İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Azeri 2 kardeş akrabalarına kavuştu
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye’nin Cerablus kentinde bulunan yetimhanesine 2 yıl önce terkedilen Zeynep (9) ve kardeşi Sümeyye (5) İHH’nın İnsani Diplomasi çalışmalarıyla akrabalarına kavuşturulmak üzere Göç İdaresi ve Azeri yetkililere teslim edildi.
Azerbaycan, Suriye 31.05.2022

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Azerbaycan Dış İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma sonucu yetim çocuklar Azerbaycan’daki akrabalarına ulaştırıldı.

İHH yetkilileri tarafından yetimhaneden alınarak sınıra götürülen çocuklar, Göç İdaresi Müdürlüğü’nce yapılan işlemler sonunda Azeri yetkililere teslim edildi.

5.jpg

“Hüznü ve mutluluğu bir arada yaşıyoruz”

 İHH İnsani Yardım Vakfı İnsani Diplomasi Birimi’nden Taner Altun, konuyla alakalı şunları söyledi:

“Bugün hüznü ve mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Çünkü 2 yıl önce yetimhanemize gelen Zeynep ve Sümeyye’den ayrılacağımız için hüzünlü ancak akrabalarının yanlarına gidecekleri için mutluyuz. Zeynep ve Sümeyye 2 sene önce yetimhanemize geldikten sonra İnsani Diplomasi Birimimiz, Azeri Büyükelçiliği ve Dışişleri ile iletişime geçerek bilgi verdi. Uzun süren çalışmanın ardından işlemleri tamamlanan yavrularımızın tahliyeleri gerçekleştiriliyor. Ayrıca yetimhanemizde bulunan Zeyd ve Reyyan içinde Azeri yetkililerle görüşmeler sağlıyoruz. İnşallah en yakın zamanda bu yavrularımızı da ailelerine kavuşturacağız.”

azeri-2-kardes-yurduna-kavustu-1.jpg

“Çok mutluyum ama buradaki arkadaşlarımı çok özleyeceğim”

Evine döneceği için çok mutlu olduğunu söyleyen Zeynep, “Sınıftaki arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi çok seviyorum. Onlardan ayrılacağım için üzülüyorum. Arkadaşlarımı arayacağım her zaman. Onları çok seviyorum” dedi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH’dan Güney Afrika Büyükelçisi’ne teşekkür ziyareti
İHH’dan Güney Afrika Büyükelçisi’ne teşekkür ziyareti
İHH Mütevelli Heyeti Başkanvekili Hüseyin Oruç ve beraberindeki heyet, Gazze‘de soykırım işlediği suçlamasıyla İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) dava açan Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Dipuo Letsatsi-Duba’ya teşekkür ziyaretinde bulundu.
16.02.2024
Savaşın ayırdığı çocuklar ailelerine kavuşuyor
Savaşın ayırdığı çocuklar ailelerine kavuşuyor
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın insani diplomasi çalışmaları sayesinde, Suriye’nin Cerablus kentinde bulunan İHH'ya ait yetimhanede kalan Hind Yusuf (7) ailesine kavuştu.
25.01.2024
23 Iraklı daha ülkesine kavuştu
23 Iraklı daha ülkesine kavuştu
Türkiye ve Iraklı yetkililerin insani diplomasi çalışmaları sonucu Suriye’de bulunan Iraklı ailelerin evlerine geri dönüşleri sürüyor.
19.12.2023