İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Emre Yerli dualarla defnedildi
Arama Kurtarma eğitimi vermek için gittiği Lübnan’da kalp krizi geçirerek vefat eden İHH Yönetim Kurulu Üyesi Emre Yerli, bugün ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ankara’da defnedildi.
28.05.2022

Dün sabah saatlerinde eğitim görevi için gittiği Lübnan’da vefat eden İHH Afet Yönetiminden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Emre Yerli, Ankara’da düzenlenen cenaze töreninin ardından dualarla ebedi aleme uğurlandı.

Sabah saatlerinde Çubuk Halil Şıvgın Devlet Hastanesi’nden alınan Emre Yerli’nin naaşı, Aşağı Çavundur köyündeki baba evine götürülerek helallik alındı. Yerli, Aşağı Çavundur Mahallesi Yeni Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Çavundur Merkez Mezarlığı’na defnedildi.

emre-yerli-dualarla-defnedildi-8.jpg

“Yüz akımız oldu”

Cenaze namazının ardından cenazeye katılanlara hitap eden İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, güzel bir kalabalıkla cenaze namazının kılındığını belirtti. Yıldırım, “Emre’nin hatırası, içinde pek çok iyilik taşıyor. Emre’de; Filistin’i, Suriye’yi, Doğu Türkistan’ı, Balkanlar’ı, Irak’ı ve yetimleri hatırlıyoruz. Arama-kurtarma çalışmalarındaki insanları kurtarmaya yönelik gayretlerini hatırlıyoruz. Hep hedefine odaklanan, güzel işler yapmaya gayret gösteren bir kardeşimizdi. Olumsuz işlerle zaman kaybetmedi. Emre kardeşimiz, bizim yüz akımız oldu. Karadeniz’de, Akdeniz’de, İzmir’de, Bosna’da, Irak’ta nerede ‘imdat’ diyen varsa arkadaşlarıyla birlikte yardıma koştu.” dedi.

bulent-yildirim.jpg

Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: “Bu hayat mutlaka bir gün bitecek. Ömrümüzü Allah’a adayalım. Yeryüzündeki yetimler, fakirler, ihtiyaç sahipleri, miskinler, hepsi bize emanet. Sonuna kadar gayret gösterelim.”

Ailesi ve sevenleri oradaydı

Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş ise, Emre Yerli’nin, Allah’ın rızasını kazanmak için gayret gösteren bir insan olduğunu belirterek, “Mazlumların ve ihtiyaç sahiplerinin yanında yer almış bir kardeşimizdi. Allah’tan, Emre kardeşimize rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum” diye konuştu.

emre-yerli-dualarla-defnedildi-9.jpg

Cenaze merasimine, Yerli’nin ailesi ve sevenlerinin yanı sıra İHH çalışanları, AFAD, Kızılay, ANDA ve AKUT arama kurtarma ekipleri de katıldı. AFAD ve Kızılay gönüllü ekipleri, taziye çadırında ve taziye evinde çeşitli ikramlarda bulundu.

Emre Yerli kimdir? 

Teknisyen ve satın alma uzmanı olarak meslek hayatına başlayan Emre Yerli, İHH İnsani Yardım Vakfı’nda uzun yıllar gönüllü olarak faaliyetlerde bulundu. 2016 yılında ise İHH’da profesyonel olarak çalışmaya başladı. Önce, Acil Yardım ve Arama Kurtarma Birimi Koordinatörü olarak çalışan Yerli, daha sonra İHH Afet Yönetim Birimi’nin kurulmasına öncülük etti ve bu birimden sorumlu Yönetim Kurulu Üyeliği’nde bulundu.

Yerli, son yıllarda Türkiye’de yaşanan afetlerin ardından yapılan arama-kurtarma çalışmalarında aktif rol oynadı. Elazığ ve İzmir Depremi, Akdeniz ve Ege’deki Orman Yangınları, Kastamonu, Giresun ve Sinop Sel Felaketleri, Kuzey Irak’ta arama kurtarma ekiplerinin kurulması, eğitilmesi ve Haiti Depremi gibi kriz ve afet bölgelerinde vakfın çalışmalarına öncülük etti.

TİKA tarafından Bosna Hersek’te düzenlenen Arama Kurtarma Eğitimleri’ni İHH Afet Akademisi adına yönetti. Son olarak yine aynı amaç uğruna Lübnan’a giden Emre Yerli, ülkede geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetti. 

Yerli, evli ve üç çocuk babasıydı.

 

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH Arama Kurtarma Ekipleri 2023’te 231 operasyona katıldı
İHH Arama Kurtarma Ekipleri 2023’te 231 operasyona katıldı
İHH Afet Yönetimi Başkanlığı’na bağlı arama kurtarma ekipleri, 2023 yılında 231 arama kurtarma operasyonuna katıldı.
16.01.2024
İHH’nın arama kurtarma köpekleri 50 kişinin kurtulmasına vesile oldu
İHH’nın arama kurtarma köpekleri 50 kişinin kurtulmasına vesile oldu
İHH İnsani Yardım Vakfı Köpekli Arama Kurtarma Birimine bağlı Bozo, Angel ve Patron isimli 3 arama kurtarma köpeği yaşanan afetin ilk gününden itibaren deprem bölgesindeki çalışmalara önemli katkılar sundu. Köpeklerin enkaz alanlarındaki yer tespitleri sonrası arama kurtarma görevlileri tarafından 50 kişi sağ olarak enkazdan çıkarıldı.
24.02.2023
İHH ekipleri 265 kişiyi enkazdan çıkardı
İHH ekipleri 265 kişiyi enkazdan çıkardı
İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Ekipleri, depremin hemen ardından harekete geçti. İlk saatlerden itibaren yoğun çalışmalarda bulunan ekipler, şu ana kadar 265 kişiyi enkazdan kurtardı. 1447 kişiden oluşan 65 ekibin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
09.02.2023