İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Azeri 2 kardeş akrabalarına kavuştu
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye’nin Cerablus kentinde bulunan yetimhanesine 2 yıl önce terkedilen Zeynep (9) ve kardeşi Sümeyye (5) İHH’nın İnsani Diplomasi çalışmalarıyla akrabalarına kavuşturulmak üzere Göç İdaresi ve Azeri yetkililere teslim edildi.
Azerbaycan, Suriye 31.05.2022

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Azerbaycan Dış İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma sonucu yetim çocuklar Azerbaycan’daki akrabalarına ulaştırıldı.

İHH yetkilileri tarafından yetimhaneden alınarak sınıra götürülen çocuklar, Göç İdaresi Müdürlüğü’nce yapılan işlemler sonunda Azeri yetkililere teslim edildi.

5.jpg

“Hüznü ve mutluluğu bir arada yaşıyoruz”

 İHH İnsani Yardım Vakfı İnsani Diplomasi Birimi’nden Taner Altun, konuyla alakalı şunları söyledi:

“Bugün hüznü ve mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Çünkü 2 yıl önce yetimhanemize gelen Zeynep ve Sümeyye’den ayrılacağımız için hüzünlü ancak akrabalarının yanlarına gidecekleri için mutluyuz. Zeynep ve Sümeyye 2 sene önce yetimhanemize geldikten sonra İnsani Diplomasi Birimimiz, Azeri Büyükelçiliği ve Dışişleri ile iletişime geçerek bilgi verdi. Uzun süren çalışmanın ardından işlemleri tamamlanan yavrularımızın tahliyeleri gerçekleştiriliyor. Ayrıca yetimhanemizde bulunan Zeyd ve Reyyan içinde Azeri yetkililerle görüşmeler sağlıyoruz. İnşallah en yakın zamanda bu yavrularımızı da ailelerine kavuşturacağız.”

azeri-2-kardes-yurduna-kavustu-1.jpg

“Çok mutluyum ama buradaki arkadaşlarımı çok özleyeceğim”

Evine döneceği için çok mutlu olduğunu söyleyen Zeynep, “Sınıftaki arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi çok seviyorum. Onlardan ayrılacağım için üzülüyorum. Arkadaşlarımı arayacağım her zaman. Onları çok seviyorum” dedi.

İlgili haberler
Tümünü gör
Azerbaycanlı Muhammed yıllar sonra ülkesine kavuştu
Azerbaycanlı Muhammed yıllar sonra ülkesine kavuştu
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye’nin Cerablus kentinde bulunan yetimhanesinde kalan Muhammed Abbaszade (15) İHH’nın İnsani Diplomasi çalışmaları sayesinde akrabalarına kavuşturulmak üzere Göç İdaresi ve Azeri yetkililere teslim edildi.
Yetim
30.11.2022
161 Iraklı göçmen ülkesine kavuştu
161 Iraklı göçmen ülkesine kavuştu
Türkiye ve Irak’ın insani diplomasi çalışmalarıyla Suriye’de bulunan Iraklı aileler yurtlarına dönmeye devam ediyor.
11.09.2022
RACA'dan İHH’ya ziyaret
RACA'dan İHH’ya ziyaret
Çeşitli programlar kapsamında Türkiye’de bulunan Katar Yardım Dernekleri Müdürlüğü (RACA) Genel Sekreteri İbrahim Abdullah Al-Dehaimi ve beraberindeki heyet İHH Genel Merkezi’ni ziyaret etti.
01.06.2022