İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Bakan Veysi Kaynak’tan Yetim Köyü’ne ziyaret
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İHH, Katar RAF İnsani Yardım Kuruluşu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan RAF & İHH Çocuk Yaşam Merkezi'ni gezdi.
Suriye 26.12.2016

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda Halep'in doğusundan tahliye edilen sivillere yönelik çalışmalar hakkında bilgi aldı, Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Suriyeli yaralıları ziyaret etti. Kaynak ardından sınır kapısına konuşlandırılan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi TIR'ında inceleme yaptıktan İHH, Katar RAF İnsani Yardım Kuruluşu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan yaklaşık 990 kişi kapasiteli RAF & İHH Çocuk Yaşam Merkezi'ni ziyaret etti.

"Olağan üstü bir köy inşaa edildi"

Tesisin gerek barınma gerekse eğitim alanlarıyla çok modern olduğunu belirten Veysi Kaynak, şunları söyledi:
“Gerçekten olağanüstü güzel olan bir köy inşa etmiş vaziyetteler. Bu konuda yetkili otorite Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımızdır. Yaklaşık 990 çocuk kapasiteli çok modern, sağlıklı başka bir yaşam merkezinin de tamamlanmak üzere olduğunu gördük. Tüm ihtiyaç duyulan sosyal donatılara sahip. Bu çalışmada emeği olanlara çok teşekkür ediyorum. Annesini, babasını ya da her ikisi birden kaybetmiş Suriyeli çocuklar, Türkiye'de Türk kardeşlerinin ellerinde hayata hazırlanıyorlar."

2-1.jpg

RAF & İHH Çocuk Yaşam Merkezi

Reyhanlı ilçesinde yaklaşık 100 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilecek proje ile 990 savaş mağduru Suriyeli yetim çocuğun ihtiyaçlarının ev ortamında karşılanması ve psikolojik yönden desteklenmesi hedefleniyor.

Yetim çocuklarımız için özel olarak tasarlanan kampüste erkek çocuklarımız için 35, kız çocuklarımız için ise 20 adet villa tipi ev hazırlanıyor. Her bina 18 çocuk kalacak şekilde projelendirilirken evlerin her biri 350 metrekare olarak planlandı.

Merkezde ayrıca cami, 3 adet okul, sağlık ve poliklinik binası, toplantı ve gösteri merkezi binası, idari bina, çalışan lojmanı, ortak spor alanları, çocuk parkları, ekim-dikim amaçlı tarlalar ve geniş bir yeşil alan yer alacak.

2015 yılında 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü'nde temeli atılan Raf Katar – İHH Çocuk Yaşam Merkezi'nin açılışının yine 2017 yılında yapılması planlanmaktadır.

4.jpg

Beklenen yararlar

Evlerinin olmaması sebebiyle sokakta, parklarda veya tanımadıkları kişilerle kalan çocuklara güvenli bir yuva sağlanacak.

Savaş sonucunda oluşan psikolojik sorunlar ve travmalar rehabilite edilecek.

Misyoner faaliyetlere maruz kalan yetimlere sahip çıkılacak.

Kötü niyetli örgüt ve mafya oluşumlarına karşı güvenli bir ortam temin edilecek. Çocuklar çok iyi bir eğitimci kadro ile eğitimlerini sürdürebilecekler.

Sosyal ve kültürel olarak ihtiyaç duydukları ortamlara sahip olacaklar.

Çocuklar geleceğe umutla bakacak, kendilerine ve dünyaya olan güvenleri sağlanacak.

Suriye ile Türkiye dostluğunun yetim çocuklar vesilesiyle sonraki nesillere aktarımını sağlanacak.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
Sudan, 15 Nisan’dan bugüne devam eden iç karışıklık sebebiyle yakın tarihin en büyük insani krizlerinden biriyle karşı karşıya. Ülkede milyonlarca insan; içme suyuna, temel gıda, temizlik ve barınma malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Çatışmaların hemen ardından ülkeye yönelik yardım çalışmalarına başlayan İHH, son olarak 408 aileye gıda malzemesi desteğinde bulundu.
16.11.2023
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Nevşehir İHH İnsani Yardım Derneği’nin destekleriyle Suriye’nin İdlib kırsalındaki Kemmune bölgesinde inşa edilen 144 ev, savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.
04.10.2023
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH İnsani Yardım Vakfı 15 Nisan’dan bu yana iç karışıklığın sürdüğü Sudan’a yönelik yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf; gıda, battaniye, giyim, ayakkabı ve temizlik malzemesi gibi çeşitli ihtiyaç kalemlerinden oluşan 30 konteynerlik insani yardımı ülkeye gönderdi. “Rotamız Sudan Yükümüz İyilik” sloganıyla yürütülen yardım çalışması kapsamında Temmuz ayında da 15 konteyner dolusu insani yardım ülkeye ulaştırılmış ve 200 bine yakın kişi bu yardımlardan istifade etmişti.
29.09.2023