İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Esad zulmü protesto edildi
Suriye ile Dayanışma Platformu Fatih Cami avlusunda düzenlediği eylemle Esad yönetimini protesto etti. Aralarında Türkiye’de yaşayan çok sayıda Suriye vatandaşının da yer aldığı gösteride Esad’ın make
24.06.2011

Suriye Halkı ile Dayanışma Platformu yüzlerce Suriye vatandaşının ölümünden sorumlu Beşar Esad rejmine karşı bugüne kadar Türkiye’de gerçekleştirilen en büyük protesto eylemini düzenledi. Fatih Camii’nde Cuma namazında sonra düzenlenen protesto eylemine katılan yüzerce vatandaş aylardır Suriye’de çoluk çocuk gözetmeden katleden Esad yönetimini protesto etti. Aralarında Türkiye’de yaşayan çok sayıda Suriye vatandaşının da bulunduğu protesto eyleminde Beşar Esad’ın maketi ateşe verilirken, çıkan çatışmada hayatlarını kaybedenler için de gıyabi cenaze namazı kılındı. Fatih Cami avlusunda toplanan ve aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu yüzlerce kişi ‘’Suriye ve Türk halkı yalan değil istifa bekliyor’ yazılı dev bir pankart açarak Suriye yönetimi aleyhine sloganlar attılar. Ellerinde  ‘Doktor İnsan Adam Öldürür mü?’, ‘Beşar’ın Reformu Katliam’ şekilde dövizler taşıyan Esad rejimi karşıtları, eylemlerini ‘Suriye Halkı Yalnız Değildir’, 'Katil Esad Hesap Verecek’ şeklinde attıkları sloganlarla sürdürdüler. Protesto eylemine Kuveyt’ten gelen bazı parlamenterler de destek verdi.

ESAD’IN MAKETİ ATEŞE VERİLDİ

Eylem sırasında cami duvarına asılan Beşar Esad’ın maketi, bir süre ellerde taşındıktan sonra  kortejin önüne bırakıldı. Burada bir müddet bekletilen Esad maketi daha  sonra Suriyeli gençler tarafından ateşe verildi. Göstericilerden bazıları da Esad’ın maketini çiğnediler.Protesto gösterisinde Suriye halkı ile Dayanışma Platformu adına konuşan  Kazım Sağlam, Esad ve adamlarının yaşlı çocuk, kadın erkek gözetmeden bugüne kadar binlerce insanı katlettiğini söyledi. Müslüman halklardan Esad yönetimi gidene kadar Suriye direnişini desteklemeye çağıran Sağlam, şunları söyledi. ‘’ Türkiye Cumhuriyeti hükümeti Suriye ile ilişkileri tekrar gözden geçirmeli, büyükelçisini geri çekmelidir.

 

Eğer Beşar bundan da anlamaz ise uluslararası müdahale yapılmalıdır.  Ama bu müdahaleyi Müslüman halklar yapmalıdır. Biz ülkemizin emperyalistlerin işgal etmesini istemiyoruz. Suriye’nin despotunu biz kedi elimizle yok etmek istiyoruz’’

ZULUMLE ABAD OLUNMAZ 

Kazım Sağlam Esad yönetimine şöyle seslendi: ‘’ Akllı ol, Kaddafi gibi olma.  Binali gibi yapma, Biraz aklın varsa Mübarek gibi davran. Aksi halde gidecek yer de bulamazsın. Bu yükselen dalganın önünde duramazsın. Zalimler mutlaka bir gün yıkılacaktır. Zulümle abad olunmaz.''

SURİYE HALKINI DESTEKLİYORUZ 

Süriyeli direnişçilere destek vermek için Türkiye’ye gelen Kuweyt’li parlamenter Velit El Tabani, konuşmasında Kuweyt halkı olarak Suriye’nin cesur erkek ve kadınlarını desteklediklerini söyledi. İstanbul’dan Suriye halkına dualar gönderdiklerini kaydeden Tabani, ‘’Suriye halkı başlattığı bu mücadeleden zaferle çıkacaktır’’ dedi.   Suiyeden yeni dönen gazeteci Adem Özkese ise Suriyeli gençlerin özgürlüğün tadını aldıklarını belirterek morallerinin de yüksek olduğunu söyledi. Özköse gençlerin şehadet pahasına da olsa özgürlük mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti. 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Suriye’ye 2 bin 460 hisse kurbanlık
Suriye’ye 2 bin 460 hisse kurbanlık
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin çeşitli bölgelerinde 2 bin 460 hisse kurbanlık kesimi yaparak, etlerini savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.
16.06.2024
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Şam Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yerli tohum üzerinde yapılan çalışmalar sonrası seralarda yetiştirilen tarım ürünleri ilk mahsulünü verdi.
11.06.2024
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan ailelere, Bingöl İHH tarafından gönderilen 185 bin paket dayanıklı ekmek dağıtıldı.
31.05.2024