İHH İnsani Yardım Vakfı
Bakan Veysi Kaynak’tan Yetim Köyü’ne ziyaret
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İHH, Katar RAF İnsani Yardım Kuruluşu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan RAF & İHH Çocuk Yaşam Merkezi'ni gezdi.
Suriye 26.12.2016

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı'nda Halep'in doğusundan tahliye edilen sivillere yönelik çalışmalar hakkında bilgi aldı, Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Suriyeli yaralıları ziyaret etti. Kaynak ardından sınır kapısına konuşlandırılan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi TIR'ında inceleme yaptıktan İHH, Katar RAF İnsani Yardım Kuruluşu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan yaklaşık 990 kişi kapasiteli RAF & İHH Çocuk Yaşam Merkezi'ni ziyaret etti.

"Olağan üstü bir köy inşaa edildi"

Tesisin gerek barınma gerekse eğitim alanlarıyla çok modern olduğunu belirten Veysi Kaynak, şunları söyledi:
“Gerçekten olağanüstü güzel olan bir köy inşa etmiş vaziyetteler. Bu konuda yetkili otorite Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımızdır. Yaklaşık 990 çocuk kapasiteli çok modern, sağlıklı başka bir yaşam merkezinin de tamamlanmak üzere olduğunu gördük. Tüm ihtiyaç duyulan sosyal donatılara sahip. Bu çalışmada emeği olanlara çok teşekkür ediyorum. Annesini, babasını ya da her ikisi birden kaybetmiş Suriyeli çocuklar, Türkiye'de Türk kardeşlerinin ellerinde hayata hazırlanıyorlar."

2-1.jpg

RAF & İHH Çocuk Yaşam Merkezi

Reyhanlı ilçesinde yaklaşık 100 dönüm arazi üzerinde gerçekleştirilecek proje ile 990 savaş mağduru Suriyeli yetim çocuğun ihtiyaçlarının ev ortamında karşılanması ve psikolojik yönden desteklenmesi hedefleniyor.

Yetim çocuklarımız için özel olarak tasarlanan kampüste erkek çocuklarımız için 35, kız çocuklarımız için ise 20 adet villa tipi ev hazırlanıyor. Her bina 18 çocuk kalacak şekilde projelendirilirken evlerin her biri 350 metrekare olarak planlandı.

Merkezde ayrıca cami, 3 adet okul, sağlık ve poliklinik binası, toplantı ve gösteri merkezi binası, idari bina, çalışan lojmanı, ortak spor alanları, çocuk parkları, ekim-dikim amaçlı tarlalar ve geniş bir yeşil alan yer alacak.

2015 yılında 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü'nde temeli atılan Raf Katar – İHH Çocuk Yaşam Merkezi'nin açılışının yine 2017 yılında yapılması planlanmaktadır.

4.jpg

Beklenen yararlar

Evlerinin olmaması sebebiyle sokakta, parklarda veya tanımadıkları kişilerle kalan çocuklara güvenli bir yuva sağlanacak.

Savaş sonucunda oluşan psikolojik sorunlar ve travmalar rehabilite edilecek.

Misyoner faaliyetlere maruz kalan yetimlere sahip çıkılacak.

Kötü niyetli örgüt ve mafya oluşumlarına karşı güvenli bir ortam temin edilecek. Çocuklar çok iyi bir eğitimci kadro ile eğitimlerini sürdürebilecekler.

Sosyal ve kültürel olarak ihtiyaç duydukları ortamlara sahip olacaklar.

Çocuklar geleceğe umutla bakacak, kendilerine ve dünyaya olan güvenleri sağlanacak.

Suriye ile Türkiye dostluğunun yetim çocuklar vesilesiyle sonraki nesillere aktarımını sağlanacak.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH, Azez'de yetim çocuklar için şenlik düzenledi
İHH, Azez'de yetim çocuklar için şenlik düzenledi
Alanya İHH İnsani Yardım Derneği, Suriye'nin Azez kırsalında kamplarda yaşayan yetim çocuklar için şenlik düzenledi. Bin 300 yetim çocuğun katıldığı şenlikte, oyunlar oynandı ve ikramlarda bulunuldu.
Yetim
19.05.2022
Şanlıurfa’da yetimler için şenlik düzenlendi
Şanlıurfa’da yetimler için şenlik düzenlendi
İHH İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Şubesi koordinasyonunda Şanlıurfa’da yetim çocuklara yönelik şenlik düzenlendi. Çeşitli oyunların ve etkinliklerin düzenlendiği programda ayrıca, 600 yetim çocuğa bisiklet hediye edildi.
Şanlıurfa, Yetim
16.05.2022
Yetimler için seferber oldu
Yetimler için seferber oldu
Dünyanın farklı coğrafyalarındaki yetimlere destek olmak için çırpınan bir anne, Halime Acar. Eşinin vefatının ardından, önce kendi yetimlerini büyüttü, sonra hiç tanımadığı yetimlere destek vermek için güzel çalışmalara öncülük etti. Yıllardır olduğu gibi bugün de aynı şevkle çalışmalarına devam eden Halime Acar, İyilik Hikayesini İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
Katarakt, Sakarya, Su Kuyusu, Yetim
12.05.2022