İHH İnsani Yardım Vakfı
Furkan Doğan kararına Bülent Yıldırım'dan sert tepki
İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail saldırısında şehit olan Furkan Doğan adına açılan manevi tazminat davasının reddi kararına sert tepki gösterdi.
Filistin, Filistin - Gazze, Türkiye 26.12.2013

Yıldırım açıklamasında, Furkan Doğan adına Kayseri'de manevi tazminat davasının açıldığını hatırlatarak, Kayseri 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın daha ilk duruşmasında usul hukukuna ilişkin işlemlerin tamamlanmamış olmasına rağmen İsrail'in yargılanamayacağı öne sürülerek davanın reddine karar verildiğini belirtti.

Evrensel hukuk kuralları ve yerleşik Yargıtay kararlarına aykırı kararın ardından gösterilen tepkiler üzerine hâkim Mehmet Mutlu Bartan’ın “Giderken bize mi sordunuz” dediğini kaydeden Yıldırım, "Siz kimsiniz? Demek ki siz yargı içerisinde yapılanmışsınız. Ben bir avukat olarak 'yargı bağımsızdır' sözüne inanmıyorum. Bu tip savcı ve hâkimlerin karşısında yargılanmaktan çekinirim" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında siyasilere de seslenen Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu yargı şu an bağımsız değil, oturun bunu düzeltin. İHH’ya bağlı bir polis, savcı olamayacağı gibi cemaate bağlı polis, savcı da olamaz. Şimdi insanları gözaltına almak için harekete geçmişler. Soruyorum; hangi kanuna göre harekete geçiyorsunuz? Bize tehditler geliyor. Bakıyorsun, gelen tehditler hep aynı yerden. Bir iktidar değişikliği olacaksa bunun yolu-yordamı sandıktır. Öyle Muhammed Mursi’ye yapılan darbe gibi olamaz."

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021