İHH İnsani Yardım Vakfı
Defne yük gemisi bugün günü yola çıkıyor
4 bin 800 ton kapasitelik Defne yük gemisi, Pakistan’a gıda, ilaç, tıbbi malzeme, çadır, battaniye, prefabrik evler, temizlik malzemesi ve tekstil eşyasından oluşan insani yardım malzemesi götürecek.
Pakistan, Türkiye 28.12.2010

Pakistan’da Ağustos ayında yaşanan sel afetinin üzerinden 5 ay geçti. Ancak yaralar henüz sarılamadı. Yaşanan insani dram devam ediyor. 30 milyon insanın etkilendiği afette 2 milyon insan evsiz kalmıştı. Yaklaşık 2 bin insanın hayatını kaybettiği afette ülke topraklarının üçte biri sular altında kalmıştı. Afetin etkilerinin uzun yıllar süreceği ifade ediliyor.  

Afetin yaşandığı ilk günden beri bölgede acil yardım çalışması başlatan vakfımız hayırsever halkımızın destekleriyle yaraları sarma noktasında ciddi çalışmalarda bulundu. Başkent İslamabad’dan alınan malzemeler hızla sel bölgelerinde dağıtılırken Türkiye’den de kargo uçağı ve yük treniyle yardım malzemeleri gönderildi. Afette evini kaybeden aileler için kalıcı konut çalışması başlatıldı. Biten konutlar ailelere telim edildi. Ayrıca afette büyük zarar gören Nowshera devlet hastanesinin restoresi de devam ediyor.

Vakfımız uzun zamandır hazırlıklarını sürdürdüğü Defne gemisiyle büyük çaplı yardım gönderme çalışmasını da nihayet tamamladı.  

Daha önce Gazze’ye insani yardım malzemesi götürürken İsrail’in engeline takılan Defne yük gemisi şimdi de Pakistan’a gıda, ilaç, tıbbi malzeme, çadır, battaniye, prefabrik evler, temizlik malzemesi ve tekstil eşyasından oluşan 8 milyon TL değerinde insani yardım malzemesi taşıyacak.

Yardım malzemeleri belirlenirken Pakistan’daki yetkililerle görüşüldü. İhtiyaç duyulan hayati derecedeki malzemeler temin edildi. Özellikle ameliyat malzemeleri, ilaç ve tıbbi malzemeler, sağlık alt yapısı ve hastaneleri sular altında kalan Pakistan için büyük bir önem taşıyor.

Gemiyle gönderilecek yardım çalışması için hayırsever halkımızdan ciddi bağışlar geldi. İnsani Yardım Dernekleri tarafından organize edilen yardım malzemeleri,

Anadolu’nun farklı illerinden TIR'larla İstanbul’a gönderildi. Çorlu Lojistik depomuzda toplanan malzemeler, Marmara Ereğlisi Matlaş limanında gemiye yüklendi. Zeyport limanında dualarla Pakistan’a uğurlanacak gemi için Cuma günü saat 10.30’da bir basın toplantısı düzenlenecek.

İlgili haberler
Tümünü gör
Çatışmaların yaşandığı Batı Darfur’a yardım
Çatışmaların yaşandığı Batı Darfur’a yardım
Sudan’ın Batı Darfur bölgesinde kabileler arasında yaşanan çatışmalar sonucu 95 bin kişi farklı bölgelere göç etmek zorunda kaldı, 213 kişi ise hayatını kaybetti. İHH İnsani Yardım Vakfı, çatışmalardan etkilenen ve farklı noktalara göç eden kişilere yönelik acil yardım çalışmaları başlattı.
13.05.2022
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Tayland’da yaşanan sel felaketinin ardından ülkeye yönelik yardım çalışmaları başlattı. Çalışmalar kapsamında, 170 aileye yastık, battaniye ve yorgandan oluşan barınma kiti ve 292 aileye de gıda kumanyası dağıtıldı.
22.03.2022
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Rusya’nın saldırısı altında kalan Ukrayna halkına ve komşu ülkelere göç eden mültecilere yönelik insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.
01.03.2022