İHH İnsani Yardım Vakfı
Gaziantep İHH’dan Suriyeli öğrencilere kırtasiye yardımı
Gaziantep İHH İnsani Yardım Derneği ve Yeni Doğu Uluslararası Öğrenci Derneği’nin bünyesinde eğitim-öğretime başlayan “Kardeşlik Okulları”nın ilki olan Aynı Calut İlköğretim Okulu’nda çocuklara kırtasiye yardımında bulunuldu.
Suriye, Türkiye 28.05.2014

Suriye’de Aynı Calut isimli bir ilköğretim okulunun savaş uçaklarıyla bombalanması sonucu en az 30 çocuk hayatını kaybetmiş ve onlarcası yaralanmıştı. Bu nedenle Gaziantep İHH’nın, ülkesinden Türkiye’ye gelmek zorunda kalan çocuklar için aynı isimle bir ilköğretim okulu açıldı. 16 öğretmenin görev yaptığı, 200 öğrencinin eğitim aldığı okulda öğrenci sayısı her geçen gün artıyor.

Gaziantep İHH Yetim Birimi de Aynı Calut İlköğretim Okulu’nda eğitim gören çocukları ziyaret ederek, onlara kırtasiye yardımında bulundu. Suriyeli muhacir öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunmak için dağıtılan çantalar ve “Defter, kalem, sözlük, sulu boya, pastel boya’’ gibi kırtasiye malzemeleri öğrencileri, ailelerini ve okul idaresini sevindirdi.Dağıtım sırasında duygusal anlar da yaşandı. İHH’ya ve Türkiye halkına defalarca teşekkür eden çocuklardan, babası Esed’in zindanlarında olan Adil el-Hatib herkesi duygulandırdı. Yıllar sonra eğitimlerine başlayan ve okudukları marşlarla ‘’savaşa hayır’’ diyen çocukların sevinci gözlerinden okunuyordu.Savaşın acılarının hafifletilmesi, çocukların hayata kazandırılması ve gerektiği şekilde rehabilite edilebilmeleri açısından okulların çocuklar için vazgeçilemez olduğunu; bu nedenle “Kardeşlik Okulları” adı altında okul açmaya devam edeceklerini belirten Gaziantep İHH yetkilileri, Aynı Calut İlk Öğretim Okulu’nda 16 öğretmenin görev yaptığını, 200 öğrencinin eğitim aldığını ve öğrenci sayısının her gün arttığını ifade ettiler. Okul açmaya devam edebilmek için desteğe ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekleyen yetkililer eğitimin burada alınan diploma veya denklik belgesinin her yerde geçerli olduğunu söyledi.


 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021