İHH İnsani Yardım Vakfı
Elazığ'dan Suriye'ye 20 TIR’lık un yardımı
Elazığ’da İHH İnsanı Yardım Vakfı - Elazığ Belediyesi işbiriğiyle düzenlenen Suriye’ye yardım kampanyasında toplanan un dolu 20 yardım TIR’ı dualarla yola çıktı.
Suriye, Türkiye 11.02.2015

Elazığ’da İHH İnsanı Yardım Vakfı - Elazığ Belediyesi işbiriğiyle düzenlenen Suriye’ye yardım kampanyasında toplanan un dolu 20 yardım TIR’ı dualarla yola çıktı.

Elazığ’da geçtiğimiz hafta İHH İnsanı Yardım Vakfı ile Elazığ Belediyesi işbirliğiyle başlatılan Suriye’ye yardım kampanyası kapsamında MÜSİAD, STK Platformu ve hayırseverlerin de desteği ile 20 TIR un toplandı.

Toplanan yardımların Suriye’ye gönderilmesi için İstasyon Meydanı’nda uğurlama töreni düzenlendi.
Törene Elazığ Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı, Elazığ İHH Başkanı Metin Kılıç, MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı İbrahim Gök ve çok sayıda kişi katıldı.

Suriye’ye 5 bin TIR ulaştı

Törende konuşan Metin Kılıç, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak Suriye krizi başladığı günden beri Türkiye’nin çeşitli illerinden şuana kadar 5 bin TIR’lık muhtelif yardımların Suriye’nin içlerine ulaştırıldığını anlattı.

Elazığ olarak boş durmadıklarını kaydeden Kılıç, şöyle devam etti:

“Bu süre içerisinde Elazığlılar olarak gerekli hassasiyeti gösterdik. Geçmiş yıllar itibari ile 27 TIR’lık yardım Elazığ’dan gönderildi. Bugün itibariyle de 18 TIR undan oluşan yardım konvoyunu gönderiyoruz. Elazığ Belediyesi, MÜSAİD ve STK platformu başta olmak üzere tüm kuruluşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Yardımlarımız Suriye’nin içlerine ulaştırılacaktır. Günlük 100 binlerce kişiye orada aş dağıtılmaktadır. İnşallah Elazığ olarak bir nebze de olsa katkıda bulunacağız."

Savaş uzadıkça mağduriyetlerin arttığını dile getiren Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şuanda 10 milyon insan mülteci durumundadır. Resmi olmayan kayıtlara göre şuan 1 milyondan fazla şehit var Suriye’de. Buna duyarsız kalmamız mümkün değildi. Bizlerde Elazığ olarak gerekli hassasiyeti gösterdik. Temennimiz ve dileğimiz bundan sonra böyle bir kampanya yapmamak, savaşın biran önce bitmesini istiyoruz. Gerek buradaki, gerekse dünyanın birçok ülkesinde mülteci olan Suriyeli kardeşlerimiz ülkelerinde ayakları üzerinde dursunlar istiyoruz"

İnsani ve vicdani bir kampanya

Elazığ Belediyesi ve İHH ile ortaklaşa Suriye’deki mağdurlara yönelik insani ve vicdani bir kampanya düzenlediklerini belirten Belediye Başkan Vekili Asım Nazırlı da şunları söyledi:

"Bilindiği gibi dört yıldan beri Suriye’de bir insanlık dramı yaşanıyor. Elbette millet olarak bu zulme seyirci kalamazdık. Zira bizler Doğu'da bir müminin eline batan dikenin acısını Batıda hisseden bir medeniyetin temsilcileriyiz. Bu pencereden bakıldığında Suriye’de yaşanan büyük acılara sessiz kalmak İslami ve insani bir duruş olamazdı. Sağ olsunlar dünyadaki tüm mazlum insanların yanında olan İHH öncülüğünde belediyemizin de katkılarıyla ortaklaşa bir yardım kampanyası düzenledik. Hayırsever Elazığlı hemşerilerimizin her zaman olduğu gibi Suriye’ye yardım konusunda da 7’den 77'ye el ele vererek kampanyaya destek olacağını biliyorduk.

Toplanan ve bugün yola çıkan yardımlar, yıllardan beri bölgede bulunan İHH temsilcileri tarafından bizzat gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.

Ben bu kampanyaya öncülük eden İHH Elazığ Şubesi Başkanı Metin Kılıç ve yönetim kurulu üyelerine, kampanyaya destek olan Elazığlı duyarlı STK ve hayırsever hemşerilerimize sonsuz teşekkür ediyorum.”

Her birinde 27,5 ton unlu yüklü olan 18 TIR, yapılan duaların ardından yarısı Kilis, yarısı ise Reyhanlı'dan Suriye içlerine ulaştırılmak üzere konvoy halinde İstasyon Meydanı'ndan yola uğurlandı.

İlgili haberler
Tümünü gör
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Tayland’da yaşanan sel felaketinin ardından ülkeye yönelik yardım çalışmaları başlattı. Çalışmalar kapsamında, 170 aileye yastık, battaniye ve yorgandan oluşan barınma kiti ve 292 aileye de gıda kumanyası dağıtıldı.
22.03.2022
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Rusya’nın saldırısı altında kalan Ukrayna halkına ve komşu ülkelere göç eden mültecilere yönelik insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.
01.03.2022
Türkiye’den Afganistan’a ilaç yardımı
Türkiye’den Afganistan’a ilaç yardımı
İHH İnsan Yardım Vakfı, Afganistan’a 4 TIR ilaç yardımında bulundu. İlaçlar, Kabil, Herat, Mezar-ı Şerif ve Kandahar şehirlerindeki ilaç sıkıntısı yaşanan hastanelerde dağıtılacak.
17.02.2022