İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Filistin Konvoyu gemiyi bekliyor
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen Filistin’e Özgürlük Konvoyu, Suriye’nin Laskiye şehrinde bekliyor. Konvoy, yarın Libya’dan gelecek bir Türk gemisiyle Mısır’a geçmeyi planlıyor.
Avrupa, Filistin, Ortadoğu, Türkiye 01.01.2010

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen Filistin’e Özgürlük Konvoyu, Suriye’nin Laskiye şehrinde bekliyor.  Konvoy, yarın Libya’dan gelecek bir Türk gemisiyle Mısır’a geçmeyi planlıyor.

Konvoy için dün akşam Laskiye’de bir karşılama töreni düzenlendi. Karşılama törenine Laskiye’de yaşayan çok sayıda Filistinli mülteci ve Hamas’tan Muhammed Nezzal katıldı. Türkiye’den gelen gazetecilerin sorularını cevaplandıran Nezzal,  “Bu zalim ve haksız ambargoyu delmek noktasında bu konvoy büyük bir önem taşıyor” dedi. 

Filistin’deki ambargonun kaldırılması ve İsrail saldırılarının durdurulması noktasında Türkiye’nin oynadığı role dikkat çeken Nezzal, “Özellikle şunu söylemek istiyorum: Türkiye halkı bu konuda Arap halklarını geride bırakmıştır.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘biz Osmanlının torunlarıyız’ diyerek Türk milletine asilliğini yeniden hatırlatmıştır. Türkiye yardım gemilerini direkt İstanbul’dan Gazze’ye gönderebilir. Türkiye’nin gemilerini Arap ülkelerinde geçirmeye ihtiyacı yoktur” diye konuştu.

İsrail’in sürekli yeniden saldıracağını söyleyerek psikolojik baskı yaptığını ifade eden Nezzal, olası bir saldırı olursa direnişlerinin bu defa daha güçlü olacağını söyledi.

Muhammet Nezzal, Gazze’deki ambargonun kaldırılması noktasında sadece Hamas’ın değil Türkiye ve tüm İslam ülkelerinin önemli rol üstlenmesi gerektiğini belirtti. 

Nezzal, Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a Filistin için göstermiş oldukları çaba için teşekkür etti, selamlarını gönderdi.

 

KONVOYDAN NOTLAR…

 

Konvoy geceyi Laskiye İzci Kampında geçirdi. Konvoydakiler, tek odalı bungalo tipli evlerde, uyku tulumlarında yattılar. Laskiyeliler, konvoydakilerin üşümemesi için kampa battaniye getirerek misafirlerine dağıttılar.

Akdeniz kıyısında olan izci kampında hava soğuk olduğu için insanların çoğu ateş yakarak etrafında toparlandılar. Türkiye’den gelenler gece geç saatlere kadar sohbet ettiler. İngiltere, Amerika ve Avrupa ülkelerinden gelenler ise kampta da olsa yeni yıla girmenin mutluluğunu yaşadılar. Konvoydaki yabancılar ateşin etrafında toplanarak Noel’i kutladılar. 

Konvoyun akşam yemeği dışarıdan geldi. Kampın güvenliğini Suriye polisi sağladı. Konvoydakiler, 16 gündür yollarda olmasına rağmen moral motivasyonları iyi. 

Bu arada Filistin Camisinde kılınan Cuma namazından sonra İsrail protesto edildi. 

 

Konvoydakilerin izlenimleri:

 

Murat Uysal (37) : Bu yolculuk Allahın bize bir lütfu. Bunu inşallah sonuna erdiririz. Organizemiz, ekiple uyumumuz mükemmel. Biz zorluk seferine çıktık, Allah bolluk seferi verdi. Şükürler olsun amacımıza ulaştık. Filistin konusunda dünyayı bir birine kattık. Suriye’deki değişiklik, Ortadoğu’da yaşananlar çok önemli. Suriye’nin, Ürdün’ün ilgisi bizi çok sevindirdi. Filistin Konvoyunun en önemli anlarını Akabe’de yaşadık. Dışarıda toprakta, kumda yattık. Bunlar çok önemli anlardı. Ateş yaktık, marşlar söyledik, sabahlara kadar sohbet ettik, kardeşlerimizin üzerini örttük. Yabancı kardeşlerimizle kaynaştık.  Hayatımın en güzel anlarını yaşadım. Bunları unutamam. İnşallah Gazze’ye de gireceğiz.

 

Recep Göçer (50) : Bu yolculuk anlatılmaz yaşanır. Her saati ayrı bir güzellik. Hedefimiz Gazze’ye girmek. Suriye’de Zeynebiye’ye giderken Taksiye bindik. Polis kemer takmadı diye şoföre ceza yazmak istedi. Ben hemen arabadan inip Gazze’ye giden ekip olduğumuzu söyledim. Polis hemen ceza yazmaktan vazgeçti. 

İstanbul’da Muşlu bir asker üzerindeki bulunan son 20 TL’yi Gazze’ye ulaştırmamız bize teslim etmek istedi. İHH’da çalışan arkadaşımız üzerinde makbuz olmadığı için parayı almak istemedi. Fakat asker delikanlı, parayı zorla elimize tutuşturarak ‘lütfen bu parayı Filistin halkına ulaştırın’ dedi.

Gaziantep’te bir çocuk 3,5 lira vererek Gazze’ye ulaştırmamızı istedi. 

 

Tekirdağ Veliköy Beldesi eski belediye başkanı Efrahim Yeşil (50) : Edirne’den katılıyorum. Yolculuk çok güzel geçiyor. Hedefimiz Gazze’ye ulaşmak. Maddi değerin yanında bu işin manevi boyutu çok yüksek. 

İlgili haberler
Tümünü gör
Sakaryalı çocuklara "Okula Merhaba" şenliği
Sakaryalı çocuklara "Okula Merhaba" şenliği
Sakarya İHH İnsani Yardım Derneği tarafından, yetimler için yeni eğitim öğretim yılı öncesi şenlik düzenlendi. Şenlikte düzenlenen etkinlik ve oyunlar sayesinde çocuklar, eğlenceli anlar yaşadı.
07.09.2023
Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesi ülkeye ulaştı
Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesi ülkeye ulaştı
İHH, 15 Nisan'dan bu yana iç karışıklığın devam ettiği Sudan’a 15 konteynerlik yardım malzemesi gönderdi. Olayların başladığı tarihten bu yana ülkeye gönderilen en geniş kapsamlı yardım olma özelliği taşıyan çalışma ile, 200 bine yakın Sudanlı’ya destek ulaştırılması hedefleniyor.
16.08.2023
İHH’dan Sudan’a 15 konteynerlik yardım malzemesi
İHH’dan Sudan’a 15 konteynerlik yardım malzemesi
İHH, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmaların 15 Nisan'dan bu yana devam ettiği Sudan’a yönelik yardımlarına devam ediyor. Geçtiğimiz ay çatışmalardan etkilenenlere yönelik “Rotamız Sudan Yükümüz İyilik” sloganıyla büyük bir yardım kampanyası başlatan İHH; gıda, hijyen ve battaniyeden oluşan 15 konteyner yardım malzemesini deniz yoluyla ülkeye gönderdi. Yardımlardan, yaklaşık 200 bin kişinin istifade etmesi hedefleniyor.
19.07.2023