İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Ekipler, sel bölgelerinde köylere ulaştı
Batı Karadeniz’de meydana gelen selin ardından Bartın, Sinop ve Kastamonu’da faaliyetlerine başlayan İHH, elektrikleri kesik olan, yolları kapalı olan köylere yardım ulaştırmaya başladı.
Türkiye 16.08.2021

İHH Afet Yönetim Birimleri, 230 kişilik ekiple bir yandan arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlıyor diğer yandan ise mağdurlara insani yardım ulaştırmayı sürdürüyor.

Batı Karadeniz bölgesinde etkili olan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop'ta sel ve su baskınları meydana geldi. Bartın'ın Ulus ilçesi, Kastamonu'nun Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop'un Ayancık ilçeleri selden etkilendi. Afetin hemen ardından bölgede AFAD koordinasyonunda tahliye, arama-kurtarma ve müdahale çalışmalarına başlandı. İHH Afet Yönetim Birimleri de bölgede bir yandan kayıp vatandaşlarımızı arama faaliyetlerine devam ediyor bir yandan da köylere gıda malzemeleri ulaştırıyor.

İHH bölgede şu ana kadar, 35 koordinasyon görevlisi, 195 tahliye ve arama kurtarma görevlisi, bir mobil aşevi,  55 görevli araç ile görev yapıyor. Şu ana kadar 18 bin kişilik ikramlık malzeme, 6 bin 400 kişilik sıcak yemek ve 8 TIR içme suyu selden etkilenen bölgelerde dağıtıldı.

arama-kurtarma-4.jpg

Köylere gıda desteği veriliyor

Afetin ardından İHH sistemine kayıtlı bulunan gönüllü, bağışçı ve depremzedeler, İHH İletişim Merkezi’nce aranarak herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığı tespit edildi. Tespitler sonucu ihtiyacı olan köylere ulaşılarak gıda, su, ekmek, hijyen malzemesi gibi ihtiyaç alanlarında dağıtımlar yapılıyor. Kastamonu’ya bağlı Sakızcılar, Kızılca elma ve Keşlik köyleri ile Sinop Ayancık’a bağlı İnaltı Köyü ve çevresinde selden dolayı mağdur olan insanlara yardımlar ulaştırıldı.

bozkurt-keslik-kizilca-elma-ve-sakizcilar-koyl.jpg

Dalgıçlar bölgede

İHH bölgede şu ana kadar, 35 koordinasyon görevlisi, 195 tahliye ve arama kurtarma görevlisi, bir mobil aşevi,  55 görevli araç ile görev yapıyor. İHH Arama Kurtarma ekibinin öncelikli olarak tahliye ve arama-kurtarma faaliyetlerine destek oluyor. Kayıp vatandaşların bulunması için 30 kişilik dalgıç ekibinden oluşan İHH Sualtı Arama Kurtarma ekibi de Kastamonu Bozkurt ve Sinop Ayancık’ta çalışmalarına devam ediyor.

ic.jpg

Afetzedelere sıcak yemek 

Ege ve Akdeniz bölgelerindeki mega yangınlar sebebiyle Antalya’da bulunan İHH Mobil Aşevi ise sel bölgesine ulaşarak afetzedelere sıcak yemek ulaştırmaya başladı. Sabah kahvaltı olmak üzere öğle ve akşam da sıcak yemek dağıtımları bin kişilik olarak devam ediyor. Şu ana kadar 18 bin kişilik ikramlık malzeme, 6 bin 400 kişilik sıcak yemek, 8 TIR içme suyu selden etkilenen bölgelerde dağıtıldı.

 

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH Arama Kurtarma Ekipleri 2023’te 231 operasyona katıldı
İHH Arama Kurtarma Ekipleri 2023’te 231 operasyona katıldı
İHH Afet Yönetimi Başkanlığı’na bağlı arama kurtarma ekipleri, 2023 yılında 231 arama kurtarma operasyonuna katıldı.
16.01.2024
İHH’nın arama kurtarma köpekleri 50 kişinin kurtulmasına vesile oldu
İHH’nın arama kurtarma köpekleri 50 kişinin kurtulmasına vesile oldu
İHH İnsani Yardım Vakfı Köpekli Arama Kurtarma Birimine bağlı Bozo, Angel ve Patron isimli 3 arama kurtarma köpeği yaşanan afetin ilk gününden itibaren deprem bölgesindeki çalışmalara önemli katkılar sundu. Köpeklerin enkaz alanlarındaki yer tespitleri sonrası arama kurtarma görevlileri tarafından 50 kişi sağ olarak enkazdan çıkarıldı.
24.02.2023
İHH ekipleri 265 kişiyi enkazdan çıkardı
İHH ekipleri 265 kişiyi enkazdan çıkardı
İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Ekipleri, depremin hemen ardından harekete geçti. İlk saatlerden itibaren yoğun çalışmalarda bulunan ekipler, şu ana kadar 265 kişiyi enkazdan kurtardı. 1447 kişiden oluşan 65 ekibin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
09.02.2023