüman nüfusun yarısı baskılardan dolayı Myanmar’dan göç etmek zorunda kaldı. Arakanlı Müslümanların en yoğun olarak sığındıkları ülke ise Bangladeş. Bangladeş’te zor şartlarda yaşam mücadelesi veren 600 bin Arakanlı mültecinin resmi kimlikleri ve çalışma izinleri yok. Arakanlılar kamplarda çoğu zaman yiyecek ekmek bile bulamıyorlar.


İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH, Gazze’deki İsrail soykırımına karşı oturma eylemi başlattı
İHH, Gazze’deki İsrail soykırımına karşı oturma eylemi başlattı
İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde, işgalci İsrail'in Gazze'deki soykırımına tepki göstermek amacıyla oturma eylemi başlatıldı.
24.04.2024
Suriye’deki 400 bin kişiye Ramazan yardımı
Suriye’deki 400 bin kişiye Ramazan yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaşın devam ettiği Suriye’de Ramazan ayı boyunca 400 bin kişiye destek oldu.
10.04.2024
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gıda Güvencesi Sektörü’nde Uluslararası Koordinasyon Mekanizması verilerine göre Gazze'de günlük olarak en fazla sıcak yemek ve ekmek dağıtımı yapan uluslararası kuruluşlar arasında yer aldı. Çalışmalarını sürdüren vakıf, Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikte Ramazan’da da her gün 48 bin kişiye iftar yemeği ikramında bulunuyor.
18.03.2024