İHH İnsani Yardım Vakfı
Gazze’de insanlık dramı her geçen gün büyüyor
Mısır’da Mursi yönetimine karşı yapılan askeri darbe en çok mazlum Gazze halkını olumsuz etkiliyor. Özellikle Gazze’nin dünya ile bağlantı kurduğu tek sınır kapısı olan Refah Sınır Kapısı’nın da kapatılmış olması, Gazzelilerin gıda, ilaç ve akaryakıt sıkıntısı çekmesine neden oluyor. Yaklaşık 20 gündür Gazze’ye hiçbir temel ihtiyaç malzemesi girmiyor.
Filistin, Filistin - Gazze, Ortadoğu 21.07.2013

Yaklaşık 20 gündür Gazze’ye ne ilaç giriyor ne de gıda malzemesi

İHH İnsani Yardım Vakfı Gazze Sorumlusu Mehmet Kaya, Mısır’da yapılan darbeden sonra Gazze’deki durumun gün geçtikçe kötüye gittiğini belirtti. Kaya, “Mısır’da 30 Haziran’da Mursi muhaliflerinin başlatmış oldukları gösterilerden 5 gün önce, ordu Gazze’ye giden tünelleri tespit etmeye başlamıştı. Darbe yapıldıktan sonra ise, Mısır’ın Refah bölgesine sürekli asker yığıldı ve tüneller kapatıldı. Bu süreçten sonra Gazze’den dışarıya tedavi amaçlı gidenler bile Kahire Havaalanı’nda bekletilmeye başlandı” dedi.

Gazze’nin durumu her geçen gün zorlaşıyor

Gazze’nin nefes almasını sağlayan tünellerin kapandığını belirten Kaya, “Önemli ihtiyaç maddeleri bu tünellerden içeriye girmekteydi. İnşaat malzemeleri Gazze’ye giremiyor. Bu da içerideki yapı malzemelerinin 3 katı daha fazla pahalı olmasına neden oluyor. Bu sebeple İHH’nın Gazze’de başlattığı yerleşim sitelerinin ihaleleri de yapılamıyor. Yaklaşık 20 gündür Gazze’ye hiçbir temel ihtiyaç malzemesi girmiyor. Şimdilik idare edebiliyoruz ancak Gazze halkı buna ne kadar dayanabilir kestiremiyoruz.” dedi.

Böyle devam ederse Gazze’de içme suyu sıkıntısı yaşanacak

Ülkede akaryakıt ihtiyacının da had safhada olduğunu belirten Kaya, “Akaryakıtlar hayatın her noktasında kullanılıyor. Hastanelerde ve su kuyularında elektrik olmadığı zamanlarda jeneratörleri çalıştırmak için akaryakıtlar kullanılıyor. Eğer böyle devam ederse Gazze’de hem hastane hem de içme suyu sıkıntısı yaşanacak. Mısır’a götürülemeyen hasta insanlar, burada da tedavi edilemeyecek” dedi.

 

Mısır’ın içinde bulunduğu belirsizlik Gazze’yi de etkileyecek

Mısır’daki belirsizliğin Gazze’nin siyasi istikrarını da olumsuz etkileyeceğini söyleyen Kaya, “Filistin’deki iç barış meselesi zaten kilitlenmiş durumdaydı. Hem maddi hem de manevi anlamda zorluk çeken Gazze halkı, ablukanın büyümesi ile daha da zor günler yaşayacak. İnşaat sektöründeki gerileme, işsizliği daha da artırıyor” dedi.

İHH Ramazan’da da Gazze’nin yanında

Son olarak Gazzelillerin Ramazan ayında yardım kuruluşlarından daha fazla destek beklediğini söyleyen Kaya, “İHH Ramazan ayının başından itibaren 3600 aileye gıda paketi, 2000 aileye de sıcak iftar yemeği dağıtımı yaptı. Bu sebeple Gazzeli Müslümanlar İHH’ya teşekkürlerini bildiriyorlar” dedi.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021