İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
AYDER yetimler için Suriye’ye gitti
İHH Gönüllülerinin oluşturduğu Anadolu İnsani Yardım Derneği (AYDER) Suriye'nin Daret İzzah bölgesinde 'Yetimlerle Buluşma' çalışması gerçekleştirdi.
Ortadoğu, Suriye 03.04.2013

Suriyeli yetimleri yalnız bırakmayan AYDER zor şartlar altında gerçekleştirdikleri çalışmayla Suriye’nin Daret İzzah bölgesinde 110 şehit ailesi ve 500'ün üzerinde yetim çocuğu tespit etti. Ziyaretleri çerçevesinde 500'ün üzerinde yetime nakdi ve ayni yardımda bulunan heyet ayrıca 1000 kişilik kıyafet, gıda ve çocuklar için oyuncak dağıtımı yaptı. 
Konya'dan bir heyetle bölgeye giden İHH İnsani Yardım Vakfı ve AYDER gönüllüleri yerel yönetim ve güvenlik unsurları ile yaptıkları görüşmeler neticesinde bölgedeki tüm yetimlerin tespiti, ihtiyaçlarının giderilmesi ve güvenliklerinin sağlanması için çalışma başlattılar. AYDER Başkanı Hidayet Yılmaz iki gün süren incelemeler neticesinde 500'ün üzerinde yetim çocuğun kaldıkları evleri ve kimlerin koruması altında olduklarını tespit ettiklerini açıkladı. Bir ilki gerçekleştirerek çatışma bölgesinde yetim çalışması yaptıklarını söyleyen Yılmaz, Konya halkının selamları ile birlikte ev ev dolaşarak ayni ve nakdi yardımda bulunduklarını ifade etti.
 
Çatışmalar nedeniyle yetim sayısının giderek arttığını belirten Yılmaz, her ay düzenli olarak Daret İzzah bölgesindeki yetimlere ayni ve nakdi yardım ulaştırmayı sürdüreceklerini kaydetti.
 
Yılmaz devamla; “Bölgede henüz tespit edilmemiş yüzlerce yetim bulunuyor. Bütün bunların tespit çalışmasının yapılması için İHH bünyesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Konyalı hemşerilerimizi Suriye halkına verdiği destek ve yaptıkları yardımlar dolayısıyla kutluyorum. Ve hemşerilerimi bu mazlum halkın yetimlerine sahip çıkmaya ve onları birlikte korumaya davet ediyorum" dedi.
 
 
Savaşın devam etmesi, İmkânların yetersizliği ve yoksulluk nedeniyle sınır bölgesine ve Türkiye'ye gelemeyen ailelerin kaldığı evlerde bakımsızlık yüzünden çeşitli hastalıklara yakalanan yüzlerce yetim bulunuyor. Geçim şartlarının zorluğu ve savaş nedeniyle oluşan güvenlik sorunu başta şehit aileleri olmak üzere yetim çocukları olumsuz etkiliyor.
 
Reyhanlı’da kalan şehit ailelerine ziyaret
 
Reyhanlı ilçesinde yaşayan Suriyeli mültecileri ve şehit ailelerini de ziyaret eden heyet yetim ve mülteci çocukların eğitim gördüğü okullarda incelemelerde bulundular.
 
Okul idarecisinden çocukların ihtiyaçları konusunda bilgi alan heyet 900 öğrencinin eğitim gördüğü okulun en önemli ihtiyacının çocuklar için geniş bir oyun parkı olduğunu kaydetti. Heyet çocuklara çeşitli hediyeler takdim ettikten sonra ziyaretini tamamlayarak Konya’ya döndü.
 
İlgili haberler
Tümünü gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022