İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
‘Cennetin Çocuklarıyla Dayanışma Günleri’
Sultanbeyli İHH ve birçok STK’nın destekleri ile “Cennetin Çocuklarıyla Dayanışma Günleri” adlı proje kapsamında bir araya gelen 525 yetim çocuk, Sultanbeyli Yenişehir Mesire Alanı’nda unutamayacakları bir gün yaşadı.
Türkiye 26.05.2016

Sultanbeyli İHH ve birçok STK’nın destekleri ile “Cennetin Çocuklarıyla Dayanışma Günleri” adlı proje kapsamında bir araya gelen 525 yetim çocuk, Sultanbeyli Yenişehir Mesire Alanı’nda unutamayacakları bir gün yaşadı.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın 6’ncısını düzenlediği Yetim Dayanışma Günleri kapsamında yurt içinde ve yurt dışında tertip edilen etkinlikler hız kesmeden devam ediyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Sultanbeyli temsilciliğince düzenlenen Yetim Dayanışma Günleri programı kapsamında sunulan şişme oyun alanları, yarışmalar, uçurtma şenliği, grafiti ve yüz boyama etkinliklerinde Sultanbeylili hayırseverler ile yetim çocukları bir araya geldi.

Sultanbeyli Kaymakamlığı, Sultanbeyli Belediyesi, Sultanbeyli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Yetim Anneleri Derneği, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet-Sen’in desteklediği program, Sultanbeyli’de 53 okulda eğitim öğretimine devam eden 525 yetim çocuk için düzenlendi.

“Yetimlerimiz bu gidişatı değiştirecek”

Sultanbeyli Yenişehir Mesire Alanında gerçekleştirilen program, ilçe yöneticilerinin protokol konuşmaları ile başladı.

İHH Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Bu yaptığımız çalışmalar, İslam medeniyetinden ileri gelen bir durum. Bizler, tarih boyunca hakka ve adalete kıymet vermişiz. Ve haklı olanı üstün tutmuşuz. Fakat maalesef üzülerek ifade edelim ki, genel manada dünya üzerinde kara bir tablo var. Bugün dünya üzerinde 400 milyonu aşkın yetim yavrumuza ulaşmak ne yazık ki mümkün olmuyor. İslam dünyası bu konuda geri durumda. Bugün burada bulunan yetim yavrularımız bizim geleceğimiz, yarınlarımız. Ve inşallah yarınlarımızı el ele vererek yetiştireceğiz, büyüteceğiz. Ve onlarda inşallah bu kara tabloyu değiştirecek kadrolar olacaklar.”

Sultanbeyli Kaymakamı İbrahim Özefede, “Bütün dünya, hatta bütün kainat; bir yetimin, bir yavrunun gözyaşları kadar kıymetli değildir” diyerek yetim çalışmalarının önemini vurguladı.

Ve eğlence zamanı

Konuşmaların ardından proje kapsamında Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yapılan yarışmalarda dereceye giren 24 öğrenciye bisiklet, tablet ve güneş enerjili robot kiti hediye edildi. Projeye destek veren hayırseverlere plaket takdimin ardından şenlikler başladı.

Yetimler, karnaval havasında geçen programda yapılan yarışmalarla gönüllerince eğlendiler. İlçe yöneticilerinin de bazen iştirak ettiği yarışma ve etkinliklerde özel görüntüler ortaya çıktı. Hediye edilen uçurtmaları uçurmaya çalışan yetimlerin çabası görülmeye değerdi.

En fazla desteği sağlayan sınıfa ödül

Etkinliğe ayrıca “Sınıfça Birlik Olduk Bir Yetime KardeşOlduk” kampanyasına en fazla desteği sağlayan Kartal Hürriyet İmam Hatip Ortaokulu 7. Sınıf öğrencileri de ödül olarak katılım sağladı. Arkadaşları adına konuşan Işıl Başkaya İHH Muhabirine yaptığı açıklamada duygularını, “Yetimlerle birlikte olmaktan çok mutluyuz. Her zaman böyle etkinliklerin üstüne çok daha fazla şeyler koyarak yapılmasını isteriz” cümlesi ile özetledi.

Suriyeli Mülteci çocuklara herkesin aynı hassasiyetle yaklaşması gerektiğinin altını çizen Başkaya, “Onlarda birer insan ve sonuçta Müslüman ülkesi. ‘Bize ne Suriyelilerden!’ diyenlerin empati kurmaları gerekiyor. Onların yerinde biz de olabilirdik. Dram inşallah daha fazla ilerlemez, Rabbim yardımcıları olsun inşallah” diye konuştu.

Etkinlikler sonrası evlerine elleri boş gönderilmeyen yetimler kıyafet yardımı, kırtasiye yardımı, oyuncaklarla uğurlandılar. Programın bir sene sonra tekrarlanması temennileriyle etkinlikler son buldu.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022