İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Eğitim Bir- Sen üyelerine Yetim Projesi anlatıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, son 30 yılda bir milyondan fazla çocuğun organlarının çalındığını söyledi.
Türkiye 16.12.2014

İHH İnsani Yardım Vakfı Yetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Murat Yılmaz, son 30 yılda bir milyondan fazla çocuğun organlarının çalındığını söyledi.

Murat Yılmaz, Antalya’da gerçekleştirilen Eğitim-Bir-Sen 8. Türkiye Buluşması programı kapsamında ‘Yetim Projesi’ hakkında bir sunum yaptı.

Yılmaz sunumunda dünya üzerinde Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre 200 milyon kadar yetimin olduğunu, ancak verilen rakamın eksik olduğunu vurgulayarak, “İçinde Çin, Myanmar, Kuzey Kore gibi 52 ülke bu rakama dahil edilmemiştir. Bunları da eklediğimiz zaman sivil toplum kuruluşlarının rakamları tahmini olarak 400-500 milyon çocuğun dünya üzerinde yetim olduğu yönündedir” dedi.

 

Fuhuş ve organ mafyaları tarafından 2 milyondan fazla çocuk kaçırıldı

500 milyon yetim çocuğun yarısının herhangi bir aile ve ya kurum koruması olmadan sokaklarda yaşadığını dile getiren Murat Yılmaz, fuhuş mafyaları tarafından bir milyon 100 bin çocuğun kaçırıldığını kaydetti. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sokakta yaşayan çocukları bekleyen inanılmaz tehlikeler var. Bunların başında organ mafyaları, fuhuş mafyaları, dilenci şebekeleri ve misyoner örgütler geliyor. Özellikle organ mafyaları, çocukları tehdit ediyor. Son 30 yılda bir milyondan fazla çocuğun organları çalındı. Yine fuhuş mafyaları tarafından bir milyon 100 bin çocuk kaçırılmış ve istismar edilmiş. Bu, internet üzerinden yapılan bir yapı ve senelik olarak bütçelerinin 20 milyar doların üzerinde olduğu ifade ediliyor. Maalesef çocukları ciddi bir anlamda öğüten bir sistem bu. Bunun dışında misyoner örgütler yetim çocukları için ciddi bir tehlike ve tehdit oluşturuyor. Bu misyoner örgütler dünyanın her yerinde çalışıyorlar. Genellikle yoksulluğun ve cehaletin olduğu topluluklarda, Afrika gibi, Güney Doğu Asya, Orta Asya gibi inanç yönünden zayıf olan bölgelerde çalışıyorlar. Müslüman olan çocukların dinlerini birtakım faaliyetlerle değiştiriyorlar. Sadece World Virgins dünya üzerinde 4 milyon 300 bin çocukla ilgileniyor. Bu çocukların yüzde 80’i İslam dünyasının çocukları. Biz kendi çocuklarımıza sahip çıkmadığımız sürece dünya üzerindeki bu misyoner yapılar bizim çocuklarımızın dinlerini değiştirmeye devam edecekler.”

 

Hedefimiz 52 bin yetim çocuğa destek olmak

Her gün 10 bin çocuğun yetim kaldığını ifade eden Yılmaz, “Bu, senede 3 milyon 500 bin çocuk rakamını oluşturuyor. Gerçekten dünyanın üzerinde düşünmesi gereken rakamlar bunlar. Biz İHH olarak Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Bakanlığı ve Eğitim-Bir-Sen ile beraber Türkiye’deki 20 milyon öğrenciyle birlikte ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ çalışması yapıyoruz. Bu çalışma vesilesiyle Hakkari, Edirne, Tekirdağ, yani Türkiye’nin her yerindeki öğrenciler sınıfça bir yetime destek çıkabilecekler. Anaokulundan liselere kadar, devlet ya da özel okul ayrımı yapmaksızın çocuklar bu kampanyaya katılabilir. Bu seneki hedefimiz 52 bin yetim çocuğa destek olmak” şeklinde konuştu.

 

Artık dünya yetimler günü var

Murat Yılmaz, şunları söyledi: “İHH’nın teklifiyle oluşturulan Dünya Yetimler Günü var artık. Bunu da İslam İşbirliği Teşkilatı geçen sene verdiğimiz teklifi kabul ederek 15 Ramazan tarihini ‘Dünya Yetimler Günü’ ilan etti. Geçen Ramazan ayında ilkini biz İslam alemi olarak idrak etmiş olduk. Artık İslam dünyasının da bir yetimler günü olmuş oldu. Önümüzdeki yıl daha güçlü bir şekilde bunu idrak edeceğiz inşallah.”

 

Misyonere, organ ve fuhuş mafyalarına, dilenci şebekelerine kaptıracak tek bir çocuğumuz yok

Hedeflerinin daha fazla yetim çocuğa destek olmak olduğunu dile getiren Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:
“İHH olarak, dünya üzerindeki 52 bin yetime destek veriyoruz. Aynı zamanda dönemsel olarak 400 bin yetim çocuğumuzu destekliyoruz. Tabi bu rakamlar bizim için az olan rakamlar ama halkımız, okullarımız ve destekçilerimiz heyecan içindeler. Bu heyecanla beraber inşallah daha fazla yetim kardeşimize yardımda bulunacağız. Dünyaya, ‘bizim misyonere, organ mafyalarına, fuhuş mafyalarına, dilenci şebekelerine kaptıracak tek bir çocuğumuz yok’ mesajını vereceğiz.”

Programın sonunda söz alan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Teyfik Yağcı, paydaşı oldukları ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesini çok önemsediklerini belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

İlgili haberler
Tümünü gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022