İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Bristol’dan Gazze’ye Bir Destek Daha
Geçtiğimiz günlerde, Bristol’da yaşayan bir grup hayırsever, İHH İnsani Yardım Vakfının öncülük ettiği “Rotamız Filistin, Yükümüz İnsani Yardim” kampanyasına destek olarak Gazze’ye gönderilmek üzere 1
Filistin, Ortadoğu, Türkiye 28.04.2010

Filistin Dayanışma Kampanyası üyelerinden oluşan grup, beraberinde bir tanıtım standı ve Gazze’ye hediye olarak götürmeyi planladıkları ve üzerine halktan imza topladıkları büyük bir bez afişle, şehrin çeşitli bölgelerindeki alışveriş merkezlerini dolaşıyor.

Bristol Gazze Destek Grubu, Filistin Dayanışma Platformu üyelerinden müteşekkil bir grup. Üyeleri ve kurucuları daha önceki “Filistin’e Yol Açık” konvoyuna katılanlardan oluşuyor. Kendileriyle ilgili detaylı bilgiye http://www.bristolpsc.info/ adresinden ulaşılabilir.

Grup üyelerinden Şakir Yıldırım, vakfımıza gönderdiği açıklamada, “Gazze’ye iki kez gittim ve saldırıların sebep olduğu felaketi gördüm. Evler, okullar, hatta hastaneler tuzla buz olmuştu. Bu insanların, yıkılan hayatlarını yeniden inşa hakları var. Fakat İsrail’in yapı malzemelerinin geçişindeki kısıtlamaları buna engel oluyor. Bu, korkunç bir durum ve biz yine yardım etmeye kararlıyız.”

Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişte, İsrail Gazze’ye gitmeye yeltenen gemileri daha uluslararası sulardayken tehdit etti, vurdu ve hatta esir aldı. Fakat bu kez olaysız bir şekilde bu gemilerin Gazze’ye girişinin mümkün olacağı düşünülüyor. Bu gemiler geçtiğimiz yüzyılın son çeyreğinden beri Gazze’ye ulaşmayı başaran ikinci kafile olacak. İsrail’in Gazze kuşatmasını durdurmamız gerektiğini ve oradaki insanlara çok ihtiyaç duydukları bu yapı malzemelerini ulaştırmamızın çok mühim olduğunu düşünüyoruz. Bu kampanyada zamanımız çok kısıtlı ve daha fazla vasıta ayarlayacak vaktimiz yok. Ayrıca, inşaat malzemeleri ağırlık olarak fazla ve bu malzemeler gidecekleri yerin ne kadar yakınından temin edilirse o kadar iyi olur. Yani, Türkiye’den temin edilmeleri en uygunu olur. Eğer gemilere yüklemek üzere 1000 torba çimento alınabilecek parayı toplayabilirsek, biz üzerimize düşeni yapmış olacağız inşallah.”

Geçtiğimiz yıl sonunda Bristol-Gazze Destek Grubu çok araçlı büyük bir konvoy ile Gazze’ye 24.000 İngiliz Sterlininden (yaklaşık 55.000 Türk Lirası) fazla nakdi yardım, yüklü miktarda tıbbi ve insani yardım götürmek için Filistin’e Yol Açık konvoyuna katıldı.

 Bristol Gazze Destek Grubu Başkanı Mohammed Elhaddad konuyla ilgili şöyle dedi: “Grubumuz, Filistin halkı ve Gazze’yle irtibat konusunda yoğun çalışma içerisinde. Okullar, gençlik grupları, ticari kuruluşlar, inanç grupları ya da halktan bireylerin birbiriyle irtibatta olması çok önemli. Ayrıca, Gazze halkının içerisinde bulunduğu durumdan ötürü derin üzüntü içerisindeyiz, onları anlıyoruz. Grubumuz, İHH İnsani Yardım Vakfının projesine katkıda bulunacak ve Gazze’ye yardım amacıyla bu çimento kampanyasına benzer elle tutulur başka yardım projeleri geliştirilmesini de teşvik ediyoruz.”

2008 Aralık ve 2009 Ocak aylarındaki İsrail saldırılarında Gazze’de 1000’den fazla insan hayatını kaybetti ve 10 binlerce insan da yaralandı. Ayrıca, içerisinde okullar, hastaneler ve evlerin de bulunduğu binlerce bina da yıkıldı. Gazze halkı şimdi yaralarını sarıp hayatına devam etmek istiyor. Fakat İsrail, kuşatmada ısrarcı ve inşaat malzemelerinin girişi konusundaki ambargo, Gazze’nin yeniden inşasını engelliyor. Bu sebepten Birleşmiş Milletler bile kerpiç tuğladan evler yapma yoluna gitti. Detaylı bilgi için bkz. http://www.irinnews.org/Report.aspx?ReportId=88032.

Uluslararası  Af Örgütü’nden Güncel Gazze Raporu: “Çöken Gazze”

Uluslararası  Af Örgütü Gazze’yle ilgili hazırladığı raporda, 2.870 evin hala ciddi tamirata ihtiyacı olduğunu, 3.450 evin yeniden yapılması gerektiğini belirtiyor. 52.900 evin ise bazı küçük ölçekli tamiratlara ihtiyacı var. 20.000 kişi evlerini terk etmek zorunda kalmış, akrabalarının yanında, başka yerlerde kirada, bazıları da hala çadırlarda yaşıyorlar.

Gazze’deki sağlık kuruluşlarının %48’i saldırılar sırasında yıkıldı  veya hasar gördü. 

18 okul binası  da yıkıldı.

Raporda şöyle diyor:

“İsrail, Gazze’ye yapı malzemeleri girişindeki kısıtlamaları oldukça sıkılaştırdı. Nadiren ayda 4 kamyona kadar inşaat malzemesinin Gazze’ye girişine izin verildiği oluyor, bu da ambargo öncesi akışın yalnızca %0.05’i kadar malzemeye tekabül ediyor. Neticede, Gazze’de çimento, kum, ahşap, cam, boru, çelik levha, alüminyum, zift ve yedek parçaları bulmak ya çok zor ya da imkansız.”

Af Örgütü’nün raporunda ayrıca şu konulara değiniliyor:

“İsrail Gazze’ye uyguladığı ambargoyla halkı toplu olarak cezalandırarak uluslararası hukuk kaidelerine aykırı davranıyor.”

http://www.amnesty.org.tr/ai/system/files/gazze_mazeret%20yok_amnesty.pdf

İHH İnsani Yardım Vakfının organize ettiği Türkiye’den Gazze’ye hareket edecek yardım filosuna ait gemilerde tıbbi yardıma ilaveten yüklü miktarda inşaat malzemesi de gidecek. Gazze’ye giden şimdiye kadarki en büyük yardım organizasyonu olan bu çalışma bünyesinde Gazze limanı da gemilerin yanaşmasına hazır hale getirilmek üzere bakıma alındı, limanda çeşitli tamirler ve derinleştirme çalışmaları yürütülüyor.

İHH’nın gemilerine başka ülkelerden de gemiler eşlik edecek, bunlardan biri İrlanda’dan bu ay sonunda hareket edecek. Detaylı bilgi http://www.GazaBoatConvoy.co.uk adresinde bulunabilir. Ayrıca İngiliz Parlamentosu Bristol temsilcisi Stephen Williams da yakın zamanda Gazze’yi ziyaret etmişti. Ziyareti sırasında kendisi ve beraberindeki heyetin İsrail’e girişi engellenmişti.    

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022