İHH İnsani Yardım Vakfı
Filistin Konvoyu gemiyi bekliyor
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen Filistin’e Özgürlük Konvoyu, Suriye’nin Laskiye şehrinde bekliyor. Konvoy, yarın Libya’dan gelecek bir Türk gemisiyle Mısır’a geçmeyi planlıyor.
Avrupa, Filistin, Ortadoğu, Türkiye 01.01.2010

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen Filistin’e Özgürlük Konvoyu, Suriye’nin Laskiye şehrinde bekliyor.  Konvoy, yarın Libya’dan gelecek bir Türk gemisiyle Mısır’a geçmeyi planlıyor.

Konvoy için dün akşam Laskiye’de bir karşılama töreni düzenlendi. Karşılama törenine Laskiye’de yaşayan çok sayıda Filistinli mülteci ve Hamas’tan Muhammed Nezzal katıldı. Türkiye’den gelen gazetecilerin sorularını cevaplandıran Nezzal,  “Bu zalim ve haksız ambargoyu delmek noktasında bu konvoy büyük bir önem taşıyor” dedi. 

Filistin’deki ambargonun kaldırılması ve İsrail saldırılarının durdurulması noktasında Türkiye’nin oynadığı role dikkat çeken Nezzal, “Özellikle şunu söylemek istiyorum: Türkiye halkı bu konuda Arap halklarını geride bırakmıştır.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘biz Osmanlının torunlarıyız’ diyerek Türk milletine asilliğini yeniden hatırlatmıştır. Türkiye yardım gemilerini direkt İstanbul’dan Gazze’ye gönderebilir. Türkiye’nin gemilerini Arap ülkelerinde geçirmeye ihtiyacı yoktur” diye konuştu.

İsrail’in sürekli yeniden saldıracağını söyleyerek psikolojik baskı yaptığını ifade eden Nezzal, olası bir saldırı olursa direnişlerinin bu defa daha güçlü olacağını söyledi.

Muhammet Nezzal, Gazze’deki ambargonun kaldırılması noktasında sadece Hamas’ın değil Türkiye ve tüm İslam ülkelerinin önemli rol üstlenmesi gerektiğini belirtti. 

Nezzal, Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a Filistin için göstermiş oldukları çaba için teşekkür etti, selamlarını gönderdi.

 

KONVOYDAN NOTLAR…

 

Konvoy geceyi Laskiye İzci Kampında geçirdi. Konvoydakiler, tek odalı bungalo tipli evlerde, uyku tulumlarında yattılar. Laskiyeliler, konvoydakilerin üşümemesi için kampa battaniye getirerek misafirlerine dağıttılar.

Akdeniz kıyısında olan izci kampında hava soğuk olduğu için insanların çoğu ateş yakarak etrafında toparlandılar. Türkiye’den gelenler gece geç saatlere kadar sohbet ettiler. İngiltere, Amerika ve Avrupa ülkelerinden gelenler ise kampta da olsa yeni yıla girmenin mutluluğunu yaşadılar. Konvoydaki yabancılar ateşin etrafında toplanarak Noel’i kutladılar. 

Konvoyun akşam yemeği dışarıdan geldi. Kampın güvenliğini Suriye polisi sağladı. Konvoydakiler, 16 gündür yollarda olmasına rağmen moral motivasyonları iyi. 

Bu arada Filistin Camisinde kılınan Cuma namazından sonra İsrail protesto edildi. 

 

Konvoydakilerin izlenimleri:

 

Murat Uysal (37) : Bu yolculuk Allahın bize bir lütfu. Bunu inşallah sonuna erdiririz. Organizemiz, ekiple uyumumuz mükemmel. Biz zorluk seferine çıktık, Allah bolluk seferi verdi. Şükürler olsun amacımıza ulaştık. Filistin konusunda dünyayı bir birine kattık. Suriye’deki değişiklik, Ortadoğu’da yaşananlar çok önemli. Suriye’nin, Ürdün’ün ilgisi bizi çok sevindirdi. Filistin Konvoyunun en önemli anlarını Akabe’de yaşadık. Dışarıda toprakta, kumda yattık. Bunlar çok önemli anlardı. Ateş yaktık, marşlar söyledik, sabahlara kadar sohbet ettik, kardeşlerimizin üzerini örttük. Yabancı kardeşlerimizle kaynaştık.  Hayatımın en güzel anlarını yaşadım. Bunları unutamam. İnşallah Gazze’ye de gireceğiz.

 

Recep Göçer (50) : Bu yolculuk anlatılmaz yaşanır. Her saati ayrı bir güzellik. Hedefimiz Gazze’ye girmek. Suriye’de Zeynebiye’ye giderken Taksiye bindik. Polis kemer takmadı diye şoföre ceza yazmak istedi. Ben hemen arabadan inip Gazze’ye giden ekip olduğumuzu söyledim. Polis hemen ceza yazmaktan vazgeçti. 

İstanbul’da Muşlu bir asker üzerindeki bulunan son 20 TL’yi Gazze’ye ulaştırmamız bize teslim etmek istedi. İHH’da çalışan arkadaşımız üzerinde makbuz olmadığı için parayı almak istemedi. Fakat asker delikanlı, parayı zorla elimize tutuşturarak ‘lütfen bu parayı Filistin halkına ulaştırın’ dedi.

Gaziantep’te bir çocuk 3,5 lira vererek Gazze’ye ulaştırmamızı istedi. 

 

Tekirdağ Veliköy Beldesi eski belediye başkanı Efrahim Yeşil (50) : Edirne’den katılıyorum. Yolculuk çok güzel geçiyor. Hedefimiz Gazze’ye ulaşmak. Maddi değerin yanında bu işin manevi boyutu çok yüksek. 

İlgili haberler
Tümünü gör
Arakanlı mültecilere acil yardım
Arakanlı mültecilere acil yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Arakan mülteci kampında yaşanan ve bin 200 evin kullanılamaz hale geldiği yangın sonrası acil yardım çalışmaları başlattı.
14.01.2022
İHH’dan Endonezyalılara acil yardım
İHH’dan Endonezyalılara acil yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Endonezya'daki Semeru Yanardağı'nın patlamasının ardından bölgede acil yardım çalışmaları başlattı. Çalışmaların ilk etabında, bölgede gıda dağıtımları yapıldı.
29.12.2021
Tayfundan etkilenen Filipinlilere yardım
Tayfundan etkilenen Filipinlilere yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Filipinler'in orta ve güneydoğu kesimlerinde etkili olan Rai Tayfunu sonrası bölgede acil yardım çalışmaları başlattı.
27.12.2021