İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Bursa İHH afetlere karşı daha hazır
Bursa İHH Arama Kurtarma Birimince hazırlanan ve İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından kabul edilen ‘Afetlere Karşı Daha Eğitimli, Daha Donanımlı, Daha Hazırız’ isimli proje hayat buluyor. Proje çerçevesinde Bursa’da her türlü afet anında hızlı ve etkili müdahale edebilecek Arama-Kurtarma ekibi oluşturulacak.
Türkiye 13.10.2015

Bursa İHH tarafından İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı’na sunulan ‘Afetlere Karşı Daha Eğitimli, Daha Donanımlı, Daha Hazırız’ isimli proje kabul edildi.

Toplamda 1 yıl sürecek proje çerçevesinde AFAD, Bursa UMKE, Bursa Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Daire Başkanlığı ve Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğine gidilecek.

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Proje Koordinatörü Bursa İHH Arama-Kurtarma Birimi Başkanı Erdal Altıntaş, projenin ana konusunun; depreme hazırlık ve depremlerde meydana gelen hasarı aza indirmek için toplumsal bilinci geliştirmek ve bu tür felaketlere hızlı ve etkili müdahale edebilecek nitelikli özel bir arama kurtarma ekibini oluşturma olduğunu söyledi.

Toplumsal ve bireysel tedbirler alınmalı

Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu belirten Altıntaş, şöyle devam etti:

“Depremleri önlemek mümkün olmadığından bizim depremle yaşamayı öğrenmemiz ve öğretmemiz gerekmektedir. Deprem ve diğer doğal ve beşeri afetlerde (sel, yangın, sanayi kazaları, kayıp, boğulma vakaları gibi) erken ve etkili müdahale son derece önemlidir. Ülke geneli ya da bölgemizde meydana gelen depremlerde, kimi zaman oluşan yıkıntılardan, kimi zaman da eğitimsizlikten kaynaklanan çok ciddi can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Doğada meydana gelen ve çok geniş alanları etkileyen afetlerde toplumsal ve bireysel tedbirlerin de alınması gerekmektedir.”

Öğrenciler bilinçlendirilecek

Kurmayı hedefledikleri 15 kişilik arama-kurtarma timi ile iki temel amaç doğrultusunda çalışmayı arzu ettiklerini ifade eden Altıntaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“İlk olarak kurulacak arama kurtarma timi ile olası her türlü afetlerde, afet bölgesine hızla ulaşarak arama kurtarma faaliyetlerinde bulunmak, meydana gelen depremlerde, her açıdan hazırlıklı ekibimizin hızla bölgeye intikal edip, enkaz altında kalan kişilere ulaşmasını sağlamaktır. İkincisi ise kurulacak arama kurtarma timinin Bursa ilindeki ilkokul, ortaokul ve liselerde yapacağı eğitim faaliyetleriyle afet bilinci düzeyini arttırarak depremle yaşamayı öğretmek.”

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Fas’a yönelik acil yardım çalışması
İHH’dan Fas’a yönelik acil yardım çalışması
İHH İnsani Yardım Vakfı, Fas’ta yaşanan 7 büyüklüğündeki depremin ardından yardım çalışmaları için harekete geçti. Vakıf tarafından ülkeye gönderilen insani yardım ekibi tarafından acil yardım çalışmalarının ilk etabında 160 aileye gıda paketi, battaniye ve elbise dağıtımında bulunuldu.
11.09.2023
Sakaryalı çocuklara "Okula Merhaba" şenliği
Sakaryalı çocuklara "Okula Merhaba" şenliği
Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği tarafından, yetimler için yeni eğitim öğretim yılı öncesi şenlik düzenlendi. Şenlikte düzenlenen etkinlik ve oyunlar sayesinde çocuklar, eğlenceli anlar yaşadı.
07.09.2023
Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesi ülkeye ulaştı
Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesi ülkeye ulaştı
İHH, 15 Nisan'dan bu yana iç karışıklığın devam ettiği Sudan’a 15 konteynerlik yardım malzemesi gönderdi. Olayların başladığı tarihten bu yana ülkeye gönderilen en geniş kapsamlı yardım olma özelliği taşıyan çalışma ile, 200 bine yakın Sudanlı’ya destek ulaştırılması hedefleniyor.
16.08.2023