İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Furkan Doğan kararına Bülent Yıldırım'dan sert tepki
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail saldırısında şehit olan Furkan Doğan adına açılan manevi tazminat davasının reddi kararına sert tepki gösterdi.
Filistin, Filistin-Gazze, Türkiye 26.12.2013

Yıldırım açıklamasında, Furkan Doğan adına Kayseri'de manevi tazminat davasının açıldığını hatırlatarak, Kayseri 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın daha ilk duruşmasında usul hukukuna ilişkin işlemlerin tamamlanmamış olmasına rağmen İsrail'in yargılanamayacağı öne sürülerek davanın reddine karar verildiğini belirtti.

Evrensel hukuk kuralları ve yerleşik Yargıtay kararlarına aykırı kararın ardından gösterilen tepkiler üzerine hâkim Mehmet Mutlu Bartan’ın “Giderken bize mi sordunuz” dediğini kaydeden Yıldırım, "Siz kimsiniz? Demek ki siz yargı içerisinde yapılanmışsınız. Ben bir avukat olarak 'yargı bağımsızdır' sözüne inanmıyorum. Bu tip savcı ve hâkimlerin karşısında yargılanmaktan çekinirim" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında siyasilere de seslenen Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu yargı şu an bağımsız değil, oturun bunu düzeltin. İHH’ya bağlı bir polis, savcı olamayacağı gibi cemaate bağlı polis, savcı da olamaz. Şimdi insanları gözaltına almak için harekete geçmişler. Soruyorum; hangi kanuna göre harekete geçiyorsunuz? Bize tehditler geliyor. Bakıyorsun, gelen tehditler hep aynı yerden. Bir iktidar değişikliği olacaksa bunun yolu-yordamı sandıktır. Öyle Muhammed Mursi’ye yapılan darbe gibi olamaz."

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022