"Ateş Hattında 120 Saat!"
Alevlerle boğuştular, uykusuz kaldılar, saatlerce yemek yemediler fakat mücadeleden vazgeçmediler. Onlar, hepimizin kahramanları. Muğla’daki yangınla mücadeleyi konu alan “Ateş Hattında 120 Saat!” İHH Youtube Kanalında yayında.
Türkiye 11.08.2021

Geçen hafta birçok ilimizde meydana gelen mega orman yangınları için büyük çoğunluğu gönüllülerden oluşan İHH Afet Yönetim Birimleri, acil koduyla harekete geçti. İHH Youtube ekibi de 5 gün boyunca onlarca ilden yüzlerce profesyonel ekibin yaptığı çalışmalara şahitlik etti. 

Muğla’da yaşanan yangın afeti, bugüne kadar şahit olunanın en dehşetiydi. Ateş hattında geçirilen 120 saat, tüm gerçekliğiyle yayında.

14.jpg

“Sözün bittiği yerdeyiz”

-“Yaklaşık 3 dakika, kelebek elimden su içti.”

-“Yapacak bir şey kalmadı artık, sözün bittiği yer burası.”

-“Asırlardır koruduğumuz çınarlarımız kül oldu!”

-“Hiçbir şey kamerada göründüğü gibi değil ki! Sıcak yüzümüze yüzümüze vuruyor.❞ 

15.jpg

Traktörlerle tahliye

Can havliyle terkedilmiş köyler, ıssız kalmış evler… Türkiye, böyle bir tabloyu uzun zamandır yaşamamıştı: “Köylerin tahliyesi devam ediyor. Hayvanlar, traktörlerle güvenli bölgelere naklediliyor.”

7777.jpg

“Buna da şükür!”

Köylerinin içine kadar gelen yangın, Erdal ailesini hamd etmekten alıkoyamadı: “Buna da şükür!”

-“Çok korktuk, korkmaz mıyız? Sabahlara kadar burada nöbet tuttular. Çocuklarımı aradım, “Evlerimiz yanıyor yavrum çabuk yetişin!” dedim. Evimiz gitti diye çığırdım gittim bu dağlardan yukarı… Gelip gidenlere, arayıp soranlara, yardımcı olanlara çok çok teşekkür ediyorum.”

888.jpg

İHH Youtube kanalında

“Ateş Hattında 120 Saat! | Muğla'da Dehşeti Yaşadık”, İHH'nın Youtube kanalından izlenebiliyor.

-Bu, bir canın kurtarılmasına kendini adayanların hikayesi.

-Bu, gönüller yapmanın hikayesi. 

İlgili haberler
Tümünü gör
Başbakana geçmiş olsun mesajı
Başbakana geçmiş olsun mesajı
Haiti’deki depremin ardından bölgedeki faaliyetlerine devam eden İHH Afet Yönetim Birimleri, bugüne kadar bin 125 aileye kumanya ve hijyen paketi ulaştırdı. Ekipler ayrıca Haiti Başbakanı Ariel Henry ile görüşerek afet bölgesinde keşif yaptı.
Ekipler, sel bölgelerinde köylere ulaştı
Ekipler, sel bölgelerinde köylere ulaştı
Batı Karadeniz’de meydana gelen selin ardından Bartın, Sinop ve Kastamonu’da faaliyetlerine başlayan İHH, elektrikleri kesik olan, yolları kapalı olan köylere yardım ulaştırmaya başladı.
Ekipler, Batı Karadeniz’e sevk edildi
Ekipler, Batı Karadeniz’e sevk edildi
Batı Karadeniz’de meydana gelen selin ardından İHH Afet Yönetim Birimleri, Bartın, Sinop ve Kastamonu’ya sevk edildi. Ekipler, bir yandan arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlıyor diğer yandan ise mağdurlara insani yardım ulaştırmayı sürdürüyor.