İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Çatışmaların yaşandığı Batı Darfur’a yardım
Sudan’ın Batı Darfur bölgesinde kabileler arasında yaşanan çatışmalar sonucu 95 bin kişi farklı bölgelere göç etmek zorunda kaldı, 213 kişi ise hayatını kaybetti. İHH İnsani Yardım Vakfı, çatışmalardan etkilenen ve farklı noktalara göç eden kişilere yönelik acil yardım çalışmaları başlattı.
Sudan 13.05.2022

Sudan’ın Batı Darfur bölgesinde, toprak bölüşümü, mera kullanımı ve su paylaşımı gibi konularda yaşanan anlaşmazlık sonucu kabileler arasında çatışmalar yaşandı.  Yaşanan çatışmalar sebebiyle 95 bin kişi yerinden oldu. 44'ü çocuk, 21’i yaşlı, 19’u ise kadın olmak üzere 213 kişi hayatını kaybetti ve 170 kişi de ağır şekilde yaralandı.

5.jpg

Acil yardım çağrısı yapıldı

Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu göçmenlerin büyük kısmı yanlarına eşya dahi alamadan yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldı. Aileler, çatışmaların yaşandığı noktalardan Cineyniye, Krenik, ve Em Dejjoka bölgelerine sığındı. Ailelerin temel gıda ve barınma ihtiyaçları devam ederken, Sudan devlet makamları da yaşananların ardından acil yardım çağrısında bulundu.

7.jpg

İHH bölgede çalışma başlattı

Kısa bir süre içerisinde acil yardım çalışmaları başlatan İHH İnsani Yardım Vakfı,  bölgeye yardım için gelen ilk yabancı kuruluş oldu. Çalışmalar kapsamında İHH tarafından şu ana kadar, 260 aileye kumanya dağıtıldı ve 500 çocuğa oyuncak hediye edildi. İHH ekipleri ayrıca, 40 adet büyükbaş hayvanın kesimini gerçekleştirerek çatışmalardan etkilenen 800 aileye de et dağıtımında bulundu.

8.jpg

Destek olmak için

İHH’nın Sudan’daki çalışmalarına destek olmak isteyen hayırseverler, tüm operatörlerden SUDAN yazıp 3072’ye kısa mesaj göndererek 10 TL destekte bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise İHH’nın internet sitesinden online bağış yolu ile ya da İHH’nın banka hesap numaralarına açıklama kısmına SUDAN yazarak istediği tutarda yardım edebiliyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Doğu Afrika’da kuraklık 36,1 milyon kişiyi etkiledi
Doğu Afrika’da kuraklık 36,1 milyon kişiyi etkiledi
Somali, Etiyopya ve Kenya’da devam eden kuraklıktan şu ana kadar 36,1 milyon kişi etkilendi. Üç ülkede, kuraklık sebebiyle temiz suya ve gıdaya erişimde büyük zorluklar yaşanıyor.
04.11.2022
Sudan’da selden etkilenen ailelere yardım
Sudan’da selden etkilenen ailelere yardım
Sudan’da geçtiğimiz hafta meydana gelen selin etkileri devam ediyor. 99 kişinin hayatını kaybettiği, 94 kişinin yaralandığı sel sebebiyle on binlerce ev, iş yeri ve tarım arazisi zarar gördü. İHH, sel sonrası ülkeye yönelik yardım çalışmaları başlattı.
31.08.2022
İHH Pakistan için harekete geçti
İHH Pakistan için harekete geçti
Pakistan’da yaşanan şiddetli yağışlar sonucu önceki gün sel meydana geldi. Sel nedeniyle 1061 kişi hayatını kaybetti, 1575 kişi ise yaralandı. İHH İnsani Yardım Vakfı selin hemen ardından ülkeye yönelik acil yardım çalışması başlattı.
29.08.2022