İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Eğitim-Der ve İHH’dan Suriyeliler için “Ensar Kardeşliği Gecesi”
Suriyeli mülteciler yararına Eğitim-Der ve İHH Kadın Kollarının organizasyonu ile Kağıthane Kültür Merkezi'nde “Ensar Kardeşliği Gecesi” düzenlendi.
Suriye, Türkiye 24.12.2015

Suriye’de yaşanılan savaşta, ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyelilere destek olmak için düzenlenen programa 600 devetli katıldı. Geceye katılanlar davetiyeyi tanesini 10 TL’den alarak Suriyeli mültecilere destek oldu. Program Kuran-ı kerim okunmasıyla ve Suriye’yle alakalı hazırlanan sinevizyon gösterimiyle başladı.

“Ensar Kardeşliği Gecesine” İHH Başkanı Bülent Yıldırım, TRT Arapça Genel Yatın Yönetmeni Turan Kışlakçı, Eğitim-Der Başkanı Ayşe Göksoy, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Çayır ve Kağıthane Hamidiye Mahallesi Muhtarı Temel Şardan katıldı.

“Ensar Kardeşliği Gecesin”in açılış konuşmasını yapan Eğitim-Der Başkanı Ayşe Göksoy, bazı gecelerin kardeşlerle kutlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Biz de bu geceyi kardeşlerimize destek olmak için düzenledik. Ensar olmak dedik ensar kardeşliği dedik ve ensar olmak isteyenleri burada görüyoruz. Biz bu geceyi Suriye’de savaş olan ve buraya göç eden kardeşlerimize yardım amaçlı düzenledik. Her gün onlarca Suriye’li kardeşimiz muhtelif ihtiyaçları için başvuruyor. Gelen kardeşlerimiz boş çevirmekten haya ediyoruz. Çünkü biz gerçekten sıcacık evlerimizde otururken, o kardeşlerimiz evimiz soğuk bir sobaya ihtiyacımız var diye bize başvurduklarında onlara yok diyemeyiz.”

“Ensar ve Muhacirlik aynileşmeyle olur”

Daha sonra programa dair kısa bir konuşma yapan İHH Başkanı Bülent Yıldırım sözlerine, Eğitim-Der’e teşekkür ederek başladı. Ensar ve muhacir kardeşliğinin aynileşmeyle olacağını belirten Yıldırım, “Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) Mekke ve Medine’yi kardeş edinince, herkes malını verdi evini verdi, pazarlarını verdiler. Yani yediklerinden yedirip içtiklerinden içirdiler. İnşallah bizler de böyle oluruz ve Allahın huzuruna imtihanı vermiş olarak gideriz” dedi.

Yıldırım konuşmasını “Çok yetim çocuk var, çok mağdur olan insan var. Evi barkı olmayan çok insan var. Elinde iki üç çocuğuyla dışarıda olan anneler var. İnsanlar bunların çoğuna dilenci gözüyle bakıyor. Aslında onlar sizin gibi anne babasıyla bir eve sahipti” sözleriyle sonlandırdı.

“Hepimizin ensarlara ihtiyacı var”

Ardından söz alan Turan Kışlakçı ise Ortadoğu coğrafyasının uzun yıllardır katliamlara, göçlere ve zorluklara tanıklık ettiğine dikkat çekerek; “Yaşadığımız dünyada şu anda tanık olduğumuz katliamlar sadece bu çağa münhasır değil, milattan bugüne kadar bu coğrafya bu dünya on binlerce mezalime on binlerce katliama tanıklık etti. Milattan önceki katliamlara bir bakın. Bu coğrafyalar katliamlara hep tanık olmuştur. Sadece burada değil, Latin Amerika’da, Afrika’da, Asya’da, Hindistan’da, Japonya’da, Çin’de milyonlarca insanın öldürüldü” diye konuştu.

Dünyada katliamların hep varola geldiğini vurgulayan Kışlakçı, sözlerini şöyle tamamladı:
“Allah diyor ki; Ben Rahman ve Rahimim. Gönderdiğim peygamber de rahmet peygamberidir. Ey ümmetin müntesipleri siz de merhamet sahibi olun. Bu dünyada muhacir olanlar sadece beldelerinden ülkelerinden göç edenler değil, aslında hepimiz birer muhaciriz. O halde hepimizin ensarlara ihtiyacı var. Bakın tarihinize hepimizin kökeni bir yerlere dayanıyor. Adem peygambere kadar gidiyor kökenlerimiz. Hepimiz muhaciriz bu dünyada.”

İHH ve Eğitim-Der’in düzenlediği program kermes ve standlardan elde edilen gelir Suriyeli mültecilerin ihtiyaçları için kullanılacak. Ayrıca gecede açık artırmaya sunulan bir tablo da 4 bin TL’ye satılarak Suriyeli mültecilere destek olundu.

 


 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022