İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Arakanlı mülteciler İHH ile sevindiler
İHH İnsani Yardım Vakfı, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Bangladeş’te geçtiğimiz aylarda açlıktan 104 kişinin öldüğü Kutupalog bölgesinde yaşayan Arakanlı mültecileri gıda yardımıyla sevindir
Güney Asya, Myanmar 30.03.2010

Baraka şeklindeki evlerde sefalet içerisinde yaşayan Arakanlı mülteciler, Anadolu’dan gelen yardımlarla büyük bir mutluluk yaşadılar. Mülteciler, en fazla tüketilen gıda maddelerinin başında gelen pirinci çuvalla almanın mutluluğunu yaşadılar.

[video-33]

İHH İnsani Yardım Vakfı Yardım Koordinatörü Said Demir, Kutupalog mülteci kampında 50 bin kişinin yaşadığını, bölgeye hâlâ Myanmar’dan mültecilerin gelmeye devam ettiğini söyledi. Bu kampın son 6 ay içerisinde oluştuğunu ifade eden Demir, Myanmar’dan göç etmek zorunda kalan mültecilerin bu kamplarda çok zor şartlar altında hayat mücadelesi verdiğini kaydetti.

Kampa geçen aylarda 100’ün üzerinde kişinin yiyecek bulamamak ve açlıktan hayatını kaybettiğini anlatan Demir, “Çok trajik bir olaydı, biz bunun üzerine yardım etmeye karar vererek harekete geçtik ve yardımlarımızı ulaştırdık” diye konuştu. Demir, şunları söyledi: “Burası ne Birleşmiş Milletlerin ne de başka bir yardım kuruluşunun kontrolünde. Biz, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak buradaki mültecilere 5 aileye 1 çuval olmak üzere 10 bin aileye gıda dağıttık. Yani aile başına 10’ar kilo pirinç olmak üzere, yaklaşık 50 bin kişiye gıda yardımı yapmış olduk.”

Myanmar sınırları içerisindeki Arakan’da 4 milyon Müslüman nüfusunun olduğu belirtiliyor. Müslüman nüfusun yarısı baskılardan dolayı Myanmar’dan göç etmek zorunda kaldı. Arakanlı Müslümanların en yoğun olarak sığındıkları ülke ise Bangladeş. Bangladeş’te zor şartlarda yaşam mücadelesi veren 600 bin Arakanlı mültecinin resmi kimlikleri ve çalışma izinleri yok. Arakanlılar kamplarda çoğu zaman yiyecek ekmek bile bulamıyorlar.


İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan deprem sonrası İran’a yardım
İHH’dan deprem sonrası İran’a yardım
İran'ın güneyindeki Hürmüzgan eyaletinde 2 Temmuz'da ikisi 6.1, diğeri ise 6.3 büyüklüğünde üç deprem meydana geldi. Depremlerin ardından İHH İnsani Yardım Vakfı bölgeye yönelik yardım çalışması başlattı ve 4 bin 615 kişiye sıcak yemek dağıttı.
04.07.2022
Çatışmaların yaşandığı Batı Darfur’a yardım
Çatışmaların yaşandığı Batı Darfur’a yardım
Sudan’ın Batı Darfur bölgesinde kabileler arasında yaşanan çatışmalar sonucu 95 bin kişi farklı bölgelere göç etmek zorunda kaldı, 213 kişi ise hayatını kaybetti. İHH İnsani Yardım Vakfı, çatışmalardan etkilenen ve farklı noktalara göç eden kişilere yönelik acil yardım çalışmaları başlattı.
13.05.2022
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Tayland’da yaşanan sel felaketinin ardından ülkeye yönelik yardım çalışmaları başlattı. Çalışmalar kapsamında, 170 aileye yastık, battaniye ve yorgandan oluşan barınma kiti ve 292 aileye de gıda kumanyası dağıtıldı.
22.03.2022