İHH İnsani Yardım Vakfı
Dökme Kurşun Operasyonu
Bugün İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ni yerle bir ettiği Dökme Kurşun Operasyonu’nun beşinci yıldönümü.
Filistin 31.12.2013

Beş yıl önce bugün, İsrail ordusu karadan, havadan ve denizden abluka altında bulundurduğu Gazze Şeridi’ne yönelik sivil ve askerî hedef ayırt etmeksizin bir hava harekâtı başlattı. 3 Ocak’ta Gazze sınırını geçen tankların da katıldığı harekât 18 Ocak’ta son buldu. 22 gün süren işgal ve bombardıman sonucunda Gazze Şeridi’nde 355’i çocuk en az 1.500 kişi hayatını kaybetti, 7.000 kişi yaralandı, 4.000 hane yıkıldı. İş merkezleri, tarım alanları, seralar, hayvan barınakları, sulama kanalları, kuyular ve su pompaları gibi sivil hedefler füzeler, tanklar ve kullanımı Cenevre Sözleşmesi ile yasaklanmış misket ve fosfor bombalarıyla yerle bir edildi. Sağlık hizmeti veren kuruluşların %48’i saldırılar sırasında yıkıldı. 8’i çocuk yuvası olmak üzere toplam 18 okul kullanılamaz hâle getirildi; en az 280 okulda da çeşitli hasarlar oluştu. İsrail ve Mısır’dan enerji nakil eden hatlar vuruldu.

Dünyanın sadece seyretmekle yetindiği saldırılar sırasında Gazzeliler günlerce aç ve susuz kaldı. Ambulansların bile hedef alındığı harekâtta yaralananlar en basit tıbbi yardımları dahi alamadı. İsrail ordusu 21 Ocak’ta geri çekilmeye başladığında Gazze’de 1,9 milyar dolarlık bir yıkım bıraktı. Saldırıların sebep olduğu büyük yıkıma rağmen İsrail ordusu istediği başarıyı elde edemediği için o tarihten itibaren sistemli bir psikolojik operasyon başlatarak Gazze halkına yönelik ambargoyu daha da ağırlaştırdı.

İsrail uyguladığı hukuksuz ambargoyla Gazze’nin dünya ile bağlantılarını koparıp Filistin halkını yalnızlaştırarak öne süreceği her türlü şartı kabul ettirmeyi amaçlıyordu. Geri adım atmayan Filistin halkının onurlu duruşu dünya halklarını da harekete geçirdi.

Dökme Kurşun Operasyonu’ndan bir yıl sonra ortak vicdan Gazze için ayaklandı. 2009 yılı Aralık ayında İngiltere’den yola çıkan Viva Palestina/Filistin’e Yol Açık konvoyuyla 17 farklı milletten 506 kişi ambargoya dikkat çekmek ve ambargoyu delmek için Gazze yoluna koyuldu.

2010 Mayıs ayında yola çıkan Gazze Özgürlük Filosu da vicdani sesin en güçlü yankılandığı yerlerden biri oldu. İsrail’in hukuksuz ambargosunu tanımayarak daha önce yedi defa Gazze’ye denizden ulaşmaya çalışan dünyanın vicdanı aktivistler, bu kez Türkiye’den demir alarak Gazze halkına destek olmak için yola çıktı. 700 gönüllünün katıldığı insani yardım filosuna uluslararası sularda müdahale eden İsrail, filonun yolcu gemisi Mavi Marmara’daki 9 insani yardım gönüllüsünü şehit ederken 52’si ağır olmak üzere 156 yardım gönüllüsünü de yaraladı. Filodaki tüm aktivistleri hukuksuz bir şekilde tutuklayarak alıkoydu.

24 Aralık 2013 Salı günü İsrail ambargo altında tuttuğu Gazze’ye bir hava saldırısı daha düzenledi. Dökme Kurşun Operasyonu’nun beşinci yılındayız. İsrail’in Filistin topraklarında 63 yıldır devam eden işgali sürüyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021