İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Dünya Çocuk Hakları Günü’nde ürküten rakamlar
"19 Kasım Dünya Çocuğa Yönelik Cinsel İstismarı Önleme Günü" ve "20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü" yurtta ve dünyada çeşitli etkinliklerle kutlandı.
20.11.2011

Çocuk konulu çalışmalar yapan çeşitli sivil toplum kuruluşları ise etkinlikler çerçevesinde Türkiye ve dünyadaki çocukların yaşadığı olumsuz koşullara dikkat çekti.

Çeşitli kanallardan dünya liderlerine çocuk haklarını koruma çağrısı yapılırken istatistik bilgiler sivil toplum bazında yapılan çalışmaların yetersiz kaldığı ve devletlerin çocuk çalışmalarına daha duyarlı eğilmeleri gerektiği gerçeğini bir kez daha gün ışığına çıkardı.

165 milyon yetim!

Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla hem dünyadaki hem de Türkiye'deki çocuklar mercek altına alındı. Rakamlara göre Türkiye'de 25 bine yakın çocuk sokakta yaşıyor. Taciz ve tecavüz olaylarında da artış var. 5 yılda, yaklaşık bin 700 çocuk ise kaçırıldı.

Dünyada 5-14 yaş grubunda 250 milyon çocuk çalışıyor. 12-17 yaş grubundaki 283 milyon çocuk ise çalıştığı için okula devam edemiyor. Türkiye’de ise 958 bin çocuk işçi bulunuyor. Çalışan çocukların %31,5’i bir okula devam ederken, %68,5’i öğrenimine devam edemiyor.

2010 yılı verilerine göre dünyada 925 milyon aç insan bulunuyor. UNICEF'e göre, yoksulluk nedeniyle her gün 22.000 çocuk ölüyor. Savaş ve doğal afet gibi olayların da etkisiyle bugün dünya üzerinde 165 milyon yetim ve kimsesiz çocuk bulunuyor. Özellikle az gelişmiş ülkelerdeki savunmasız çocuklar organ mafyalarının ve diğer kötü niyetli örgütlerin istismarına maruz kalıyor.

Ne yapabiliriz?

35 ülkede yürüttüğü çalışmalarla bu çocuklardan 22 bin 505’ine kucak açan İHH, yetim ve kimsesiz çocukların ailelerinden geriye kalan kişilerin yanında ya da onlar için yapılan yetimhanelerde, kendi ülkelerinde güven içinde büyümelerine destek veriyor.

Sponsorluk sistemini hayata geçiren İHH desteğe muhtaç çocuklarla gönüllü aileleri buluşturarak maddi olarak güvence altına alınmalarına, gıda, barınma, giysi, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunuyor.

İsteyen herkesin aylık 70 TL olan sponsorluk bedelini (en az 1 yıl süreyle) ödeyerek bir yetimin elinden tutabileceği bu iyilik halkasına katılmak için aşağıdaki linkte yer alan sponsorluk formunu doldurmanız yeterli.

Yetim Sponsorluk Formunu doldurmak için TIKLAYINIZ

Online Bağış için Tıklayın

Banka Hesap Numaraları için Tıklayın

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022