İHH İnsani Yardım Vakfı
Balkanlar'da Arakan seferberliği
İHH ve Legis Derneği, Arakanlı Müslümanlar için ortak kampanya başlattı.
Arakan, Balkanlar, Makedonya, Türkiye 30.08.2012

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Üsküp merkezli Legis Derneği, Arakanlı Müslümanlara yardım için ortak bir kampanya başlattı.

İHH İnsani Yardım Vakfı ve Legis Derneği, Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, Arakanlı Müslümanlar için bilgilendirme ve yardım toplantısı düzenledi. Bölgeden yeni dönen İHH Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıda Makedonyalı Müslümanlara Arakan’da yaşananlar hakkında bilgi verildi. Güzel, Arakanlı Müslümanların yaşadıkları vahşet ve zor durumu toplantıya katılan çok sayıda dernek başkanı ve temsilcileri ile paylaştı.

Üsküp İsabey Medresesi öğretim üyesi Sabahuddin Mahmuti de burada yaptığı konuşmada, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Arnavutluk'un en çok muhtaç oldukları dönemde aldıkları yardımlarda sevindikleri gibi şimdi sıranın Arakanlı Müslümanları sevindirmeye geldiğinin altını çizdi.

Legis Derneği Başkanı Yasmin Recep de gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının Arakan'daki Müslümanların yaşadıkları sıkıntıları gündeme getirmek ve onlara yardım etmek olduğunu söyledi.

Yasmin Recep, ''Daha önce Bosna'da, Kosova'da, Makedonya'da yaşananlardan farklı olarak Arakan'da yaşananlar çok fazla gündeme gelmiyor. O nedenle öncelikle kamuoyuna duyurmak ve İHH'nın yardım kampanyasına destek olmak istiyoruz'' diye konuştu.

“Yardım alacak durumdayken yardım ediyorlar”

İHH Acil Yardım Koordinatörü Recep Güzel de AA muhabirine yaptığı açıklamada, İHH'nın kuruluş amacının Bosna Hersek'teki Müslümanlara yardım etmek olduğunu hatırlatarak, bu bölgedeki kalıcı projelerin devam ettiğini belirtti.

Makedonya'da şubeleri olmasa da beraber hareket ettikleri ve ortak kalıcı projelere imza atıkları Legis Derneği gibi sivil toplum kuruluşları bulunduğunu belirtti.

Güzel, geçen yıl Somali'deki kamplarda Legis'in çok ciddi yardımları olduğunu vurguladı.

Güzel, Balkanlar'da yaşayan Müslümanların zor durumdaki Müslümanlara karşı olan yardımlaşma duygularına ilişkin de şunları söyledi:

"Kosova olsun Bosna Hersek olsun bütün Balkanlar büyük bir badire atlattı. Yeni yeni toparlanıyorlar. Bu şekilde yardım organizasyonlarına katkı sağlamaları gerçekten çok hoş bir şey, bizleri gururlandırıyor. Müslümanlar çok kısa bir zaman önce yardım alacak durumdayken, bugün binlerce kilometre ötedeki Müslümanlara yardıma gidebiliyorlar"

İHH Arakan Faaliyet Raporu için tıklayınız

Online Bağış için tıklayınız

Banka Hesap Numaraları için tıklayınız

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022