İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Arakanlı mülteciler İHH ile sevindiler
İHH İnsani Yardım Vakfı, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Bangladeş’te geçtiğimiz aylarda açlıktan 104 kişinin öldüğü Kutupalog bölgesinde yaşayan Arakanlı mültecileri gıda yardımıyla sevindir
GüneyAsya, Myanmar 30.03.2010

Baraka şeklindeki evlerde sefalet içerisinde yaşayan Arakanlı mülteciler, Anadolu’dan gelen yardımlarla büyük bir mutluluk yaşadılar. Mülteciler, en fazla tüketilen gıda maddelerinin başında gelen pirinci çuvalla almanın mutluluğunu yaşadılar.

[video-33]

İHH İnsani Yardım Vakfı Yardım Koordinatörü Said Demir, Kutupalog mülteci kampında 50 bin kişinin yaşadığını, bölgeye hâlâ Myanmar’dan mültecilerin gelmeye devam ettiğini söyledi. Bu kampın son 6 ay içerisinde oluştuğunu ifade eden Demir, Myanmar’dan göç etmek zorunda kalan mültecilerin bu kamplarda çok zor şartlar altında hayat mücadelesi verdiğini kaydetti.

Kampa geçen aylarda 100’ün üzerinde kişinin yiyecek bulamamak ve açlıktan hayatını kaybettiğini anlatan Demir, “Çok trajik bir olaydı, biz bunun üzerine yardım etmeye karar vererek harekete geçtik ve yardımlarımızı ulaştırdık” diye konuştu. Demir, şunları söyledi: “Burası ne Birleşmiş Milletlerin ne de başka bir yardım kuruluşunun kontrolünde. Biz, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak buradaki mültecilere 5 aileye 1 çuval olmak üzere 10 bin aileye gıda dağıttık. Yani aile başına 10’ar kilo pirinç olmak üzere, yaklaşık 50 bin kişiye gıda yardımı yapmış olduk.”

Myanmar sınırları içerisindeki Arakan’da 4 milyon Müslüman nüfusunun olduğu belirtiliyor. Müslüman nüfusun yarısı baskılardan dolayı Myanmar’dan göç etmek zorunda kaldı. Arakanlı Müslümanların en yoğun olarak sığındıkları ülke ise Bangladeş. Bangladeş’te zor şartlarda yaşam mücadelesi veren 600 bin Arakanlı mültecinin resmi kimlikleri ve çalışma izinleri yok. Arakanlılar kamplarda çoğu zaman yiyecek ekmek bile bulamıyorlar.


İlgili haberler
Tümünü gör
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 943 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 3 bin 28 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de gıda, barınma ve giyecek gibi birçok alanda yüzbinlerce kişiye destek ulaştırdı.
21.02.2023
İHH Adıyaman’da sıcak ve taze ekmek üretiyor
İHH Adıyaman’da sıcak ve taze ekmek üretiyor
Depremden etkilenen illerden olan Adıyaman’da ekmek fırınları hâlâ kapalı. 12 gündür şehirdeki ekmek ihtiyacı başka şehirlerden getirilen ekmeklerle karşılanıyor. Depremin hemen ardından arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarında bulunan İHH, Adıyaman’da bulunan bir fırınla anlaşarak ekmek üretmeye başladı. Fırında günlük olarak 16 bin ekmek üretilerek depremden etkilenen vatandaşlara dağıtılıyor.
18.02.2023
İHH 5 bin 852 kişiyle deprem bölgesinde
İHH 5 bin 852 kişiyle deprem bölgesinde
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 852 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile faaliyetlerde bulunuyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 2 bin 934 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de yüzbinlerce kişiye farklı alanlarda destek ulaştırdı.
17.02.2023